Tausojančios plėtros terminijos svarstymas


Dr. Leonas Sakalauskas

Šiuo metu valdžios ir mokslo institucijose vyksta intensyvus darbas steigiant prie LR Vyriausybės Tausojančios plėtros Nacionalinę tarybą. Taryba steigiama Jungtinių tautų iniciatyva ir jos pagrindinės veiklos sritys būtų Jungtinių Tautų 1992 metų Rio-de Žaneiro konferencijos Deklaracijos dėl Tausojančios plėtros ir aplinkos įgyvendinimas Lietuvoje bei šalies ūkio, gamtos ir visuomenės suderintos raidos koordinavimas.
Turėtų tapti gera tradicija prieš pradedant naują svarbią veiklą susitarti dėl sąvokų, jų prasmės ir lietuviškų pavadinimų, susijusių su ja, kad skirtingų sričių specialistai galėtų susikalbėti ir vienodai suprasti tuos pačius dalykus, kad kartu būtų saugoma mūsų graži ir skambi kalba, nusipelniusi garbingos vietos kultūroje, istorijoje ir moksle. Apie tai buvo kalbėta diskusijoje, kurią surengė šių metų sausio 13 d. MA Mokslininkų rūmų Sistemų teorijos sekcija ir TMKC Pasaulinės laboratorijos Lietuvos skyrius. Jos metu buvo aptariami sąvokos SUSTAINABLE DEVELOPMENT lietuviški atitikmenys bei kiti su ja susiję terminai. Diskusijos pagrindas - šios sąvokos apibūdinimai pagal Rio-de Žaneiro Deklaraciją ir Norvegijos premjerės p. Brundland pranešimą 1987 m., kuriame pirmąkart buvo pabrėžta globalinių procesų eigos sisteminio vertinimo svarba. Dauguma susirinkusiųjų pritarė, kad šiuos apibūdinimus tiksliausiai išreiškia lietuviškas variantas TAUSOJANTI PLĖTRA (prof. R.Grigas: "TAUSOJANČIOS raidos koncepcija remiasi holistiniu, sisteminiu pasaulio supratimu, orientuota vadyba į išmintingus, pasekmes įvertinančius sprendimus, refleksyvią mąstyseną ir elgseną (sugebėjimą "gaudyti" savo veiksmų ir sprendimų sukeliamą aidą)"). Taip pat priklausomai nuo konteksto gali būti naudotinas TVARIOS RAIDOS variantas, neturintis sąvokos "plėtra" agresyvumo. Terminas SUBALANSUOTA PLĖTRA, jau pradėtas vartoti kai kurių ministerijų raštuose, nėra labai priimtinas, kadangi jame vienas nelietuviškas žodis pakeičiamas kitu, o pastaruoju laiku įsigalioja taisyklė, kad esant dviem tos pačios sąvokos variantams, turėtų būti vartojamas lietuviškasis. Buvo taip pat svarstomos terminų SUDERINTA, NUOSAIKI, DARNI, PAGRĮSTA PLĖTRA arba RAIDA vartojimo galimybės.
"Krikšto" metu buvo išsakyta daug linkėjimų ir kartu išreikšta susirūpinimo ir vilties, kad bent kelioms ateinančioms kartoms gal pavyks planuoti tausojančios, suderintos plėtros perspektyvas.