Tado Vrublevskio 140-osioms metinėms


Konferencijos dalyviai Trakų salos pilyje
     Šių metų rugsėjo 8-9 dienomis Trakų rajono Kudrionių poilsio bazėje buvo surengta tarptautinė mokslinė konferencija, skirta žymaus kultūros puoselėtojo, bibliofilo ir advokato Tado Vrublevskio 140-osioms gimimo metinėms paminėti. Ją organizavo Lietuvos mokslų akademijos biblioteka, o lėšomis parėmė Atviros Lietuvos fondas ir Lietuvos advokatų taryba.
     Renginyje dalyvavo per 40 Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos darbuotojų, nemažai svečių iš Baltarusijos, Lenkijos, Ukrainos ir kitų užsienio valstybių Mokslų akademijų bibliotekų. Be to, konferencijoje dalyvavo Lietuvos technikos, Vilniaus universiteto bibliotekų vadovai Birutė Butkevičienė bei Kazys Mackevičius, šių eilučių autorius, teisininkai iš Lietuvos advokatų tarybos.
     Iš viso konferencijoje buvo perskaityti 23 pranešimai, vyko diskusija. Pranešimų tematika ganėtinai įvairi. Kaip ir dera, daugiausia dėmesio skirta Tado Vrublevskio teisiniai veiklai, jo bibliofiliniams darbams, kolekcijoms ir bibliotekai (4 pranešimai). Mokslų akademijų bibliotekų veiklai sutinkant naująjį tūkstantmetį, skaitytojų aptarnavimo problemoms rinkos sąlygomis, naujoms darbo technologijoms, kompiuterių tinklo bibliotekose kūrimui ir tarpbibliotekinių ryšių automatizavimui buvo skirti 8 , o istorijos ir kalbotyros bibliografijos darbams - 2 pranešimai. Dar 4 skirti MA bibliotekų fondų organizavimui: užsienio periodinių leidinių komplektavimui, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės spaudinių fondo tvarkymui Ukrainos MA Lvovo V.Stefaniko mokslinėje bibliotekoje, Radvilų knygų rinkiniams Baltarusijoje (XIX - XX a.), antikos autorių leidiniams (XVI - XVII a.) Lietuvos MA bibliotekoje. Likusieji 5 pranešimai buvo skirti sisteminio bei dalykinio katalogo rodyklių sudarymo bei redagavimo klausimams, bibliotekininkų kvalifikacijos kėlimui ir jos įtakai aprūpinant mokslininkus informacija, rašytinių dvasinių vertybių - praeities dokumentų išsaugojimo bei restauravimo problemoms, spaudinių parodų, kaip informacijos būdo, organizavimui, sugadintų bibliotekose dokumentų atnaujinimo būdams ir metodams aptarti bei kitiems opiems bibliotekų kasdienio darbo klausimams.
     Diskusijose buvo pateikta nemažai konkrečių pasiūlymų, kaip geriau formuoti MA bibliotekų fondus, tenkinti mokslininkų poreikius, kaip plėsti šių bibliotekų tarptautinį bendradarbiavimą.
     Turtinga buvo ir konferencijos dalyvių kultūrinė programa. Jie lankėsi Trakų pilyje, ekskursavo po Vilnių, susipažino su jo įžymybėmis, klausėsi senovinių lietuvių liaudies dainų.
     Tokios konferencijos ne tik plečia šalies ir užsienio bibliotekų bendradarbiavimą, bet ir gerina mokslininkų bibliotekinį, bibliografinį ir informacinį aptarnavimą, plečia mokslinių leidinių mainus. Tokiu būdu užsienio literatūra, kurios pastaruoju metu pas mus dar stokojama, turtinami mokslinių bibliotekų fondai.

Vytautas Rimša