MOKSLASplius.lt

Šelingo segregacijos modelis

Šelingo (Thomas C. Shelling) segregacijos modelis

Šelingas, JAV ekonomistas bei Nobelio premijos laureatas, vienas iš pirmųjų aprašė sudėtingos dinaminės sistemos, galinčios saviformuotis, elgesį.

Jis įrodė, kad sistemos, turinčios didelį skaičių panašių elementų, dar vadinamų agentais (tai gali būti, pavyzdžiui, pavieniai asmenys, namų ūkiai, automobilių vairuotojai, prekybos centro lankytojai ir pan.), galinčių elgtis pagal tam tikras taisykles, savaime organizuojasi į gana sudėtingas stabilias struktūras. Segregacija - tai sistemos dalių atsiskyrimas (izoliavimasis).

Shellingas savo modelyje panaudojo kvadratėliais padalintą lentą su išdėliotomis vieno ir dešimties centų monetomis, kurios vaizdavo du skirtingo tipo agentus – pavyzdžiui, dviejų rasių žmones, rūkančius ir nerūkančius, berniukus ir mergaites, turtingus ir vargšus. Lenta buvo miesto modelis. Dalis lentos langelių buvo laisvi. Kiekviena moneta, esanti lentos vidiniuose langeliuose, galėjo turėti iki 8 kaimynų, o kraštuose – iki 3 arba 5 kaimynų.

Perkeliant monetas pagal tam tikras taisykles – pavyzdžiui, vieno cento monetos ieško tokios padėties, kad ne mažiau nei pusė jos kaimynų būtų taip pat cento monetos, pasirodė, kad gana greitai lentoje susiformuoja stabili vieno cento ir dešimties centų monetų išsidėstymo struktūra.

Tačiau šis modelis atskleidė kiek netikėtą dalyką - pasirodė, kad net jeigu noras turėti „saviškį“ kaimyną yra visai nedidelis, pavyzdžiui, iš 8 kaimynų turėti bent vieną ar du tokius pačius jau būtų neblogai, vis viena per tam tikrą laiką susiformuoja cento ir dešimties centų monetų „salos“.

Miestų vystymosi dinamika, ypač JAV, kur yra daug skirtingų rasių, socialinės padėties, tikėjimų ar pažiūrų žmonių, galinčių laisvai keisti savo gyvenamą vietą, įrodė šios teorijos teisingumą. Be abejo, realiame gyvenime viskas vyksta daug sudėtingiau - kiekvienas „agentas“ turi ne dvi, o daugelį savybių, jį veikia ir patys įvairiausi išoriniai veiksniai, šie kitimai gali vykti ir gana lėtai, dešimtmečiais ar net šimtmečiais.

Literatūra:

  • Thomas C. Schelling. Micromotives and Macrobehavior, W. W. Norton and Co., 1978, pp. 147-155 - Thomas C. Schelling. „Mikromotyvai ir makroelgesys". Tai vienas iš pirmųjų mokslinių straipsnių, aprašančių sistemas, galinčias saviorganizuotis.
  • Thomas C. Schelling. Wikipedia.
  • spausdinti