MOKSLASplius.lt

Sudėtingos sistemos

Dinaminės, savaime besiorganizuojančios ir kitos sudėtingesnės sistemos. Jų trumpi aprašai:

  • Šelingas, JAV ekonomistas bei Nobelio premijos laureatas, vienas iš pirmųjų aprašė sudėtingos dinaminės sistemos, galinčios saviformuotis, elgesį.
    Jis įrodė, kad sistemos, turinčios didelį skaičių panašių elementų, dar vadinamų agentais (tai gali būti, pavyzdžiui, pavieniai asmenys, namų ūkiai, automobilių vairuotojai, prekybos centro lankytojai ir pan.), galinčių elgtis pagal tam tikras taisykles, savaime organizuojasi į gana sudėtingas stabilias struktūras. Segregacija - tai sistemos dalių atsiskyrimas (izoliavimasis).
  • Tai — miestelio su 3000 gyventojų modelis; kiekvieną gyventoją vaizduoja nedidelis kvadratėlis, kurio spalva gali keistis. Kiekvienas miestelio gyventojas per vieną dieną gali atsitiktinai bendrauti su keliais kitais gyventojais, iš kurių kai kurie jau gali sirgti gripu, ir su tam tikra tikimybe nuo jų užsikrėsti. Tačiau persirgęs gripu jis tampa atsparus šiai viruso rūšiai.
  • Žodis ,,perkoliacija'' reiškia skysčių gebėjimą prasisunkti pro porėtą medžiagą. Fizikoje šis terminas naudojamas ir bendresne prasme: fizinės sistemos virsmui iš vienos būsenos į kitą nusakyti. Skyriuje apsiribosime paprasta dvimate sistema, sudaryta iš didelio skaičiaus juodų ir baltų (laidžių ir nelaidžių) kvadratų. Pasitelkę atsitiktinių skaičių generatorių, modeliuosime, kaip susidaro begalinis klasteris ir įvyksta fazinis virsmas. Pakeliui susipažinsime su grafais bei išmoksime rūšiuoti sąrašų duomenis.
spausdinti