MEDICINA

Vaikų bronchinė astma - amžiaus liga?

Juozas Elekšis

Vilniaus universiteto medicinos fakulteto Vaikų klinika balandžio 23-24 d. sukvietė apie 400 pediatrų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Anglijos, Švedijos ir Prancūzijos į mokslinę konferenciją, kurioje aiškintasi kaip gydyti vaikų bronchinę astmą. Po lietuvių, daugiausia pranešimų - net šešis - perskaitė Švedijos mokslininkai.

Prof. Gioran Wennergen iš Geteburgo universiteto ligoninės sakė, kad šiuo metu beveik 35 proc. kūdikių kvėpavimas apsunkintas, jie šniokščia. Apie 20 proc. vaikų pagyja iki 2-3 metų, o pusė iki pradėdami lankyti mokyklą. Likusieji pasveiksta jau būdami mokiniai. Švedų mokslininkai tam skiria ypač daug dėmesio, ten sukurtas ir gydymo standartas. Švedai taip pat perskaitė pranešimus apie alerginio rinokonjunkvito gydymą (prof. Marnus Borres), naujos kartos histamino blokatorius (dr. Ingrid Enander) ir kt. Svarbūs ir mūsiškių pranešimai, kuriuos skaitė prof. Algimantas Raugalė, doc. Jurgis Bajarskas, doc. Audra Blažienė ir kt.

Doc. Arūnas Valiulis (Vilniaus universitetinės ligoninės Vaikų klinika) savo pranešime nagrinėjo vaikų ir suaugusiųjų astmos ligų skirtumus. Apie 80-85 proc. vaikų pagyja augdami. Australijoje net 40 proc. vaikų serga astma, bet tyrimai nepatvirtino teiginio, kad gydymas padarė didelį poveikį. Todėl, docento nuomone, gydyti reikia tik būtiniausiais atvejais. Jis sakė, kad gydytojai kol kas dėl to iki galo nesutaria. Pirmos rekomendacijos kaip gydyti vaikų bronchinę astmą pasirodė dar 1995 m. bet galutinės rekomendacijos pateiktos tik šiemet.

Gana įdomų pranešimą perskaitė dr. Urve Putnik iš Estijos. Ji sakė, kad Baltijos šalyse šių ligų buvo mažiau, bet pastaruoju metu jų išaugo beveik 25 procentais. Estijoje sergama beveik taip pat dažnai, kaip ir Suomijoje. Tarp priežasčių ji išvardino namuose laikomus šunis, kates, naujas sintetines medžiagas butuose ir padaugėjusių automobilių išmetamąsias dujas (tą patį patvirtino ir anglai kalbėdami apie savo šalį).

Konferencijos metu gydytojai buvo supažindinti su naujais gydymo būdais, vaistais, pasikeista patirtimi. Tai jau antroji tokio pobūdžio tarptautinė konferencija.