NAUJI LEIDINIAI

Nauji mokykliniai pratybų sąsiuviniai

Roma Mikalauskienė

Prasidėjus naujiems mokslo metams puikią dovaną mūsų moksleiviams pateikė “Rosmos” leidykla. Šios leidyklos kartografijos redakcija parengė ir šį rudenį išleido mokyklinius istorijos pratybų sąsiuvinius 5-12 klasėms. Užsienyje panašius sąsiuvinius kuria institutai, o Lietuvoje tokį darbą atliko trijų žmonių grupė. Tai kartografijos redakcijos vedėjas, gamtos mokslų daktaras Liudvikas Lukoševičius, kartografė Danutė Žukauskienė ir redaktorius Romualdas Šinkūnas. Kaip pasakojo šios redakcijos vedėjas L. Lukoševičius, jis daugelį metų dirbo “Enciklopedijų” leidykloje ir ten leidžiamos knygos (net ir vaikams) buvo labai rimtos, sunkiai skaitomos. Tad redakcijos kolektyvas ėmė galvoti, kaip svarbiausias istorines žinias mūsų moksleiviams pateikti ne nuobodžiai, o linksmai, net žaismingai. Be to, norėjosi, kad naujieji leidiniai būtų gausiai iliustruoti, nes vaikai turi puikią regimąją atmintį. Jei jiems ką ilgai pasakoji, tai pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina, o jei parodai, įsidėmi kuo puikiausiai.


Pirmieji istorijos atlasai buvo parengti dar 1991 metais. Buvo sudaryti žemėlapiai, pasakojantys apie kolektyvizaciją, partizanų karą, lietuvių tremties vietas. Šiam sumanymui pritarė ir Švietimo ir mokslo ministerija, finansavusi pirmuosius darbelius, mat mokiniai ir mokytojai šiuose pratybų sąsiuviniuose randa tai, ko nėra vadovėliuose, šie sąsiuviniai padeda mokiniams savarankiškai dirbti. Vienas vertingesnių dalykų šiuose sąsiuviniuose, kaip teigė L. Lukoševičius, yra jų sugalvota laiko juosta. Pavyzdžiui, yra pateikiami svarbiausi tų metų Lietuvos įvykiai ir greta svarbiausi įvykiai kaimyninėse šalyse bei visame pasaulyje. Taip mokinys, lygindamas visas datas bei įvykius, pats savarankiškai gali mąstyti, analizuoti. Moksleivis mato ne tik tai, kas tuo metu vyko Lietuvoje, bet susipažįsta ir su pasauliu. Temos pratybų sąsiuviniuose parenkamos tos, kurios atitiktų mokyklines programas ir padėtų pasirengti brandos atestato egzaminams. Pratybų sąsiuviniuose pateikti kontūriniai žemėlapiai, ištraukos iš pirminių istorijos šaltinių, įvairūs pasisakymai, citatos, net karikatūros - visos šios užduotys yra ir brandos egzaminuose. Penktokams norime išaiškinti, kas tai yra istorija, norime jiems padėti susigaudyti, kas tai yra šimtmetis, tūkstantmetis ir pan. Pateikdami žinias penktokams, jas gausiai iliustravome: piešinėliai pasakoja apie mūsų protėvių pinigus, aprangą, ginklus, pilių statymo meną, laidojimo papročius. Istorija jiems pateikiama nuo seniausių laikų iki šių dienų.


Šių metų rugsėjo pirmajai “Rosmos” leidyklos kartografijos redakcija pagal bendrojo lavinimo mokyklos programą parengė net trijų rūšių mokymo priemones: atlasus, pratybų sąsiuvinius ir keletą istorijos problemas nagrinėjančių knygelių. Pavyzdžiui, penktai klasei parengtas Lietuvos istorijos atlasas, kuriame pasakojama apie mūsų valstybės istorijos raidą nuo jos susidarymo iki šių dienų. Tą vaizdžiai iliustruoja ir 16 žemėlapių. Taip pat parengtas Lietuvos istorijos kontūrinių žemėlapių pratybų atlasas. Šeštos klasės mokiniams skirtas “Pasaulio istorijos pratybų” sąsiuvinys, kuriame - 16 temų. Čia taip pat yra rašytinės ir pieštinės užduotys, kontūriniai žemėlapiai, laiko juosta. Septintokai džiaugsis senovės istorijos atlasais bei senovės istorijos pratybų sąsiuviniais. Jiems taip pat parengta ir knyga: “Pasaulio istorija vaikams”. Knygoje pateikti trumpi pasakojimai apie įvairiose šalyse įvairiu metu gyvenusių vaikų kasdienius rūpesčius, jų tautų papročius, žaidimus, jų išgyventus istorinius įvykius ( pvz., Prancūzų revoliucija vaiko akimis). Leidinį pagyvina puikūs piešiniai ir nesudėtingi žemėlapiai.

Aštuntai klasei parengtos “Naujųjų amžių istorijos pratybos”. Čia yra 10 temų bei užduotys. Tai suteikia galimybę panagrinėti istorinius dokumentus, juos lyginti bei apžvelgti Lietuvos istorijos integraciją pasaulio istorijoje. Aštuntokai galės įsigyti ir "Naujųjų amžių istorijos atlasą", kurį sudaro 60 spalvotų Europos bei kitų pasaulio šalių istoriniai žemėlapiai (iš jų 10 skirta Lietuvai). Panašus “Naujausiųjų laikų istorijos atlasas” skirtas ir 10 klasei. Jame - 44 žemėlapiai. Pažymėtina, kad šiuo atlasu galės naudotis ne tik moksleiviai, bet ir aukštųjų mokyklų studentai, dėstytojai, ir kiti, besidomintys istorija.

Kadangi moksleiviai, besimokantys 11-12 klasėse, dar neturi parengto naujo vadovėlio, jiems siūlomos atskiros knygelės, kuriose nagrinėjamos Lietuvos istorijos problemos. Tai: “Lietuvių etnogenezė ir tautinė savimonė”, “Mažoji Lietuva”, “ Lietuvos kultūra ir krikščionybės vaidmuo” bei daugelis kitų. Yra ir naujovių. Parengta patarimų knyga abiturientams “ Istorijos egzamino paslaptys”. Joje pateikti pavyzdžiai, kaip egzamino metu nagrinėti ir gretinti įvairius istorinius dokumentus, karikatūras, nuotraukas, kaip užpildyti kontūrinius žemėlapius.

Pav. Brūkšniuotosios keramikos kultūros gyvenvietė Narkūnų piliakalnyje Iliustracija iš mokymo priemonės "Lietuvių etnogenezė ir tautinė savimonė".