Remkime Visuotinės lietuvių enciklopedijos leidimą


Prof. Juozapas Girdzijauskas,
vyriausiasis redaktorius
Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos pavedimu Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas pradėjo rengti Visuotinę lietuvių enciklopediją (VLE). Numatyta per 10-12 metų išleisti 20 tomų leidinį, kurio apimtis 2800 leidybinių lankų (vidutiniškai po 140 leidybinių lankų kiekviename tome). Visoje VLE bus apie 130 tūkst. straipsnių (kiekviename tome apie 6500).

VLE bus nauja, originali enciklopedija. Enciklopedijos objektas yra pasaulio kultūra - jos istorija ir dabartis. Toks iš esmės yra visų universaliųjų enciklopedijų objektas. Tačiau kiekviena valstybė ar tauta, rengianti universaliąją enciklopediją, iš visaapimančio objekto atsirenka tai, kas aktualiausia. To stengiamasi laikytis ir rengiant VLE. Kuo labiau dalykas susijęs su Lietuva, jos istorija ir kultūra, tuo daugiau jam skiriama dėmesio. Lietuva - Europos valstybė, europietiška ir lietuvių kultūra. Todėl suprantama, kad daugiausia vietos enciklopedijoje teks Europos tautų bei valstybių istorijai ir kultūrai. Giminingoms tautoms (indoeuropiečiams) ir kaimyninėms valstybėms (Lenkijai, Vokietijai, Rusijai, Gudijai, Ukrainai, Baltijos šalims) rodoma daugiau dėmesio negu negiminingoms tautoms ir labiau nutolusioms valstybėms. Šalys, kuriose gyvena daug lietuvių (pvz., JAV, Australija), aprašomos išsamiau, negu šalys, kuriose lietuvių beveik nėra (pvz., Kinija, Japonija). Taigi plačiau aprašomos šalys, geografiškai ir istoriškai artimesnės Lietuvai. Pagaliau apie 20-25% enciklopedijos teksto skiriama lituanistikai.

Medžiagos enciklopedijai atranką konkrečiau parodo dalykiniai vardynai. Šiuo metu jau sudaryti visi (55) VLE dalykiniai vardynai. Jie parengti remiantis naujausiomis europietiškomis (anglų, prancūzų, vokiečių, lenkų, švedų ir kt. tautų) visuotinėmis enciklopedijomis ir visomis iki šiol išleistomis lietuviškomis enciklopedijomis. Atsižvelgta ir į įvairias šakines enciklopedijas bei žinynus, konsultuotasi su visų mokslo šakų specialistais. Taip susiklostė ir VLE aprašomų dalykų sistema, ir konkrečios atskiriems dalykams bei straipsniams skiriamos apimtys.

Atsižvelgiant į VLE leidimo poreikius, suformuotos ir instituto redakcijos. Sudarytos aštuonios pagrindinės redakcijos, kuriose sutelkti giminingi mokslai pagal Europos Sąjungos priimtą mokslų klasifikaciją: 1) Filosofijos, teologijos ir filologijos redakcija (tvarkanti apie 12% leidinio apimties); 2) Menotyros redakcija (13%); 3) Visuotinės istorijos redakcija (13%); 4) Lietuvos istorijos redakcija (9%); Socialinių mokslų redakcija (9%); 6) Biologijos ir medicinos mokslų redakcija (13%); 7) Geografijos ir geologijos mokslų redakcija (13%); 8) Fizikos ir technologijos mokslų redakcija (18%). Straipsnius enciklopedijai rašys įvairių mokslo bei žinijos sričių mokslininkai ir specialistai, todėl enciklopedija užfiksuos šiuolaikinį mokslo bei kultūros lygį Lietuvoje. Institutas sieks, kad enciklopedijoje būtų laikomasi mokslinio objektyvumo principų.

Instituto veiklą, taip pat VLE rengimą koordinuoja ir koreguoja Instituto taryba, kurią sudaro 13 asmenų - įvairių mokslo institucijų atstovų: Lietuvos muzikos akademijos prof., habil. dr. Algirdas Ambrazas; Vilniaus universiteto, Teorinės fizikos katedros vedėjas prof. habil. dr. Antanas Bandzaitis; Lietuvių katalikų mokslo akademijos viceprezidentas, vyskupas, Vyskupų konferencijos generalinis sekretorius, dr. Jonas Boruta SJ; Vilniaus universiteto Literatūros teorijos katedros vedėjas prof. habil. dr. Juozapas Girdzijauskas; Matematikos ir informatikos instituto Matematinės statistikos skyriaus vadovas prof. habil. dr. Bronius Grigelionis; Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas prof. habil. dr. Leonas Kadžiulis; Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto direktorius doc. dr. Algirdas Kiselis; Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Naujosios literatūros skyriaus vadovas prof. habil. dr. Vytautas Kubilius; Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkė dr. Elvyra Janina Kunevičienė; Vilniaus Gedimino technikos universiteto prof. habil. dr. Alfonsas Skrinska; Lietuvos istorijos instituto direktorius prof. habil. dr. Antanas Tyla; Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo eks. ministras akad. habil. dr. Zigmas Zinkevičius. Be to, sudaroma 23-25 asmenų mokslinė redakcinė VLE taryba, kurios nariai atstovaus pagrindinėms mokslo kryptims. Šiuo metu rengiamas spaudai pirmas VLE tomas, apimantis raidę A. Tomą sudarys apie 160 leidybinių lankų, jame bus apie 8000 straipsnių, 1760 iliustracijų (iš jų 56 žemėlapiai).

VLE - reikšmingas leidinys, kuris objektyviai supažindins mūsų visuomenę su pasaulio kultūra, užfiksuos šiuolaikinį mokslo lygį, propaguos žmonijos humanistines vertybes, padės Lietuvos žmonėms įveikti sovietų ideologiją. Tokį leidinį iš esmės turi rengti visa tauta. Todėl kreipiamės į Lietuvos aukštąsias mokyklas, mokslo institutus, valdžios įstaigas ir tarnybas, į žiniasklaidą, į mokslininkus ir visus inteligentus prašydami visokiais būdais (patarimais bei siūlymais, straipsniais, iliustracijomis ir kt.) remti VLE leidimą. Laukiame Jūsų dėmesio ir paramos.

Mūsų adresas: L. Asanavičiūtės g. 23, 2050 Vilnius, faksas: 45-85-37.