KONFERENCIJOS

Tiriamos ekologinės sąveikos

Birželio 26-27 d. Lietuvos mokslų akademijoje vyko tarptautinis Baltijos parazitologų draugijos ir Skandinavijos parazitologų draugijos surengtas simpoziumas “Paukščių ir jų parazitų sąveikos ekologija”. Dalyvavo Islandijos, Norvegijos, Švedijos, Danijos, Vokietijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Australijos ir kitų šalių mokslininkai.

Norvegijos Tromsės universiteto prof. Arne’as Skorping’as simpoziume skaitė pranešimą “Makroparazitai kaip paukščių atrankos veiksniai”. Parazitai gali turėti reikšmės, teigė pranešimo autorius, kaip atrankos veiksniai, jei infekcijos lygis pakankamai aukštas. Tačiau apskritai parazitų ir paukščių sąveikoje stiprėja mechanizmai, dėl kurių paukščiai toleruoja parazitus. Jungtinės Karalystės Liverpulio tropinės medicinos mokyklos prof. Richard’as W. Ashford’as pranešime apie parazitus kaip gamtos populiacijų reguliatorius, pastebėjo, kad susidomėjimas parazitų poveikiu paukščių populiacijoms ir jų evoliucinei biologijai davė tam tikrų rezultatų, bet tenka neigti teiginį, jog parazitai yra svarbūs populiacijų reguliatoriai, jeigu neturėsime mintyje jų veikimo labai specifinėmis aplinkybėmis. Daniel’ius M. Tompkins’as iš Jungtinės Karalystės kalbėjo apie parazitų skaičiaus variacijų priežastis. Algimanto Paulausko, atstovavusio Ekologijos institutui ir Vytauto Didžiojo universitetui pranešimo tema - “Genetinio polimorfizmo reikšmė paukščių ir jų parazitų sąveikoje”.

Kiti pranešėjai - vyresnysis asistentas Lars’as Gustafsson’as (Upsalos universitetas, Švedija), habil. dr. Gediminas Valkiūnas (Ekologijos institutas, Lietuva), prof. Peter’is J. Hudson’as (Stirlingo universitetas, Jungtinė Karalystė), prof. Clive’as R. Kennedy’is (Ekseterio universitetas, Jungtinė Karalystė), taip pat Ole’is Kilpinen’as (Danija), Algimantas Paulauskas (Lietuva), Scott’as D. Snyder’is (Jungtinės Amerikos Valstijos), Robert’as D. Adlard’as (Australija) - skaitė pranešimus apie atskirų parazitų rūšių sąveiką su atskiromis paukščių rūšimis ar šios sąveikos aspektus. Daugelis mokslininkų pranešimus į konferenciją atsiuntė paštu, taip pat ir mūsų šalies Ekologijos, Biochemijos institutų, Vilniaus universiteto mokslininkai.

Norėtume, kad ekologinė sąveika taptų svarbiu probleminiu klausimu, teigė “Mokslo Lietuvai” Baltijos parazitologų draugijos prezidentas akad. Vytautas Kontrimavičius. Parazitų, kaip biologinių objektų tyrimo, parazitų gyvavimo ciklų, santykio su šeimininku, tyrimo aspektai plačiai žinomi. Ne iki galo išnagrinėtas parazito, kaip populiacijų reguliatoriaus, reikšmės aspektas. Jis turi būti aptariamas platesniame kontekste, šis požiūris man labai priimtinas, pažymėjo akademikas.

"Mokslo Lietuvos" informacija