PO TO, KAI RAŠĖME

Išauginusios 9 vaikus Giedrės Sidrienės pamiršti negalima

Nustebau perskaitęs ML Nr.13 Juozo Elekšio rašinį apie R.Sidrį. Atrodo, jog jo žmona buvo bereikšmė būtybė, nors Sidriai garsėjo kaip graži, vienas kitą mylinti ir gerbianti šeima.

Sesuo Giedrė buvo gydytoja, dėl motinystės paaukojusi karjerą. Ji pagimdė 9 vaikus ir juos gražiai išauklėjo. Jos vardu giminaičių buvo teikiama gausi labdara, skirta gaivinti Rytų Lietuvos lietuvybę.

Mūsų tėvai - akademikas dr. Petras Šalčius ir rašytoja, pedagogė Antanina Gustaitytė. Abu mirė vieniši 1958 m. Mums nebuvo leista juos lankyti ar atsiimti į JAV.

Mindaugo Strukčinsko pastangomis netrukus knygynuose pasirodys Petro Šalčiaus raštų ,,Lietuvos žemės ūkio istorija”, 3 t. ir ,,Lietuvos prekybos istorija”, 4 t. Abu veikalai buvo pradėti pogrindžio sąlygomis. Akademikui M. Strukčinskui skiriame visą savo padėką.

Šiuo metu doc.V.Lukoševičius ruošia apie Petrą Šalčių monografiją. Deja, sesers Giedrės pasiaukojimas šeimai visai neįvertintas.

Su pagarba
Almus Šalčius


Misionierių ligoninėje akių ligų skyrius pavadintas Giedrės ir Rimvydo Sidrių vardu

Su Rimvydu Sidriu gana ekstremaliomis sąlygomis trumpai bendravau du kartus. Abu kartus nuo jo gavau po laiškutį, o sykį net paskambino į namus. Mano rašiniai dėl labai trumpo bendravimo ir aplinkybių (paskutinį kartą bendravau kaimo kapelų koncerto metu) tikrai neaprėpė daugelio aspektų. Dėl to esu jam pareiškęs savo apgailestavimą. Ne kartą apie tai sakiau ir su R.Sidriu mane supažindinusiai gydytojai Rūtai Žuklytei. Viliuosi, kad savo rašiniais nieko neįskaudinau. Štai kokiais žodžiais pradėjo R.Sidrys vieną iš man rašytų laiškų: ,,Perskaičiau Jūsų knygą ir tik tada įvertinau, kokia ji reikšminga dovana man. Jūsų mintys yra mano mintys. Jūsų žodžiai būtų mano žodžiai, išreiškiantys meilę Tėvynei, jei mokėčiau taip rašyti”. Gydytojas pasikuklino - perskaitęs jo rašinį ,,Lietuvos ryte” apie naujų barbarizmų niokojamą mūsų kalbą, įsitikinau, kad jis plunksną valdo tikrai puikiai.

Nuostabu, kad Giedrės Sidrienės brolis Almus Šalčius atkreipė dėmesį į moters vaidmenį. To, deja, gyvenime dažnai nepastebime. Vyrai žengia karjeros laiptais, jų darbai matomi. Moteris tuo metu tyliai daro daug svarbesnį darbą - augina ir auklėja žmogų. Ir kas, kad dabar populiarios dainos apie mamą? Daina nuskambėjo, paplojome ir vėl rašome apie vyrų gerus ar blogus darbus. A.Šalčius šimtą kartų teisus - minint vyro nuopelnus verta paminėti ir greta jo buvusią moterį. R.Sidrys, pavadinęs savo ir žmonos vardu akių ligų skyrių, parodė, kaip jis vertino savo žmoną Giedrę.

Verta pasakyti kelis žodžius apie laiško autorių, kuris po pažinties pažadėjo parašyti į mūsų laikraštį apie savo veiklą užsienyje. Žinomo mokslininko Petro Šalčiaus sūnus - kaunietis. Prieškary studijavo žurnalistiką, o pasitraukęs į Vakarus - politologiją Tiubingeno ir Fordamo universitetuose. O kokį įspūdį mums, vaikams, darė jo dėdės Mato Šalčiaus knyga ,,Svečiuose pas keturiasdešimt tautų”! Knygą pakartotinai buvo norima išleisti net sovietmečiu. Deja, ,,Maskvos ranka” užgniaužė šią idėją.

Su Kaišiadoryse gimusia žmona Nijole Jagėlaite susituokė Kanadoje. Abu Lietuvoje pabūna tik per vasarėlę, nes svetur jau per giliai suleistos šaknys. Tėvynės ilgesys Šalčių giminėje, matyt, labai jau stiprus. Neveltui ir Matas Šalčius savo klajonėse pamatytą ,,lietuvišką” gluosnį apsikabino ir apsiverkė...

Juozas Elekšis