TEMPUS programa – raktas į Europos Sąjungą


Juozas Elekšis

Europos Sąjungos TEMPUS programa sukurta remti Rytų, Vidurio Europos ir buvusių Sovietų Sąjungos respublikų aukštojo mokslo pertvarką. Ji turi padėti suartinti šių šalių ir Europos Sąjungos aukštojo mokslo sistemas. Programoje dalyvauja ne tik 13 minėto regiono šalių, bet ir 15 Europos Sąjungos valstybių, ir tokios šalys kaip Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija, Šveicarija, Australija, Japonija, Kanada, JAV ir kitos šalys. Iš viso į programos įgyvendinimą įsujungę 40 valstybių.

Lietuva dalyvauja TEMPUS (PHARE) programoje, kuri finansuojama iš PHARE programos lėšų. Vasario 2 d. Vilniaus universitete vyko šios programos diena. Auditoriją pasveikino Vilniaus universiteto rektorius prof. Rolandas Pavilionis. Pranešimus skaitė TEMPUS programos Europos Komisijos DG XXII atstovas Michael Lefranc, jos atstovai Lietuvoje Dainius Jakimavičius, Aiškutė Tranienė, Audronė Urbonavičienė, Europos studijų fondo atstovė Claudia Oehl ir kiti.

Michelis Lefrancas programos įgyvendinimo etapus palygino su žmogaus amžiumi - pirmasis - kūdikystė, antrasis - pauglystė, kai formuojasi charakteris, o trečiasis - brandos metas, kai jau pačiam tenka priimti sprendimus. Taigi mums jau atėjo laikas patiems spręsti savo problemas.

Konferencijos dalyviai buvo supažindinti su programos apimtimi. Jau sukurta ar modernizuota daugiau nei 1500 programų, surengta per 15 tūkst. kursų. Į programų įgyvendinimą įsijungė apie 500 institucijų. Išleista beveik 2 tūkst. knygų. Į savitarpio mainus įtraukta daugiau kaip 90 tūkst. tarnautojų ir studentų iš 7 tūkst. aukštųjų mokyklų. Esminis TEMPUS programos bruožas tas, kad valstybinių partnerių institucijos tarpusavyje bendrauja tiesiogiai. Beje, teko išgirsti ir nemalonią žinią, kad pagal TEMPUS (PHARE) programos įgyvendinimą mes esame priešpaskutinėje vietoje Europoje (aplenkiame tik Albaniją).

Daug kalbėta apie praktinius dalykus, kokių rekomendacijų reikia laikytis norint laimėti konkursus. Viena iš rekomendacijų - ieškoti sąlyčio su kitomis aukštosiomis mokyklomis, jungti panašius projektus. Kita rekomendacija - stengtis išspręsti kokią nors savą problemą ir trečia, kad nebus kokių nors tikslių rekomendacijų, o tik bendros gairės.

1998 m. TEMPUS programą sudarys: bendrieji Europos projektai (Joint European Project) ir individualūs projektai (Individual Mobility Grants). Pagrindinė, daugiausiai finansuouama programos dalis, yra Bendrieji Europos projektai (JEP). Jų pagalba remiama aukštojo mokslo pertvarka. Ši programos dalis turi dvi paskirtis - aukštojo mokslo sistemos akademinės dalies pertvarka ir aukštojo mokslo sistemos adminitracinės dalies pertvarka. Projektus palnuojama įgyvendinti per 1-2 metus. Paraiškos dalyvauti šioje programoje siunčiamos Europos lavinimo fondui Turine. Norintys veiklą pradėti 1998 m. lapkričio 1 d. paraišką turi išsiųsti iki šių metų kovo 31 d., o norintys veiklą pradėti 1999 m. lapkričio 1 d. - iki tų pačių metų sausio 29 dienos.

Individualūs projektai (IMG) remia aukštųjų mokyklų dėstytojų arba administracijos darbuotojų individualios veiklos projektus. Programoje gali dalyvauti ir vyresnieji ministerijų specialistai bei studijų programų sudarytojai. Projektų tikslas - pasiruošti dalyvauti Europos Sąjungos švietimo programose. Nuo 1998 m. individualūs projektai gali būti rengiami ir vykdomi siekiant pertvarkyti aukštųjų mokyklų administracinę struktūrą (“Institucinio kontakto” ruošimas), dalyvauti ES aukštųjų mokyklų teminiuose bendradarbiavimuose ir kursuose, studijų programų atnaujinime, dėstytojų tobulinimesi.

Individualių išvykų trukmė gali būti nuo mėnesio iki dviejų. Norintiems dalyvauti projektuose primintina, kad 1998/1999 ir 1999/2000 akademiniams metams galios Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos anksčiau nustatyti atrankos kriterijai, pirmenybė teikiama dvejus ir daugiau metų negavusiems paramos. Kandidatai turi pateikti patvirtinimą, kad renginiuose jie skaitys paskaitą ar pranešimą. Pranešti ir pageidavimo dalyvauti konkurse terminai, priimti Lietuvos TEMPUS programos prioritetai. Reikia manyti, kad šis mokslo visuomenę sudominęs renginys padės mums efektyviau dalyvauti TEMPUS (PHARE) programose.