Atsiveria Amerikos universitetų vartai

Amerikos centras š. m. rugsėjo 11 d. į spaudos konferenciją pakvietė spaudos bei Lietuvos universitetų atstovus ir supažindino su Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybės skelbiamomis podiplominių bei mokslo studijų programomis 1999/2000 mokslo metams. Programos Lietuvos piliečiams suteikia teisę stažuotis ar tęsti studijas JAV universitetuose.

Dalyvauti konkurse ir laimėjus būti pakviestiems tobulintis ar įgyti specialių žinių šios valstybės universitetuose gali mūsų šalies universitetų magistrantai, doktorantai, docentai, profesoriai, mokslininkai.

Kiekvienos programos konkurso reikalavimai daug kuo skiriasi. Tai ir paaiškinta minėtame susitikime, taip pat norėta visa plačiau paskleisti spaudoje, kad apie skelbiamą konkursą sužinotų daugiau mokslo siekiančių gabių žmonių.

Studijų programos užsienio universitetuose - ne naujiena Lietuvoje. E. Maskie programa, pavadinta senatoriaus Edmundo Maskie (Edmund Muskie) vardu, pirmą kartą Lietuvoje buvo paskelbta 1993/1994 mokslo metams. Fulbrait programa, pavadinta senatoriaus Viljamo Fulbrait ( Wiliam’o Fulbright) vardu, pasaulyje pirmą kartą buvo paskelbta 1946 m. Nuo tada programos konkurse dalyvauja studijų užsienyje siekiančių pretendentų iš paskelbta 1993/1994 mokslo metams. Fulbrait programa, pavadinta senatoriaus Viljamo Fulbrait ( Wiliam’o Fulbright) vardu, pasaulyje pirmą kartą buvo paskelbta 1946 m. Nuo tada programos konkurse dalyvauja studijų užsienyje siekiančių pretendentų iš 140 pasaulio šalių.

Abi programas finansuoja ir administruoja JAV Informacijos agentūra. Lietuvoje jas koordinuoja Atviros Lietuvos fondas ir Amerikos centras. Laimėjusieji konkursą visą finansavimą gauna iš JAV vyriausybės.

Rinktis mokytis galima ir vieną, ir kitą programą. Pareiškimai su anketomis priimami iki š. m. spalio 30 d. Mokytis pagal E. Maskie programą - Atviros Lietuvos fondo Studijų užsienyje informacijos centre, kuris yra Vilniaus universitete (Universiteto g. 3, 40, 2734 Vilnius); pagal Fulbrait programą - Amerikos centre (Pranciškonų g. 3/6, 2001 Vilnius). Taip pat gauti informacijos apie šią programą galima ir Atviros Lietuvos fondo Studijų užsienyje informacijos centro Kauno skyriuje (Laisvės alėja 53, 3000 Kaunas); Klaipėdos universitete (K. Manto g. 84, 5800 Klaipėda); Šiaulių universitete (P. Višinskio g. 25, 5419 Šiauliai).

Dabar informaciją apie abiejų programų konkursą pateiksime smulkiau. Su jomis supažindino Rasa Baukuvienė, JAV ambasados Amerikos centro Švietimo programų specialistė, ir Audronė Uzėlienė, Atviros Lietuvos fondo Studijų užsienyje informacijos centro direktorė.

E. Maskie programą JAV administruoja nevyriausybinės institucijos. Programa organizuojama 15 posovietinių šalių pretendentams. Vadinasi, be Lietuvos atstovų, siekti tos pačios specialybės studijų pretenduos nemažas būrys norinčių. Manoma, kad mokytis pagal šią programą gali laimėti 5 ar daugiau pretenduojančių mūsų šalies dėstytojų ir studentų iki 40 metų amžiaus. Kaip ir anksčiau, bus mokoma valstybės valdymo, ekonomikos, biznio administravimo, teisės specialybių. Taip pat nuo pernai mokomų specialybių - žurnalistikos ir komunikacijų, bibliotekininkystės ir informatikos, sveikatos apsaugos. Nuo šių metų įtrauktos dar tokios studijos kaip švietimo administravimo ir pedagogikos bei teisės pedagogikos.Įtraukta dar ir kitų naujų specialybių (aplinkosaugos). Į teisės studijas gali pretenduoti tik turintys bazinį teisinį išsilavinimą.

Dalyvauti konkurse gali turintys bakalauro laipsnį, įgiję darbo praktikos. Baigdami programą, studentai įgyja magistro laipsnį ar gauna profesijos sertifikatą.

Kandidatai mokytis renkami tokia tvarka: šios programos organizatoriai Lietuvoje surinktas anketas išsiunčia į Niujorką, kur išrenkami kandidatai. Jie pakviečiami laikyti anglų kalbos egzaminą. Labai svarbus yra anglų kalbos egzaminas TOEFL. Egzaminas laikomas kompiuterizuoto testavimo metodu testavimo centre. Išlaikę egzaminą visi kandidatai kviečiami į interviu, kur atsakinėja į komisijos klausimus. Prieš pradedant studijas, studentai, jei pageidauja, kviečiami tobulinti anglų kalbos įgūdžius į vasaros kalbų mokyklą. Dėstytojams kalbų mokykla neorganizuojama.

Šios programos mokymosi laikas - 1 arba 2 metai.

Baigusieji programą gali Amerikoje pasilikti 8 - 12 savaičių praktikai, jei patys susiras darbo vietą įstaigoj. Be to, jei šis darbas nebus apmokamas, jiems bus toliau mokama ir stipendija. Po to visi kandidatai pagal vizų režimo reikalavimus privalo grįžti į Tėvynę ir dirbti bent 2 metus, jei norėtų tęsti panašias studijas toliau.

Konkursas ir studijų sąlygos pasirinkus Fulbrait programą

Mokytis pagal šią programą gali taip pat pretenduoti ir dėstytojai, ir studentai. Tik jų amžius neribojamas. Mokytis priimami bebaigiantys magistrantūros ir doktorantūros studijas savo šalies universitetuose. Taip pat svarbu, kad pretendentai jau turėtų darbo patirtį. Pagal Fulbrait programą galima pretenduoti mokytis bet kurios specialybės. Konkursas pagal šią programą skelbiamas tik Lietuvoje. Manoma, kad bus skiriamos 4-5 vietos studentams ir 4-5 vietos universitetų dėstytojams, docentams, profesoriams ar mokslo darbuotojams.

Surinktas konkurso dalyvių anketas peržiūri komisija Lietuvoje, kuri sudaroma iš amerikiečių dėstytojų, dirbančių Lietuvos universitetuose. Vėliau anketos išsiunčiamos į Niujorką.

Pretendentai kviečiami interviu taip pat Lietuvoje. Vertina amerikiečių dėstytojų komisija. Atsižvelgiama į studijų rezultatus, laikytų egzaminų rezultatus, taip pat į tai, ar norintis mokytis turi ryšių su Amerikos universitetu, kuriame pageidauja mokytis. Mokslas tęsiasi 10 mėnesių.

Laimėjus konkursą ir baigus studijas Amerikoje, mokęsi magistratūroje gali likti tęsti studijų Vašingtone, tačiau reikės sugrįžti į Lietuvą ir iš naujo gauti vizą.

Laimėjusiems konkursą sudaromos geros gyvenimo, mokymosi sąlygos bei galimybės tobulėti.

Papasakoti, kaip sekėsi mokytis pagal siūlomas programas Amerikoje, į susitikimą buvo pakviesti jas baigę - pagal E. Maskie programą Aurelija Valeikienė, kuri mokėsi visuomenės administravimo specialybės, dabar dirbanti Vilniaus universitete, Tarptautinių ryšių skyriuje. Pagal Fulbrait programą - Svajūnas Nekrašas, AON tarptautinės organizacijos atstovas Lietuvoje, kuris tarptautinių komunikacijų specialybės mokėsi magistratūroje.

Abu tvirtino, jog norint daugiau išmokti, svarbu stengtis pačiam. Visa priklausys nuo asmeniškų siekimų - sėkmė, ateities perspektyvos. Studijuojantysis turi būti labai savarankiškas. Baigus studijas, labai svarbu stengtis pasilikti atlikti praktiką ar mokytis toliau. Tie įgūdžiai labai praverčia jau pradėjus dirbti savarankiškai. “Tai, kas įgyjama studijų metu, galima taikyti visais gyvenimo atvejais. Tie įgūdžiai pravers ne tik siekiant karjeros. Tik to, ką esi įgijęs, nereikia slėpti savyje, kartais pravartu ir mokėti parodyti” - sakė Aurelija ir Svajūnas.

Programų organizatoriai niekam negali padėti tokiu atveju, jei atsiranda keblumų Migracijos departamente. Negalintiems gauti vizos, organizatoriai padėti negalės. Dalyvauti konkurse taip pat negalės asmenys, prašę politinio prieglobsčio, bei tie, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta nėra Lietuvoj. Negalės konkurse dalyvauti ir tokie pretendentai, kurie šiuo metu mokosi kitų šalių aukštosiose mokyklose, taip pat neseniai mokęsi ar stažavęsi gaudami paramą iš Amerikos vyriausybės. Pretendentas turi būti Lietuvos pilietis, gyventi ir dirbti Lietuvoje.

Parengė Roma Mokolaitė

Gedimino Zemlicko nuotraukose:

Ar atsivers Amerikos centro vartai į Amerikos universitetus.

Amerikos informaciniame centre pristatant studijų programas.

Aurelija Valeikienė ir Svajūnas Nekrašas studijomis Amerikoje labai patenkinti.