MOKSLASplius.lt

Gripo epidemijos plitimo modelis

Gripo epidemijos plitimo mieste modelis

Tai – miestelio su 3000 gyventojų modelis; kiekvieną gyventoją vaizduoja nedidelis kvadratėlis, kurio spalva gali keistis. Kiekvienas miestelio gyventojas per vieną dieną gali atsitiktinai bendrauti su keliais kitais gyventojais, iš kurių kai kurie jau gali sirgti gripu, ir su tam tikra tikimybe nuo jų užsikrėsti. Tačiau persirgęs gripu jis tampa atsparus šiai viruso rūšiai.

Grafike matyti, kaip per tam tikrą laiką liga išplinta miestelyje, suserga vis daugiau žmonių, kol šia gripo forma neperserga dauguma gyventojų.

Priklausomai nuo būsenos, kiekvieno gyventojo kvadratėlio spalva keičiasi: žalias – sveikas, raudonas – sergantis, mėlynas – jau persirgęs gripu ir pasveikęs.

Toks modelis, besiremiantis atsitiktiniu kiekvieno gyventojo – agento – elgesiu, gana gerai atitinka ir realius ligų epidemijų protrūkius, tik, be abejo, neįvertina daugelio įvairiausių veiksnių, kaip skiepijimas, sanitarinės ir karantino priemonės, naudojami vaistai, įgimtas kai kurių žmonių atsparumas, bendravimas su kitų miestų gyventojais ir pan.

Jeigu persergama greitai, kontaktų su kitais žmonėmis nedaug ir tikimybė užsikrėsti nedidelė, liga gali ir nevirsti epidemija arba ir visai paplisti miestelyje.

spausdinti