Bendradarbiauja Lietuvos ir Lenkijos fizikai

Doc. dr. Vilius Misevičius
KTU visuomenės informavimo skyriaus vedėjas

“Kietųjų kūnų fizika ir technologija”, - taip pavadintas dviejų dienų tarptautinis simpoziumas birželio 29, 30 d. vyko Kauno technologijos universiteto Elektronikos rūmuose. Jame naujausius mokslinius darbus apžvelgė Lietuvos ir Lenkijos fizikai.

Renginio pagrindinis organizatorius - KTU Fizikos katedros vedėjas habilituotas daktaras profesorius Alfonsas Grigonis prisiminė, jog abiejų šalių fizikų susitikimai prasidėjo 1992 metais. Pamečiui jie rengiami Lietuvoje ir Lenkijoje. Šis, jau septintasis toks simpoziumas, pirmąkart vyko Kaune.

Buvo atvykusi gausi kaimyninės šalies fizikų delegacija. Tai Lenkijos mokslų akademijos Fizikos instituto Varšuvoje, Liublino M. Kiuri-Sklodovskos, Torunės N. Koperniko, Gdansko, Poznanės, Krokuvos ir kitų universitetų fizikai. Jie perskaitė 18 mokslinių pranešimų, kurie paruošti kartu su Glazgo (Didžioji Britanija), Kanberos (Australija), Riazanės (Rusija) ir Tuluzos (Prancūzija) mokslininkais.

Svarių naujienų simpoziume pateikė nuolatinio šių tradicinių renginių dalyvio - Lietuvos puslaidininkių fizikos instituto - specialistai. Jie perskaitė 7 mokslinius pranešimus. Išgirdome apie sostinės Fizikos instituto naujoves. Didelio susidomėjimo sulaukė vilniečių profesorių Adolfo Dargio, Albero Laurinavičiaus, Juozo Vaitkaus ir Juozo Jakimavičiaus pranešimai. Kauno mokslininkai taip pat turėjo kuo nustebinti kaimynų fizikus. Technologijos universiteto specialistai gilinasi į plonų sluoksnių fizikos, medžiagų savybių modifikavimo spinduliuote, fizikinės technologijos tobulinimo ir kitas aktualias problemas. Pasak KTU Fizikos katedros vedėjo, nemažai dirbama atominių dalelių sąveikos su kietais kūnais fundamentinių ir taikomųjų tyrimų srityje. Tam Lietuvos mokslo ir studijų fondas bei KTU šiems metams Universiteto fizikams skyrė beveik 70 tūkst. litų. Universiteto specialistų brandumą rodo tai, jog pastaraisiais metais penki KTU Fizikos katedros pedagogai apgynė habilitacinius darbus. Tai Vidas Sukackas, Sigitas Tamulevičius, Julius Dudonis, Alfonsas Grigonis ir Jonas Osvaldas Meilius.

Šiame tarptautiniame fizikų forume buvo vertinami kauniečių profesorių Alfonso Griginio, Sigito Tamulevičiaus ir Valentino Snitkos bei daktaro Juozo Margelevičiaus ir kitų KTU atstovų tyrimų duomenys. Juose pabrėžiamas puslaidininkių medžiagų panaudojimas davikliams, įtempimų plonuose sluoksniuose optiniai matavimai, spinduliuotės sąveika su medžiaga ir kiti aktualūs klausimai. Su naujais moksliniais tyrimais kolegas taip pat supažindino Vilniaus universiteto, Vytauto Didždiojo ir Vilniaus Gedimino technikos universitetų atstovai.

Posėdžių svečiai aplankė istorines, kultūrines Kauno bei kitų mūsų šalies miestų vietas.