VDU teisės magistrantų nerimas


1998 m. kovo 26 d. Lietuvos Respublikos Seime buvo priimtas plačiai pagarsėjęs įstatymas dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės ir bausmės nustatytų baudžiamojo kodekso 310 straipsnyje už spirito ir juo skiedinių (mišinių) laikymą bei gabenimą. Jau po dviejų savaičių šis įstatymas buvo pripažintas netekusiu galios ir patvirtintas naujas įstatymo projektas. Spaudoje buvo paskelbti tam tikri LR Seimo veiklos reglamento pažeidimai priimant šį įstatymą.

Tą pačią dieną LR Seimas priėmė Lietuvos Respublikos teismų įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymą. 1998 m. kovo 31 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas pateikęs savo pataisas grąžino Seimui įstatymą svarstyti pakartotinai. Mūsų žiniomis šie įstatymo trūkumai Seimo nariams buvo žinomi, tačiau jie nebuvo panaikinti.

1995 m. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) tęsiant tarpukario Lietuvos tradicijas buvo įkurta Teisės katedra, kurioje rengiami teisės magistrai, įgyjantys administracinės, komercinės ir tarptautinės teisės specializacijas. VDU teisės magistrantūroje gali studijuoti tik asmenys, turintys tam tikros mokslo šakos bakalauro laipsnį (pvz., ekonomikos, politologijos, sociologijos ir pan.). VDU nesuteikia teisės bakalauro laipsnio, siekdama, kad VDU teisės magistrantai turėtų platesnį ir gilesnį ekonominį ar politologinį išsilavinimą. Šiais metais bus išleista pirmoji komercinės ir tarptautinės teisės magistrų laida.

Pagal pirminį Lietuvos Respublikos teismų įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo variantą teisėjo pareigas būtų galėję užimti tik asmenys, įgiję teisės bakalauro ir teisės magistro laipsnį. Šia įstatymo pataisa būtų buvęs užkirstas kelias Vytauto Didžiojo universiteto teisės absolventams tapti teisėjais ir įtvirtintas vienos aukštosios mokyklos (Vilniaus universiteto) monopolis teisėjų rengimo srityje.

Toks monopolizavimas keltų grėsmę ne tik pačių teismų, bet ir Lietuvos kaip teisinės valstybės autoritetui. Kyla mintys, tokiu būdu buvo siekiama patenkinti tam tikrus interesus arba kad šis įstatymas buvo netoliaregiškai ir atmestinai paruoštas.

Prezidento dėka šios nedemokratinės nuostatos nebuvo įtvirtintos. Tačiau rengiant kitų, teismams pagalbinių institucijų, (advokatūros, prokuratūros, notariato) įstatymų projektus gali kilti analogiškų problemų.

VDU teisės magistrantūros studentai kreipiasi į žiniasklaidos priemones, kviesdami atkreipti visuomenės dėmesį į tam tikrų suinteresuotų asmenų siekius monopolizuoti teisininkų rengimą ir mano, kad tam reikia užkirsti kelią.

VDU teisės magistrantai

Nuotraukoje: VDU teisės magistratūros studentai Antanas Sidaras, Gintarė Samajauskaitė ir Nerijus Katilius bendrauja su žurnalistais.

Redakcijos prierašas:
Medžiagą iš VDU teisės magistratūros studentų spaudos konferencijos skaitykite kitame laikraščio numeryje.