TEISINĖS VALSTYBĖS LINK

Norime aiškių įstatymų, -

taip žiniasklaidos atstovams sakė Vytauto Didžiojo universiteto teisės magistrantai, pakvietę juos balandžio 17 - tąją į Kauną, į spaudos konferenciją. Jos metu magistrantų nuoskaudas išsakė Gintarė Samajauskaitė, Antanas Sidaras, Nerijus Katilius bei kiti.

Roma Mikalauskienė

Tad kas įskaudino VDU teisės magistrantus? Pasirodo, prieš trejus metus Lietuvos Vyriausybės sprendimu studijuoti teisę (administracinę, tarptautinę bei komercinę) VDU buvo leista jau turintiems bakalauro laipsnį, tai yra baigusiems kitas aukštąsias mokyklas ir įsigijusiems specialybę. Atrodytų, tiesiog puiku, jei teisininkas turės dar ir ekonomikos žinių ir galės savo teisėjo ar advokato praktikoje jas pritaikyti. Mat mūsų šalyje ekonominių nusikaltimų tikrai netrūksta. Baigusiam VDU teisės studijas netrukdytų ir politologo, sociologo ar kitos profesijos.

1995 m. šiame universitete buvo įsteigta Teisės katedra, tačiau baigusiems studijas nesuteikiamas teisės bakalauro laipsnis. Pagal dabar galiojantį Teismų įstatymą, būsimi VDU teisės katedros absolventai gali dirbti prokuratūroje, teisme, advokatūroje, kaip ir bet kuris kitas studentas, baigęs teisės studijas. Tačiau magistrantai sunerimo, kai sužinojo, jog parengtas (beje labai paslapčiomis) naujas Teismų įstatymo projektas. Pirmajame jo variante buvo numatyta, kad tik turintys aukštąjį teisinį išsilavinimą (teisės bakalauro ir teisės magistro laipsnį) gali dirbti teisėjais. Tačiau šį variantą atmetė LR Prezidentas Valdas Adamkus, nes jį priėmus, paruošti aukščiausios kvalifikacijos teisėjus būtų palikta teisė tik Vilniaus universitetui.

Studentus jaudina, jog rengiant kitus, pagalbinių teismo institucijų įstatymų projektus (advokatūros, prokuratūros, notariato), vėl nekiltų tokie nesusipratimai. Baigusieji teisės studijas VDU gali būti niekam nereikalingi, todėl norėtų, jog įstatymai būtų aiškūs, nedviprasmiški. Magistrantai sakė, jog jiems nesuprantama, kai Vyriausybė, leidusi bakalaurams studijuoti teisę, finansavusi jų studijas, neleis jiems dirbti valdžios institucijose. Priėmus dabar pateiktą Seimui svarstyti įstatymo projektą, kuriame teigiama, jog teisėjais gali dirbti tik turintys teisės magistro laipsnį, baigusieji VDU teisės studijas galės dirbti tik privačiose struktūrose. Studentai savo nuogąstavimus išdėstė VDU rektoratui, dėstytojams, Seimo pirmininkui prof. Vytautui Landsbergiui, apie tai žino Švietimo ir mokslo ministerija. Šios ministerijos atstovai stebisi, kodėl studentai, baigę teisės studijas VDU ir įsisavinę tą pačią programą kaip ir Vilniaus universiteto studentai, negali gauti tokio diplomo kaip jie?

Atsakinėdami į žurnalistų klausimus, studentai teigė, jog studijomis jie patenkinti: jos gilios, išsamios. Nors mokomasi tik trejus metus, bet studijos tęsiasi ir vasarą. Į poilsio stovyklas skaityti paskaitų kasmet kviečiami autoritetingi teisės specialistai iš užsienio, beje, visi studentai gerai moka anglų kalbą. Be to, dėstyti VDU teisę gali tik dėstytojai, turintys ne mažesnį kaip mokslų daktaro laipsnį, o ir patys studentai į mokslą žiūri labai atsakingai. Pavyzdžiui, į kursą priimama apie 20 studentų ir tik 15 iš jų mokama stipendija. Likę penki privalo už mokslą mokėti, o mokestis nemažas - trys tūkstančiai litų per semestrą. Kitą semestrą vėl žiūrima, kurie atsilieka moksle - tie ir moka. Moka tie paskutinieji, turintys žemesnį pažymių vidurkį už bendrą. Ir tie “blogai besimokantys”, pasak studentų, dažnai turi 8,5 - 9 balų vidurkį. Studentai šiame universitete labai aktyvūs, daugelį renginių jie organizuoja patys, taip pat ir tarptautinius seminarus, draugauja su kolegomis iš Vilniaus universiteto. Magistrantų nuomone, VDU Teisės katedra tikrai pajėgi išugdyti aukštos kvalifikacijos teisininkus.

Lieka tik tikėtis, kad dviprasmiški įstatymai ir jų projektai (panašūs į pagarsėjusį įstatymą dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės ir bausmės nustatytų baudžiamojo kodekso 310 straipsnyje už spirito ir jo mišinių laikymą bei gabenimą) nebus tvirtinami Seime, kad deputatai atmestinai parengtus, atskirų grupių savanaudiškiems tikslams atstovaujančius įstatymus tiesiog atmes. Nelauks, kol tai už juos padarys Lietuvos Respublikos Prezidentas.

Nuotraukoje: VDU teisės magistrantai Antanas Sidaras, Gintarė Samajauskaitė ir Nerijus Katilius neužtikrinti savo ateitimi.