Ar keičiasi direktoriai?


AB "Sema" generalinis direktorius dr. Gediminas Ilgūnas
     KTU Biznio mokymo centro Tarptautinės vadovų biznio administravimo magistrantūros programos vienas iš magistrantų - AB “Sema” generalinis direktorius dr. Gediminas Sargūnas. Su juo siūlome trumpą interviu.

      Gerbiamas generalini direktoriau, kokių žinių pristigote, kad būdamas mokslų daktaras ryžotės tapti KTU Biznio mokymo centro magistrantu?
     Viską pasako pavadinimas - biznio administravimo magistrantūra. Vadinasi, stinga biznio administravimo žinių.

     Ar tai jaučiate savo praktiniame darbe?
     Be abejo. Generalinis direktorius visų pirma yra administratorius. Nors esu inžinierius, technikos mokslų daktaras, bet administratorius esu silpnas. Todėl ir įstojau į magistrantūrą.

     Direktoriai keičiasi? Juk anksčiau visi bėdodavo dėl apyvartinių lėšų stokos. O gal keičiasi pats laikas, kuriuo gyvename?
     Keičiasi ir laikas, ir direktoriai. Mano nuomone, Lietuva labiausiai stokoja intelekto. Turint intelekto ir išsilavinimą, visa kita sukuriama, pritraukiamos taip pat ir investicijos.

     Iš kur imsite laiko studijoms?
     Vadyboje sakoma, kad jei už direktoriaus durų ilga interesantų eilė, tai dar nereiškia, kad direktorius gerai dirba. Jis paprasčiausiai nemoka organizuoti darbo. Aš manau, kad sugebėsiu taip organizuoti įmonėje darbą, kad personalas ir be manęs galės spręsti visas gamybos užduotis. Suprantama, jeigu reikės, tai ir papildomai turėsiu įmonei skirti laiko.

     Kokie šiuo metu didžiausi sunkumai iškilę “Semos” įmonei?
     Ekspromtu į šias problemas nenorėčiau dabar atitraukti dėmesio. Problemos panašios kaip ir visose įmonėse. Pirma, stokojame intelekto valdyme. Antra, trūksta normalaus gamybininkų dialogo su Vyriausybe, jos pareigūnais bei valdininkais. “Sema” gamina alkoholinius gėrimus, etilo spiritą. Perlenkta lazda su akcizais, pernelyg didelės alkoholinių gėrimų kainos. O tai sukėlė visą problemų grandinę, kurios išsispręstų, jeigu būtų įsiklausyta į gamybos praktikų balsą. Seniai dirbu šioje pramonės šakoje, esu matęs taikant įvairiausius akcizus, kainas. Bet mūsų nuomonės niekas neklausia.

     Kadangi kalbamės žingsniuodami iš vienų KTU rūmų į kitus, ir mūsų pokalbio klausosi Seimo narys Rimas Didžiokas, tai apie Seimą blogai nekalbėsime?
     Būtent Seimas dar mus bent jau išklauso. Jeigu ir to nebūtų, tai mūsų pramonės šaka seniai būtų sugriuvusi.

     Tradicinis mūsų dienų klausimas: kaip “Semą” veikia Rusijos įvykiai?
     Veikia kiekvieną Lietuvos žmogų. Esame eksportuotojai, nemažą kiekį kepimo mielių tiekiame į Kaliningrado sritį, spiritą - į Kazachstaną. Vežame tranzitu per Rusiją, Kazachstane dalį spirito perdirbame į degtinės ir kitus gaminius ir atgal gabename į Rusiją. Sutrikus tarpusavio atsiskaitymams Rusijoje, prastai atsiskaitoma ir su mumis.

     Dabar į Jus reiktų kreiptis “daktare magistrante”?
     Esu konkrečios srities mokslų daktaras, apsigynęs disertaciją iš nutekamųjų vandenų valymo srities. “Semai” labai svarbi problema nuo pat pirmosios veikimo dienos. Kadangi šį mokslinį darbą sugebėjau parengti ir apginti, savo įmonėje iki 2000-ųjų metų ekologijos srityje turime aiškią strategiją ir veikimo taktiką. Baigęs biznio srities magistrantūrą būsiu ir profesionalus administratorius.

     Tad gal neužilgo sulauksime ir “profesorių magistrantų”?
     Nematau čia nieko neįmanomo.

Kalbėjosi Gediminas Zemlickas