Klausimai, į kuriuos dar ieškoma atsakymų


Prof. habil. dr. Valentinas Snitka

Po trumpos pertraukos seminare - diskusijoje ”Pažangios technologijos ir valstybės ekonominis vystymasis” buvo išreikštas bendras įsitikinimas ir pageidavimas, kad toks renginys taptų tradiciniu. Pabrėžta, kad verslo atstovams būtų svarbi ir švietėjiška informacinė tokių susitikimų svarba: jiems trūksta žinių apie naujausių technologijų pasiekimus, plėtros tendencijas ir jų vietą bei galimybes tarptautinėje rinkoje.

Kita svarbi mintis - inovacinių technologijų verslas nepajėgus vystytis be valstybės paramos ir tarptautinio bendradarbiavimo.

Diskutuota apie tai, ar planuoja Lietuva, kokiais produktais konkuruosime 2005 m. tarptautinėje rinkoje? Kokių produktų eksportu planuojame prekybos balanso deficitą paversti ateityje teigiamu? Ar žemės ūkis gali būti sėkminga strateginė ūkio šaka XXI amžiuje?

Pranešimai ir diskusijų dalyvių nuomonės sutapo, kad valstybės politika, norėdama technologinius pokyčius panaudoti ekonomikos vystymui, turėtų orientuotis į minimalią investicijos riziką ir didžiausios pridėtinės vertės produktų gamybą, nukreiptą į besiformuojančias rinkas. Bendra pasaulinių technologijų vystymosi tendencija rodo, kad artėjame prie naujų inovacinių technologijų ir produktų gamybos. Tai reiškia, kad pasaulyje vyksta technologiniai pasikeitimai, rinkoje ims dominuoti nauji, į informacines technologijas orientuoti produktai, mokymo ir naujų žinių poreikis ir reikšmė bei su juo susijęs verslas. Matyt, sėkmingiausios inovacijos bus tos, kurios pajėgios sumažinti produktų kainą bei garantuoti išskirtinę kokybę. Tokiu būdu daugelis esamų produktų bus pakeisti, ir viena iš tokių technologijų - mikrosistemų technologija, - matyt, bus viena iš tokių visa apimančių inovacijų. Tai būtina įvertinti formuojant valstybės mokslo ir ūkio politiką.