Dar vienas informacinis langas į pasaulį


Mokymosi resursų centro atidarymo iškilmės
     Rugsėjo pradžioje Vilniaus pedagoginio universiteto (VPU) bibliotekoje atidarytas Mokymosi resursų centras. Šiam projektui panaudotos Atviros visuomenės instituto (Budapeštas) Bibliotekų tinklo programos, Europos Sąjungos TEMPUS projekto “Integruotos informacinės sistemos akademinėse bibliotekose” bei VPU lėšos.
     Pavadinimas - Mokymosi resursų centras - iš tiesų gal ne viską pasako - angliškai, ko gero, skamba išraiškingiau ir informatyviau. Juk ir vadovėlis ar šiaip knyga, anot universiteto rektoriaus prof. Antano Pakerio, irgi resursas. Vargu, ar žmonija yra sukūrusi geresnę žinių kaupimo, perdavimo ir mokymosi priemonę už knygą. Istoriškai taip susiklostė, kad universitetai, žymiausi mokslo centrai pasaulyje garsėdavo savo bibliotekomis, knygų rinkiniais, nes be knygų nėra ir mokslo.

     Šiuo požiūriu VPU - reta ir liūdna išimtis: pasirodo, universitetas neturi bibliotekos. Projektuojant universiteto rūmus buvo parengtas ir bibliotekos pastato projektas. Kadangi santvarkoje, iš kurios mes išėjome, planai labai smarkiai skyrėsi nuo galimybių ir realių darbų, tai biblioteka laikinai buvo įrengta tam visiškai nepritaikytose patalpose. Kadangi nieko nėra pastovesnio už laikinumą, tai minėtasis bibliotekos projektas buvo sėkmingai užmirštas, o mokytojus rengiančios institucijos vadovai, matyt, visada jautėsi didžiųjų aukštųjų mokyklų šešėlyje ir nedrįsdavo cyptelėti, kad neturi, atsiprašant, bibliotekos. Kad kuklumas nėra didžiausias privalumas, rodo realybė: VPU bibliotekos fondai šiuo metu saugomi katilinėje! Rektorius spaudos atstovams net pasiūlė ekskursiją į tikriausiai turtingiausią intelektualiais turtais pasaulyje katilinę. Didžiųjų dienraščių kolegas nuo ekskursijos, matyt, sulaikė tik nuojauta, kad po oficialiosios dalies numatyta tegu ir kukli prezentacija.

ALF programų direktorė Julija Pikšilingaitė ir VPU bibliotekos direktorė Emilija Banionytė

VPU studijų prorektorius Vytautas Bernotas, rektorius Antanas Pakerys ir VU Bibliotekos direktorė Birutė Butkevičienė kelia tostą už naująjį Mokymosi resursų centrą.
     Jei ne VPU bibliotekos direktorės Emilijos Banionytės veiklumas ir iniciatyva, dar nežinia, ar universitetas būtų įgijęs Mokymosi resursų centrą. TEMPUS-PHARE projektas pradėtas vykdyti 1995 m., ir galima tik stebėtis, kiek daug galima padaryti per trejus metus. Svarbiausia - pačių darbuotojų sąmonėje. Pradėjus kurti elektroninį katalogą, net pačiai bibliotekos direktorei buvo baugu, nes kai kurios darbuotojos paprasčiausiai bijojo kompiuterio. Dabar piktinasi, jei ant kurio nors darbo stalo nėra kompiuterio ar kolegės kompiuteris naujesnio modelio.
     Šiuo metu TEMPUS projektas “Integruotos informacinės sistemos akademinėse bibliotekose” baigtas. Projekte dalyvavo 11 partnerių: 6 Lietuvos aukštosios mokyklos (Vilniaus universitetas, Teisės akademija, Vilniaus Gedimino technikos, Klaipėdos, Šiaulių ir Vilniaus pedagoginis universitetai) ir 5 užsienio partneriai.
     Naujai atidarytoje Mokymosi resursų centro skaitykloje yra 11 vietų skaitytojams ir viena darbuotojui. Ji bus atvira visiems - studentams, dėstytojams, doktorantams. Beje, pati sąvoka - skaitytojas - tampa gerokai sąlyginė, vargu, ar tai geriausias apibūdinimas bibliotekos lankytojui, kuris naršo po “Internetą” ir naudojasi informacinėmis bazėmis. Kiekvienas skaitytojas 10 valandų per mėnesį galės nemokamai naudotis centro paslaugomis, o už papildomą laiką teks mokėti. Miesto, kitų aukštųjų mokyklų skaitytojai už centro paslaugas mokės 5 Lt už darbo valandą.
     Už projekto lėšas pavyko įsigyti geros aparatūros, tad lankytojas galės naudotis ne tik “Interneto” tinklais, bet ir teksto redaktoriais, skaičiuokle, lazeriniu spausdintuvu, atsidaryti savo elektroninio pašto dėžutę (tik VPU skaitytojai). Centre yra literatūros apie įvairias kompiuterio programas, “Internetą”, galima čia turima aparatūra žiūrėti vaizdajuostes (centre yra vaizdajuosčių mokymo tema, taip pat skirtų Italijos architektūrai ir kultūrai).
     Įsigyta ir demonstracinė aparatūra: skystų kristalų projektorius (LSD) ir nešiojamas kompiuteris. Šia aparatūra vaizdą iš kompiuterio galima perkelti į ekraną.
     Kaip pavyko sužinoti iš centro vadovės Noros Skaburskienės, skaitytojai galės naudotis ir VPU Audiovizualinio centro (jam vadovauja L.Kleniauskas) sukurtais demonstraciniais filmukais, mokomosiomis vaizdinėmis priemonėmis. Dabar studentų diplominius darbus galima parengti ir kompaktiniuose diskuose (CD) - pirmą kartą du studentai tai padarė praėjusį pavasarį, vadovaujant dėstytojui A.Kazlauskui.
     Per Mokymosi resursų centro atidarymą VPU bibliotekos direktorė Emilija Banionytė ne tik priiminėjo kolegų - aukštųjų mokyklų bibliotekų darbuotojų sveikinimus, bet ir pati naujajam centrui įteikė vertingą dovaną - į CD-ROM’ą įrašytą "Encyclopedia Britannica" . Diske daugiau kaip 70 tūkst. straipsnių. Šią enciklopediją E.Banionytė laimėjo loterijoje, rugpjūčio mėnesį dalyvaudama Amerikos bibliotekininkų asociacijos konferencijoje Vašingtone.
     Nuo dovanos nesusilaikė ir rektorius A.Pakerys. Naujajam centrui jis padovanojo savo ir trijų kolegų sukurtas kirčiavimo programas.
     Galima neabejoti, kad Mokymosi resursų centras praturtės ir nauja aparatūra, ir naujomis galimybėmis. O kad jis labai reikalingas, rodo skaičiai: anot Noros Skaburskienės, vien per pirmąjį centro veiklos mėnesį jame apsilankė per 1500 lankytojų. Tai tik pati pradžia.

Gediminas Zemlickas
Autoriaus nuotraukos