MEDICINA

Rimvydas Sidrys - gydytojas ir visuomenininkas

Juozas Elekšis

Gydytojų Sidrių šeima gerai žinoma JAV ir Lietuvoje. Tėvas Rimvydas, patyręs akių chirurgas, Lietuvoje pradėjo lankytis nuo 1968 metų. Jo pėdomis pasekęs sūnus Linas pastaruoju metu taip pat dažnas svečias Lietuvoje. Jis čia daro sudėtingiausias operacijas, moko mūsų chirurgus, pagarsėjo labdaringais darbais. Dar du Rimvydo sūnūs - Algis ir Jonas taip pat gydytojai (radiologai). Algio žmona irgi gydytoja, o Jono - medicinos sesuo. Šeimoje išaugo 9 vaikai. Aštuoni iš jų sukūrė lietuviškas šeimas.

Gydytojas Rimvydas Sidrys atkreipė visuomenės dėmesį šmaikščiu straipsniu “Lietuvos ryte”, kur jis labai vykusiai išjuokė mūsų spaudoje pamėgtas svetimybes. Autorius piktinosi tuo, kad jei išeiviams lietuvių kalba - tarsi antroji religija, tai tėvynėje gyvenantys tautiečiai gimtąją kalbą užteršė rusiškomis, o dabar jau ir angliškomis svetimybėmis. Jis būkštauja, kad mūsų graži kalba ateityje gali pavirsti anglišku-lietuvišku žargonu. Įdomu, kad gydytojo straipsnis parašytas taip šmaikščiai, kad perskaitęs jo būsimo tokio žargono pavyzdį negali susilaikyti nenusikvatojęs.

Gydytojos Rūtos Žuklytės supažindintas bendravau su Rimvydu Sidriu net porą kartų. Pirmą kartą jis dėstė savo susirūpinimą medicinos problemomis Lietuvoje, o antrą kartą kaimo kapelų koncerto metu Vilniaus sporto rūmuose džiaugėsi puoselėjama lietuvių kultūra. Gydytojo nuomone, Lietuvoje ligoniai nepateisinamai ilgai laikomi ligoninėje. JAV po kataraktos operacijos ligonis išrašomas jau po 3-4 valandų (!). Taigi mūsų ligoninėje laikomi jau pasveikę žmonės. Dėl to JAV gydytojas diskutavo net su sveikatos apsaugos ministru, bet vienos dienos chirurgija Lietuvoje dar neįdiegta. Nenormalu esą ir tai, kad ligonį paguldžius ligoninėn, jį nuolat gydantis gydytojas praranda ryšį su savo pacientu. JAV šeimos gydytojas su pacientu bendrauja metų metais, todėl jį labai gerai žino. Dėl to ir palatoje beveik kiekvienas ligonis turi “savo” gydytoją ir bendro šefo nėra - gydo konsultuodamasis tas pat gydytojas.

Ypač jį stebina tai, kad Lietuvoje žmogus, norėdamas pakeisti gydytoją, turi laukti ištisus metus. Tokią tvarką nustatė valdžios institucijos. Gydytojas negalėjo atsistebėti mūsų šalies medikų pasyvumu. Knygynai užversti visokių šarlatanų knygomis, kuriose propaguojami receptai nuo “visų” ligų, pseudomediciną liaupsina net spauda. Pavyzdžiui, buvo rašoma, kad regėjimą galima pagerinti nenešiojant akinių, kitokių nesąmonių. Jei tokių rašinių ar leidinių pasirodo JAV spaudoje, tuoj atsiliepia gydytojai, kurie visiškai paneigia tokius teiginius. Lietuvos gydytojai tyli. Taip susidaro įspūdis, kad tokia rašliava turi pagrindo. Pasyvūs gydytojai ir sprendžiant jų teisių klausimus. R. Sidrio nuomone, taip yra todėl, kad gydytojai išlaikomi valdžios, o ne pacientų, todėl jie ir nejaučia rimtos atsakomybės pacientams.. Gal dėl to Lietuvoje nėra ir visaapimančios gydytojų organizacijos, kurios balso įsiklausytų valdžios institucijose. JAV gydytojų asociacija jungia 70 proc. gydytojų, nors jos nariams tenka mokėti net 600 JAV dilerių kasmetinį mokestį.

Gydytojo iš JAV nuomone, mūsų šalyje mediciną studijuojantys gauna mažai praktinių žinių. Antai, oftalmologas , būdamas rezidentu, nepadaro nė vienos kataraktos operacijos. R. Sidrys, būdamas rezidentu, padarė net 95 operacijas. Taigi mūsų gydytojai praktiniam darbui visai neparengiami.

Beje, gydytojas susirūpinęs ne vien medicinos reikalais, nors tai jam, žinoma, svarbiausia. Vos grįžęs į JAV, tuoj atsiuntė savo straipsnį, kuris buvo išspausdintas “Draugo” laikraštyje. Jame negailestingai kritikuojamas Lietuvoje išleistas akių ligų vadovėlis medicinos studentams ir gydytojams, nes ten kataraktą rekomenduojama gydyti vaistais. Taip pat vaistais siūloma gydyti ir trumparegystę. Kai kuriuos vadovėlyje siūlomus gydymo būdus autorius tiesiog vadina beprasmiu ligonių kankinimu.

Neužmiršo gydytojas ir kitų problemų Lietuvoje, net rekomendavo … už kokį kandidatą į prezidentus balsuoti. Gerokai buvau nustebęs, kai sulaukiau jo skambučio į namus, o dar daugiau - kai stebėdamas kaimo kapelų pasirodymą Sporto rūmuose, pamačiau jį prie gretimo staliuko. Gydytojas, vis pakritikuojantis mūsų mediciną, buvo labai patenkintas, kad taip puoselėjame savą kultūrą. Jis sakė, kad JAV organizuojamos tokios šventės mūsiškėms neprilygsta, bet jos palaiko lietuviškumą. Net du jo sūnūs tokiose šventėse sutiko savo būsimas žmonas. Kiek jam žinoma, šventėse dalyvaudamos susikūrė 28 lietuviškos šeimos.

Žiūrėjau į šį jau ne pirmos jaunystės gydytoją ir negalėjau nesidžiaugti matydamas, kaip blizgėjo jo akys klausantis mūsų jaunimo dainų, kaip jis lyg jaunuolis šoko kartu su visais ir energingai plojo atlikėjams. Minioje nebūtum galėjęs pasakyti, kad čia šoka garsus gydytojas, bet kad jis didelis patriotas bylote bylojo jo akys.

Grįžęs į JAV jis vėl atsiuntė laiškelį su pora jo straipsnių. Būdamas toli, gydytojas vis randa laiko Lietuvos problemoms.