Konferencija “Taikomoji fizika”


A.Grigonis

Balandžio 20-21 d. Kaune, Technologijos universitete (KTU) buvo organizuota taikomosios fizikos konferencija. Jos metu perskaitytas 91 pranešimas. Viena populiariausių temų - plonų sluoksnių fizika ir technologija, šia tema perskaityti 22 pranešimai, 13 pranešimų perskaitė eksperimento metodikos ir matavimo technikos specialistai, 10 - taikomosios branduolinės fizikos, 11 - spinduliuotės sąveikos su medžiaga. Įdomų pranešimą pateikė Rygos technikos universiteto profesorius A.Medvid ir Kijevo puslaidininkių instituto daktaras L.Fedorenko. Originalūs taikomojo pobūdžio darbai atliekami Puslaidininkių fizikos institute, Fizikos institute Vilniuje. Pažymėtina, kad daugėja pranešimų, kurių vieni iš autorių - įvairių šalių (Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, Suomijos bei Kazachstano) mokslininkai.

Džiaugiantis dalyvių gausa pažymėtina tai, kad be organizatorių - Kauno technologijos universiteto (28 pranešimai), Puslaidininkių fizikos instituto (22) bei Fizikos instituto (19), aktyviai dalyvavo Vilniaus, Kaipėdos, Vilniaus Gedimino technikos, Vytauto Didžiojo, Vilniaus pedagoginio universitetų, Kauno medicinos akademijos, Lietuvos energetikos bei Teorinės fizikos ir astronomijos institutų mokslininkai. Malonu pažymėti, kad tarp konferencijos dalyvių atsirado ir naujų institucijų, tokių kaip Psichofiziologijos ir reabilitacijos institutas. Tačiau tenka apgailestauti, kad nesulaukiame atstovų iš Šiaulių universiteto. Kaip pažymėjo konferenciją atidaręs KTU mokslo reikalų prorektorius A. Lukoševičius, fizikų konferencijose metai iš metų mažėja pramonės atstovų, ir šiais metais programoje matome tik “Vilniaus Ventos” pranešėjų pavardes, tačiau optimistiškai nuteikia tai, kad vis daugiau mokslo tiriamųjų institutų darbuotojų įsijungia į taikomąją fiziką, spręsdami Lietuvos ūkiui aktualias problemas.

Diskusijų metu buvo pažymėta, kad konferencija ne tik praplečia jaunųjų mokslininkų akiratį, leidžia pasidalinti patyrimu, užmegzti naudingus mokslinius kontaktus, bet ir padeda lietuviškų terminų kūrėjams, nors autoriai turėtų būti reiklesni rašomų straipsnių kalbai bei stiliui.

Konstatuota, kad fizikinių technologijų kūrimo baruose dirbama vangokai. Ši svarbi taikomosios fizikos sritis turėtų būti skatinama ne tik mokslo įstaigų, bet ir Vyriausybės lygiu, turėtų sulaukti ir didesnės pramonės atstovų paramos.

Konferencijos darbai išleisti atskiru leidiniu.