Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta 1998 m. rugpjūčio 12 dieną, sveikinant tarptautinę Vilniaus tikimybių teorijos ir matematinės statistikos konferenciją bei Europos statistikų kongresą

Garbioji auditorija,

       Džiaugiuosi galėdamas pasveikinti septintąją Vilniaus tikimybių teorijos konferenciją bei Europos statistikų kongresą. Tokio lygio ir tokio masto renginys suteiktų garbės kiekvienai valstybei, kiekvienam miestui. Todėl laikau šią konferenciją ir tam tikru garbės įpareigojimu tiek mūsų akademinei, tiek ir plačiajai visuomenei.
       Septintoji konferencija per dvidešimt penkerius metus patvirtinta tradicija liudija, kad Vilnius šiam renginiui buvo pasirinktas neatsitiktinai. Jau seniai mūsų sostinės tikimybių teorijos ir statistikos mokykla žinoma ir pripažįstama pasaulyje. Mūsų mokslininkų indėlis į visuotinį mokslą šioje srityje jau daug metų yra garbingas ir svarus.
       Toks didelis ir svarbus yra šios konferencijos nuopelnas Lietuvos mokslui, ekonomikos bei statistikos teorijai ir praktikai. 1973 -aisiais renginio perkėlimas iš Amerikos į Lietuvą daugeliui mūsų mokslininkų tapo informacijos šaltiniu, sąlygiškais vartais į pasaulį.
       Negalėjo būti nė kalbos, kad tuometinė valdžia išleistų lietuvių mokslininkus į užsienį. Tačiau čia atvykdavo žymiausi vakarų matematikai, anksčiau žinoti tik iš darbų.
       Vykdavo tarptautinio lygio informacijos apykaita, buvo mezgami kolegiški ryšiai, dalijamasi patirtimi.
       Šiandiena aiškiai liudija vieną faktą: tiek Lietuvos matematikų darbai žinomi pasaulyje, tiek ir pasaulio matematikos ir statistikos naujienos sekamos ir naudojamos mūsų universitetuose. Džiuginanti tendencija, kad nuolat plinta šio mokslo geografija: mūsų matematikai dirbo Amerikoje ir Kanadoje, Vokietijoje ir Anglijoje, Švedijoje ir Brazilijoje. Kitas šios tendencijos privalumas - tai, kad specialistus ruošia jau ne tik Vilniaus, bet ir keletas kitų Lietuvos universitetų.
       Tai - dėsningas reiškinys. Greta grynojo mokslo Lietuvai šiandien ypatingai aktualus matematinių modelių taikymas ekonomikoje ir medicinoje, administruojant bei vystant visas mokslo bei ūkio šakas. Rinkos ekonomikos sąlygomis efektyviai dirbanti nacionalinė statistikos sistema Lietuvai tapo pirmosios svarbos moksliniu objektu. Lietuvoje rinkos ekonomikos kūrimo procesas atskleidė aktualiausią būtinybę reformuoti visą ekonominę statistiką. Tai - neišvengiama, siekiant mūsų ekonomiką priartinti prie pasaulio standartų.
       Jungtinės Tautos, Tarptautinis valiutos fondas, Ekonominio bendradarbiavimo bei plėtros organizacija - visos šios organizacijos kuria integruotas informacines sistemas, kuriose naudojama nacionalinių statistinių tarnybų pateikti duomenys.
       Demokratijos ir rinkos ekonomikos šalyse statistika pirmiausiai tarnauja visuomenei. Dėl to Jūsų renginyje išsakomos mintys ir keliamos problemos anksčiau ar vėliau taps mūsų gyvenimo teorija ir praktika. Mūsų gyvenimo dalimi, patvirtinančia, kaip mes gyvename ir tvarkomės, kokios tendencijos lydi mūsų ekonomiką, gamybą, netgi politiką ir kultūrą. Ir kas mūsų laukia ateityje.
       Tikiu, kad su istorinėmis permainomis atėjo laikai, kuomet manipuliavimas statistika būtų laikomas ne tik netikslingu, bet ir amoraliu.
       Kelias į tiesą - mokslininko, politiko ar gamybininko - ne visada lengvas, bet visada garbingas. Su šia mintimi ir norėčiau sieti ir mūsų valstybės, ir viso pasaulio ateitį.
       O septintajai Tikimybių teorijos bei matematinės statistikos konferencijai linkiu išlikti tokio pat aukšto lygio ir gyvos minties renginiu, kokio būta iki šiol.
       Teatneša Jūsų sumanymai gražių rezultatų, telydi Jūsų bendravimą tradicinis savitarpio supratimas ir kūrimo dvasia.
       Dėkoju už dėmesį.