MOKSLO REFORMA

Saugus maistas - kokybiškas


Prof. habil. dr. Donatas Kačerauskis,
Lietuvos maisto instituto direktorius
Dr. Marija Paserpskienė,
Informacijos skyriaus vedėja
Kokybė - viena svarbiausių komercinės veiklos sąlygų pertvarkant Lietuvos ūkį pagal laisvos rinkos principus. Maistas - ne tik priemonė biogenetiniams organizmo poreikiams tenkinti, bet ir sudėtinė tautos kultūros dalis.

Maisto pramonė labai svarbi ekonomikai. Maisto produktai privalo įsitvirtinti ne tik šalies, bet ir užsienio rinkoje. Todėl aktyviai dalyvaujant mokslininkams būtini fundamentiniai ir taikomieji maisto tyrimai. Dabar Lietuvos maisto institutas (LMaI) sprendžia Lietuvai aktualias įvairias maisto gamybos problemas. Kuriami nauji maisto produktai, jų tyrimo metodai, aktyviai dirbama kokybės valdymo ir norminių dokumentų srityje.

Darbo rezultatai skelbiami ne tik mokslinėse publikacijose, bet ir įvairiuose forumuose.

Pernai LMaI organizavo tris nemokamus seminarus pieno pramonės darbuotojams. Jų dalyviai supažindinti su naujais produktais, šių produktų gamybos ypatybėmis, naujais normatyviniais ir techniniais dokumentais, aptartos jų diegimo problemos.

Remiant Lietuvos valstybiniam mokslo ir studijų fondui LMaI įvyko mokslinė konferencija “Maisto kokybės gerinimo problemos”. Šią konferenciją LMaI organizavo kartu su Lietuvos mokslų akademijos Žemės ūkio ir miškų mokslo skyriumi.

Konferencijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos žemės ir miškų ūkio ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos institucijų (Respublikinio mitybos centro, Visuomenės sveikatos priežiūros centrų, Higienos inspekcijos). Valstybinės kokybės inspekcijos (LVKI), maisto ir žemės ūkio specialistus rengiančių aukštųjų ir aukštesniųjų mokyklų (LVA, KTU, LŽŪU ir kt.), agrarinių mokslo institutų ir maisto pramonės atstovai.

Jos dalyviai išklausė 6 išsamius pranešimus, kuriuose buvo nagrinėjama:

maisto srities, fundamentinių ir taikomųjų tyrimų svarba, tyrimų rezultatų realizavimo būdai;
aktualiausieji maisto kokybės kontrolės klausimai;
kokybės valdymas maisto pramonės įmonėse: pagrindiniai principai, diegimas ir specialistų rengimas;
naujų maisto produktų kūdikiams kūrimo problemos;
maisto priedų chemijos ir technologijos svarba gerinant maisto produktų kokybę, jų gamybos iš vietinių aromatinių augalų ypatybės;
biologiškai vertingų žmogaus organizmui raugintų maisto produktų nauda, gamybos moksliniai pagrindai ir technologijų ypatybės.

Pranešimus skaitė KTU Maisto produktų technologijos katedros veėjas doc. dr. R. Venskutonis, LVKI inspekcijos viršininko pavaduotojas J. Majus, LMaI mokslininkai: prof. habil. dr. D. Kačerauskis, habil. dr. S. Urbienė, dr. E. Kazlauskaitė, dr. M. Kulikauskienė.

Daugeliu konferencijoje nagrinėtų klausimų būtų buvę įdomu išgirsti ir mitybos specialistų nuomonę. Gaila, kad Respublikinio mitybos centro specialistai negalėjo atvykti į konferenciją bei dalyvauti diskusijose, kurios buvo gana įdomios ir visiems naudingos.

Konferencijos dalyviai išrinko komisiją, susidedančią iš LMaI direktoriaus pavaduotojos habil. dr. J. Šalomskienės, LŽŪU prof. D. Brazdauskienės, KTU doc. R. Venskutonio, LVKI viršininko pavaduotojo J. Majaus bei Sodininkystės ir daržininkystės instituto laboratorijos vedėjo P. Viškelio, kuri pateikė išvadas ir siūlymus:

Fundamentiniai tyrimai - būtinas taikomųjų tyrimų pagrindas ir LR Vyriausybė, jos struktūros, maisto pramonės subjektai turėtų nuolatos remti ne tik taikomuosius, bet ir fundamentinius tyrimus, užtikrindami ne tik darbo užmokestį mokslininkams, bet ir institucijų eksperimentinės bazės plėtimą.

Užsakomuosius mokslo tyrimus galėtų inicijuoti ir kontroliuojančios organizacijos (Lietuvos kokybės inspekcija, Lietuvos veterinarijos tarnyba ir kt.).

Lietuvos standartizacijos departamentas turėtų stiprinti standartizacijos technikos komitetus, kurti naujus komitetus.

LR Seimas turėtų paspartinti Lietuvos Respublikos maisto įstatymo priėmimą.

LR ministerijos, žinybos, mokslo ir mokymo institucijos turėtų kurti vieningą vartotojų švietimo ir informavimo sistemą.

LŽMŪM turėtų:

pavesti mokslo institucijoms rengti maisto kokybės ir sudėties reglamentus;

skatinti adaptuotų pieno mišinių kūdikiams gamybą, galbūt suteikti finansinę paramą, skatinti dietinių produktų, skirtų žmonėms su įvairiais virškinimo sutrikimais, kūrimą ir gamybą;

teikti prioritetus tyrimo metodams, skirtiems nustatyti dirbtinių saldiklių kiekį maisto produktuose, kuriuos vartoja vaikai.