Kompaktinis diskas
“Vilniaus universiteto bibliotekos istoriniai rinkiniai”

Gediminas Zemlickas

Birželį Vilniaus universiteto Senato posėdžių salėje pristatytas 5 mėnesių darbo rezultatas - naujas kompaktinis diskas “Vilniaus universiteto bibliotekos istoriniai rinkiniai”.

Šis kompaktinis diskas parengtas pagal UNESCO projektą “Pasaulio atmintis”, kurio tikslas - išsaugoti įvairių tautų kultūros paveldą. Sumanymas į projektą įtraukti VU bibliotekos istorinius rinkinius kilo pačiam UNESCO generaliniam direktoriui Federico Mayor, jo viešnagės Lietuvoje metu. Suprantama, kad garbingam svečiui buvo parodytos ir VU bibliotekos vertybės, kurios dažniausiai abejingo nepalieka nė vieno lankytojo.

Kompaktinį diską rengė 18 darbuotojų grupė, kuriems vadovavo VU bibliotekos direktorės pavaduotoja Irena Krivienė. Didelės pagalbos bibliotekininkams (ypač žinant, jog tai pirmas toks projektas) suteikė Matematikos ir informatikos instituto specialistai, kuriems vadovauja akad. Laimutis Telksnys. Galima suprasti kūrėjus: jie pasijuto stovį priešais milžinišką informacijos vandenyną. Būtent toks palyginimas pirmiausiai šauna į galvą, kai žinai, kad bibliotekoje sukaupta 5,3 mln. spaudinių, daug rankraščių, grafinės medžiagos, archyvinių vertybių. Norint daryti atranką - o ji turėjo būti negailestinga - reikėjo didelės nuovokos ir drąsos. Mat į kompaktinį diską (CD) “tilpo” tik 153 vertingiausi eksponatai. Teko rinktis, kas ypač vertinga mums ir būtų įdomu pasauliui.

Retų spaudinių skyrius (saugo 180 tūkst. knygų) pristatė 76 knygas - inkunabulus, aldus, elzevyrus. CD naudotojas gali pasigrožėti Žygimanto Augusto knygomis: iš 5 tūkst. rinkinio VU bibliotekoje teišliko 14. Pateiktos įspūdingos knygos (taip pat ir menine prasme): Graciano “Dekretai”, Šedelio “Kronika” ir kt. Unikali galimybė “pavartyti” M. Daukšos “Katekizmą”, M. Mažvydo “Katekizmą”.

37 eksponatai - pergamentai, autografai, rankraštinės knygos - atrinkti iš Rankraščių skyriaus (saugoma 223 tūkst. dokumentų). Tai Žygimanto Augusto, Napoleono Bonaparto, Adomo Mickevičiaus autografai, Voltero laiškas, VU profesoriaus Andriaus Milevskio lotyniškas vadovėlis “Matematikos mokslų pradmenys” (1630) ir kiti vertingi eksponatai.

Kartografija pristatoma 11 eksponatų - XVI-XVII a. atlasai ir žemėlapiai, tarp jų įspūdingai iliustruotas G. Brauno atlasas “Pasaulio miestai”.

Grafikos skyrius (saugantis 73 tūkst. eksponatų) pristatytas 5 albumais ir 10 žinomiausių XVII-XIX a. Lietuvos dailininkų darbų. Tai Juozapo Peškos akvarelės ir kiti ne vien Lietuvai reikšmingi darbai. Vertingi eksponatai - teleskopai, gaubliai, masonų ložės apeiginiai daiktai, pirmieji lietuviški pinigai - pateikiami iš muziejaus fondų. CD įgarsintas trimis kalbomis. 186 šalys tą diską jau turi, 200 egzempliorių turėjo būti perduota į UNESCO būstinę Paryžiuje.

Autoriaus nuotraukose:

Diskas pristatomas visuomenei.

Dalis kompaktinio disko kūrėjų.

Šiam rankose laikomam diskui sukurti prireikė penkių mėnesių.