TRUMPOS ŽINIOS

Įkurta Lietuvos mikologų draugija

Doc. Ernestas Kutorga
Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultetas
Didelė dalis Lietuvos gyventojų, artimai nesusijusių su gamta, menkai supranta žodžio mikologija reikšmę (mikologija - tai mokslas apie grybus, jų įvairovę, biologiją, ekologiją, reikšmę gamtai ir žmogui). Tai suprantama, kadangi seniau grybai buvo priskiriami augalų grupei, t. y. grybai buvo traktuojami kaip botanikos mokslo objektas. 1969 m. Cornell universiteto (JAV) profesorius R. H. Whittaker pirmasis išskyrė grybus į atskirą gyvosios gamtos karalystę. (Fungi arba Mycota), kadangi pagal savo sandarą, mitybą, filogenezę ir kitus bruožus grybai skiriasi nuo augalų ir gyvūnų. Dabar neliko jokių abejonių, kad grybai - tai ne augalai, o ypatingos sandaros ir gyvensenos organizmai. Taigi mikologija, kaip ir botanika bei zoologija, tapo savarankiška mokslo šaka.

Pasaulyje žinoma apie 45 mikologų draugijas, kurios vienija tiek profesionalius mikologus, tiek mėgėjus. Dauguma jų yra Europoje ir Šiaurės Amerikoje, tačiau daugėja mikologų draugijų ir Azijoje bei Pietų Amerikoje. Kelios mikologų draugijos yra ir Afrikoje. Seniausios Prancūzijos ir Britanijos mikologų draugijos, įkurtos dar XIX a. pabaigoje, o didžiausia - Amerikos mikologų draugija, vienijanti kelis tūkstančius narių. Šios ir kitos draugijos leidžia mokslinius ir populiarius žurnalus bei įvairius leidinius apie grybus ir kerpes. Daugelį draugijų vienija Tarptautinė mikologų asociacija, kuri reguliariai rengia Tarptautinius arba regioninius mikologų kongresus.

Lietuvoje grybus tyrinėja daugiau kaip 100 mokslininkų, o savo darbe vienokiu ar kitokiu būdu su grybais susiduria biotechnologai, aplinkosaugininkai, miškininkai, fitopatologai, mokytojai ir kiti specialistai. Tūkstančiai žmonių, norėdami prisirinkti valgomų grybų, kasmet pasklinda po miškus. Deja, grybautojams trūksta žinių, o svarbiausia - gerai iliustruotos literatūros. Tada jie patys galėtų nustatyti vieną ar kitą grybų rūšį, sužinoti, ar rasti grybai valgomi, ir kitas jų savybes.

Š. m. kovo 27 d. Botanikos institute Vilniuje susirinko mokslininkai, universitetų dėstytojai, biologijos mokytojai, doktorantai ir studentai į steigiamąjį susirinkimą, kuriame nutarta įsteigti Lietuvos mikologų draugiją (LMD). Priimti draugijos įstatai, juose pažymėta, kad svarbiausi LMD tikslai - plėtoti mikologinius tyrimus ir švietimą, propaguoti mikologijos ir lichenologijos laimėjimus, padėti draugijos nariams tobulėti, mokytis, rūpintis Lietuvos grybų apsauga ir ekologinės kultūros ugdymu. Siekdama šių tikslų draugija puoselės ir plėtos Lietuvoje mikologijos mokslą, tirs Lietuvos grybų, tarp jų kerpių ir gleivūnų, įvairovę, paplitimą, biologiją, ekologiją, taip pat skleis mikologinę informaciją, rūpinsis žinių apie grybus mokymu švietimo įstaigose, nagrinės mikologijos terminų klausimus. Ypatingą dėmesį draugija numato skirti mikologijos žinioms populiarinti visuomenėje, todėl numatyta rengti kasmetes grybų parodas, pažintines ekskursijas ar paskaitų ciklus.

Steigiamajame LMD susirinkime išrinktas draugijos valdybos pirmininkas - doc. E. Kutorga. Draugijos adresas: Žaliųjų ežerų g. 49, LT-2021, Vilnius, tel.: 69 72 51, 63 26 56.