Naujas leidinys apie skaitytojus


Nijolė Bliūdžiuvienė

Visuomenės skaitymo problema gana plati ir susijusi su keliomis veiklos sritimis. Todėl kai kuriose valstybėse veikia specialūs visuomenės skaitymo problemų tyrimo institutai, pavyzdžiui, Lenkijoje - Knygos ir skaitymo institutas, Vokietijoje - Jaunimo literatūros ir skaitymo tyrimo institutas ir pan. Be to, kiekvienoje valstybėje veikia institucijos, kurios be kitų problemų, nagrinėja ir skaitymo klausimus. Taip yra ir Lietuvoje, todėl atsižvelgdamas į šios problemos aktualumą Lietuvos bibliotekininkystės centras parengė ir išleido mokslo darbų tomą, skirtą skaitybos ir informacijos problemoms nagrinėti. Šiuo leidiniu* pradėta nauja serija “Visuomenės skaitymas: šaltiniai ir tyrinėjimai”, kuri užbaigė anksčiau leistų aštuonių teminių mokslo darbų rinkinių leidimą.

Šešiolikoje straipsnių Lietuvos ir užsienio specialistai aptaria visuomenės skaitymo, tekstų sudėtingumo bei jų suvokimo, bibliotekininkų ir skaitytojų santykių problemas. Knygoje skelbiami specialiai šiam tomui parašyti straipsniai, jiems panaudota niekur anksčiau neskelbta tokios apimties tyrimų medžiaga. Straipsniuose minimi moksliniai darbai apima beveik visus svarbiausius 1992-1995 m. Lietuvoje atliktus skaitybos tyrimus ir gerokai papildo anksčiau leistus teminius mokslo darbų rinkinius.

Platesnį specialistų ratą galėtų sudominti straipsniai apie įvairias skaitymo psichologijos problemas. Iš tokių straipsnių paminėtini F. Laugalio “Pagrindiniai skaitymo kultūros faktoriai”, D. Gailienės ir J. Makarenko “Disleksijų diagnozavimo klausimu”, L. Barzdžiukienės “Skaitytojų studentų tipologinių požymių išraiška grožinės literatūros skaitymo ir suvokimo procese”, F. Laugalio, A. Lencevičiaus, A. Bagdono “Psichologiniai skaitymo modeliai”, J. Mikk “Skaitymo intereso priklausomybė nuo teksto charakteristikos” ir kt.

Visuomenės skaitybos, informacinių poreikių tenkinimo problemas Lenkijoje ir JAV aptaria V. Adamiec straipsnyje “Naujos skaitymo sąlygos” ir L. Siitonen “Per skaitymą į pasisekimą”.

Visiems, kurie domisi atskirų visuomenės grupių skaitymo ypatumais, interesais ir jų tenkinimu bibliotekose bus įdomūs R. Mulerenkaitės “Bibliotekininkų ir skaitytojų nuomonė apie skaitytojų aptarnavimą bibliotekoje”, S. Bušmienės “Dėstytojai ir studentai Nacionalinėje bibliotekoje”, T. Dragūnienės ir M. Surginavičienės “Viduriniojo medicinos personalo poreikiai profesinei literatūrai”, R. Lukoševičienės “Vyresniojo amžiaus skaitytojai ir biblioteka”, N. Klimenkovos “Skaitytojų bendravimas viešojoje bibliotekoje”, J. Dautaro “Studentų skaitymo ir savarankiško darbo su knyga ypatumai”, O. Kaladienės “Populiariausiųjų knygų penketuko” tyrimai” straipsniai.

Į atskirą grupę galima būtų išskirti straipsnius apie bibliotekininkų profesinę veiklą, jų pasirengimą šiam darbui. Tokie klausimai nagrinėjami M. Rubaževičienės straipsnyje “Nuostatų į socialinius objektus, susijusius su darbo veiklos atlikimu bibliotekoje, tyrimas”, V. Rimšos “Ekspertų nuomonė apie bibliotekininkų kvalifikacijos kėlimo reikalus”. Žinių apie bibliotekininkų požiūrį į darbą, kvalifikacijos kėlimą, profesinių žinių gilinimą, skaitytojų aptarnavimą ir bendravimą kolektyve bei su skaitytojais randame ir kitų autorių straipsniuose.

Leidinyje aptartos Estijoje, Lenkijoje, JAV ir kitose valstybėse vyraujančios visuomenės skaitymo nuostatos, kai kurie Lietuvos gyventojų skaitymo reikalai ir problemos, kurios atsispindėjo pastarųjų trejų metų moksliniuose šios krypties tyrimuose, atliktuose mūsų šalyje.

Leidinio pabaigoje pateiktas autorių sąrašas lietuvių, rusų bei anglų kalbomis. Kiekvieno straipsnio pabaigoje pateikiama reziume rusų ir anglų kalbomis. Leidinys turėtų sudominti ir galėtų būti naudingas visiems, kurie vienu ar kiti aspektu nagrinėja skaitymo problemas.

* Skaitymas, skaitytojas, bibliotekininkas = Reading, reader, librarian = : Bibliotekininkystės mokslo darbai / Lietuvos kultūros m-ja, LNB, LBC; Sudaryt. ir spec. red. V. Rimša. - V.: LNB, 1997. - 288 p. - (Visuomenės skaitymas: šaltiniai ir tyrinėjimai).