UNIVERSITETUOSE

KTU turi bręsti technologijų filosofai…

Vilius Misevičius
KTU Visuomenės informavimo skyriaus vedėjas
Vyresnieji Kauno technologijos universiteto pedagogai dar prisimena, kaip šioje aukštojoje mokykloje studijavo ir brendo rašytojai Aleksas Dabulskis ir Vytautas Martinkus - po studijų šiame universitete ne tik dėstę filosofiją, parengę ir apgynę daktaro disertacijas, bet ir parašę kelis romanus. Žinomas filosofas profesorius Arvydas Šliogeris ir Baltijos šalių mokslo istorikų asociacijos prezidentas, habilituotas daktaras Juozas Krikštopaitis - taip pat šios aukštosios mokyklos auklėtiniai - chemikai technologai. Malonu pastebėti, kad Kauno technologijos universiteto (buvusio Politechnikos instituto) ne vienas absolventas tapo žymiu mūsų šalies šviesuoliu, nuėjusiu karjeros kelią nuo inžinieriaus iki prezidento, premjero, mero… Techninio profilio universitetui tenka pertvarkyti veiklą, nes vien technokratai nebepaklausūs darbo rinkai. Šiuolaikiniai technologijų specialistai turi būti ir vadybininkai, ir ekonomistai. Bet, svarbiausia, jie turi tapti visapusiškai išprususiais žmonėmis.

Šiais mokslo metais KTU Senato posėdyje numatyta plati minėtos aukštosios mokyklos socialinių ir humanitarinių mokslų plėtros programa. Kaip ji įgyvendinama?

Technologijos - žmogui

Sovietų laikais centrinis mokslo ir technikos uždavinys buvo ekstensyvi gamyba. Jam spręsti buvo telkiamas mokslas, medžiagos ir žaliavos, technologijos ir projektavimas. Žmogus buvo mažas varžtelis galingoje beasmenėje industrijoje, tarnaujančioje abstrakčiam planui. “Dabar dėmesio centre turi būti žmogus, jo poreikiai. Jam turi tarnauti prekės, paslaugos, medžiagos ir žaliavos, reikalingos toms prekėms pagaminti, gamybiniai įrengimai ir pagaliau gamyba. Taigi turime visiškai atvirkščiai surikiuoti prioritetus, “ - kalbėjo mokslo reikalų prorektorius prof. Arūnas Lukoševičius. Socialiniai, humanitariniai mokslai šiame universitete turi savo ypatingą misiją, besiskiriančią nuo kitų universitetų. Senatorių nuomone, šiuolaikinis technologinio universiteto absolventas turi būti ne šiaip kultūringas žmogus, bet ypač giliai suvokiantis humanitarinę ir socialinę technologijų reikšmę, sugebantis projektuoti tokią žmogų supančią aplinką, kuri būtų humaniška, saugi, patogi, tarnaujanti kilniems tikslams.

Tai nereiškia, kad KTU ims plėtoti socialinius ir humanitarinius mokslus technologinių mokslų sąskaita. Jie bus integraliai susieti su technologijomis. Kadangi šiuolaikinės technologijos plėtojamos tiesiog eksponentiniais tempais, žmogus, nespėdamas jų net aprėpti ir įsisavinti, ima tiesiog bijoti technologijų. Pasak A. Lukoševičiaus, čia turi vykti savitarpė orientacija: technologijų - į žmogų, o žmogaus - į technologijas, jų efektyvus naudojimas kilniais tikslais.”

Mokslo istorikai ir filosofai

KTU Humanitarinių mokslų instituto direktorė doc. dr. Bronė Leskauskaitė Senate sakė, kad universitete jau sudarytos technologinės terminijos ir mokslo istorijos bei mokslo filosofijos studijų programos. Būsimam technologui ar inžinieriui būtina suvokti filosofinę, teorinę ir istorinę mąstymo sintezę, sužinoti garsių pasaulio mokslo istorikų ir filosofų kritinę teorijų sankirtą nuo pažinimo ištakų (mitologinio, technomagiškojo mąstymo) iki postmodernaus mokslo teorijų sąveikos perspektyvų, kur ekologinis mąstymas yra labai svarbu (gamtotyros ir inžinerinės veiklos humanitarine prasme). Siekiant sutelkti KTU akademinį jaunimą aktyviau dalyvauti socialinių, humanitarinių mokslų tyrimuose, daug naudos davė studentų konferencija “Žmogus vertybių sistemoje”. Surengta tarptautinė konferencija “Socialiniai mokslai švietimo, verslo ir valstybės raidai, pasitinkant XXI amžių”.

Įgyvendinti KTU Humanitarinių mokslų plėtros programą padėjo neseniai pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Lietuvos filosofijos ir sociologijos institutu. Joje numatyta plėtoti bendrus mokslinius tyrimus, tobulinti humanitarinės krypties technologų rengimą, racionaliau naudoti sukauptą abiejų institucijų mokslinį ir intelektualinį potencialą. Neseniai paskaitų cikle kauniečiams apie technologijų filosofiją dalyvavo Baltijos šalių mokslo istorikų asociacijos prezidentas J. Krikštopaitis, Niujorko politechnikos universiteto prof. R. Šviedrys ir prof. A. Šliogeris. “Humanitarinės ir techniškos inteligentijos adaptacija pototalitarinėje Lietuvoje” - taip vadinasi KTU ir minėto Vilniaus instituto bendras mokslinio tyrimo projektas. Savo ruožtu prof. A. Šliogerio vadovaujami KTU Filosofijos katedros filosofai kartu su JAV Ohajo universiteto prof. A. Mickūnu rengia kelias monografijas iš mokslo istorijos.

Kokia fakultetų humanitarinė kultūra?

Universiteto Socialinių sistemų vadybos katedros specialistai atliko KTU fakultetų ir Tarptautinių studijų centro kultūros tyrimus. “Tam buvo skirtas 21 bakalauro darbas ir viena daktaro disertacija. Tiriame, kaip kinta aukštoji mokykla iš elitinio aukštojo mokslo pereinant į masinį. Tikimės greit sulaukti disertacijos apie klasikinius humanitarinio ugdymo pagrindus mūsų universitete, “ - sakė KTU Socialinių sistemų vadybos katedros vedėja prof. Palmira Jucevičienė.

Tik ką suburta septynių mokslo daktarų grupė, kuri pasiryžo tyrinėti komunikacijų kultūrą organizacijoje ir komunikacinių mokėjimų ugdymą. “Viliamės, kad prie entuziastų prisijungs ir tie žmonės, kurie rūpinasi inžinierių komunikacijų mokėjimų puoselėjimu, “ - sakė dr. Virginija Chreptavičienė. “Tarptautinė dalykinė komunikacija” - taip vadinasi naujas studijų modulis. Jis skirtas studijuojantiems lietuvių, anglų ir kitomis kalbomis. Neseniai pasipildė doktorantūros studijos moduliu “Aukštojo mokslo filosofijos sistemos ir didaktika”. Nuo ateinančio rudens KTU Administravimo fakultete bus pradėtos socialinės edukologijos bakalauro studijos. Beje, į šią programą didžiausias konkursas universitete - net 35 stojantieji į vieną vietą.

Techninės literatūros vertėjai

Didžiausioje šalies aukštojoje mokykloje nuo ateinančio rugsėjo įvedama diplomuoto užsienio technikos kalbų vertėjo vienerių metų studijų programa. Šią patirtį KTU perduoda ir Klaipėdos universitetui.

Prisidėdamas prie KTU humanitarizavimo programos Užsienio kalbų centras pasiryžo patobulinti užsienio kalbų studijas. Jau įtraukti nauji moduliai: tarptautinė korespondencija ir derybos, techninės literatūros vertimas, britų kultūros studijos, amerikanistikos kursas ir kt. “Kad galėtume suteikti daugiau galimybių Universiteto bendruomenei ir studentams plačiau susipažinti su Didžiąja Britanija, išsamiau naudojame mūsų centre esantį Britų tarybos bibliotekos Kauno padalinį. Studentams ir anglų kalbos dėstytojams aiškiname apie studijas ir kursus toje šalyje, organizuojame temines knygų parodas, demonstruojami mokomieji bei meniniai filmai anglų kalba”, - sakė Užsienio kalbų centro direktorė Ilona Rinkevičienė.

Neseniai į šio KTU centro organizuojamų kursų miesto visuomenei programą įtraukti vokiečių verslo kalbos kursai. Šios studijos integruojamos su kompiuteriniu mokymu.

Kauno technologijos universitetas anksčiau buvo technokratiškas. Fundamentinių ir inžinerijos mokslų studijas papildžius socialiniais ir humanitariniais mokslais KTU ruošiami specialistai turės didesnę paklausą. Kita vertus, tiksliųjų ir humanitarinių mokslų sankirtoje, tikimės, atsiras daugiau technologijų filosofų, vertėjų, rašytojų…

G.Zemlicko nuotraukoje: Studentai šventėje.