PASAULIO LIETUVIŲ DEŠIMTOJO MOKSLO IR
KŪRYBOS SIMPOZIUMO ČIKAGOJE AIDAI

18. Pasaulyje - kaip savo namuose

Gediminas Zemlickas

Esu truputį optimistas, bet labiau - realistas

Rašinių apie simpoziumą cikle gerokai pavėluotai pristatome Bronių Juodelį, ant kurio pečių užgulė bene didžiausi šio renginio organizaciniai rūpesčiai. Apie šį žmogų reikėjo parašyti viename pirmųjų rašinių ir dėl nuolatinio dėmesio, rodomo “Mokslo Lietuvos” laikraščiui bei jos atstovui. Ne visada deramai sugebame padėkoti žmonėms, kurie labiausiai to verti. Kausto ir tam tikras atsakomybės jausmas. Atrodo, kad svarbiausius darbus reiktų atidėti vėlesniam metui, kai nuslūgs kasdienių neatidėliotinų darbų banga ir galėsi kibti į sudėtingiausias temas, prieš tai “pasikaustęs” naujai surinkta ir po trupinį sulasiota medžiaga. Deja, darbai niekada neatslūgsta, o tas geidžiamas palankus metas, skirtas susikaupimui, taip niekada ir neateina. Matyt, gyvenimą ir sudaro kasdienių neatidėliotinų darbų grandinė.


Žadėjo dirbti, kol sukaups milijoną

Matydamas, kaip įgudusiai Bronius Juodelis Padėkos dieną pjaustė kalakutą, kaip oriai vadovavo simpoziumo atidarymui bei kitiems renginiams, nejučia pagalvojau, kad šis mūsų tautietis, ko gero, yra nuolatinis panašių ritualų dalyvis ir organizatorius. Todėl vieną popietę, kai atsidėjome išsamesniam pokalbiui, paklausiau B.Juodelio, kiek simpoziumų jis padėjo organizuoti?

Truputį nustebau, kad Broniui Juodeliui šis, dešimtasis, yra pirmasis. Tiesa, jam teko dalyvauti ir devintajame, kuris 1995 m. vyko Vilniuje. Gal yra dalyvavęs ir ankstesniuose, bet tik kaip dalyvis. Mat ir be simpoziumų turėjo pakankamai daug įvairių pareigų Amerikos lietuvių bendruomenėje.

Teko būti ir šios bendruomenės Švietimo tarybos pirmininku, sekretoriumi, trejus ar ketverius metus - iždininku. Nuo 1993 m. prisiėmė dar vienas pareigas - laikraščio “Draugas” direktorių tarybos pirmininko. Kadangi “Draugas” turėjo nuolatinių finansinių problemų, tai tekdavo remtis aukomis. B.Juodeliui atrodė, kad visą laiką vaikščioti ištiesta ranka kainuoja per daug jėgų, o rezultatai labai jau trumpalaikiai. Buvo nuspręsta kurti “Draugo” fondą, o surinktas lėšas investuoti akcijų rinkoje ir iš tų pajamų finansuoti laikraščio leidybą. Sumanymas pavyko ir prieš metus laiko minėtas fondas jau buvo sukaupęs beveik milijoną dolerių. Per trejus metus (iki 1997 m., kai vyko simpoziumas) “Draugui” buvo išmokėta apie ketvirtis milijono dolerių. Šių pinigų niekaip nebūtų pavykę surinkti vien iš prenumeratorių aukų, įvairiomis progomis išprašant po 5 ar 10 dolerių.

B.Juodelis buvo pažadėjęs, kad dirbs “Draugo” tarnyboje, kol pavyks sukaupti milijoną. Šis uždavinys įvykdytas, bet kai sekasi, tenka pareigas tęsti. Taryboje B.Juodeliui pavaldūs 9 asmenys - Tarybos nariai. Valdybos nėra, nes ją tektų samdyti, o tam lėšų stinga. Pats B.Juodelis Tarybos pirmininko pareigas eina nemokamai. Ir ne vien pirmininko, reikalui esant - iždininko, reikalų vedėjo ir sekretoriaus.

Naujas vežimas geriau rieda

Kaip visa tai suderinti su pačių amerikiečių propaguojama taisykle, kad neapmokamas darbas mažai ko vertas? B.Juodelis sutinka, kad suderinti sunku, bet jis pats nesiskundžia ir linkęs manyti, jog kartais neapmokamas darbas gali būti atliekamas geriau nei mokamas. Vienas svarbiausių jo praktikos dalykų - vajų rengimas. Anksčiau buvo rengiami keturi vajai per metus - po vieną kiekvieną metų laiką. Dabar žiemą ir vasarą tai nedaroma, kadangi mažai efektyvu. O pavasaris ir ruduo - net labai geras metas vajams. Pavyzdžiui, per du 1997 m. vajus pavyko surinkti 115 tūkst. dolerių. Maždaug tiek ir planuota. Tiesa, per pirmuosius vajų metus pavykdavo surinkti dvigubai daugiau. Matyt, naujas vežimas geriau rieda.

Spaudos trauka

Su spauda Bronių Juodelį sieja ne tik “Draugas”. Nuo 1992 m. jis yra “Lietuvos aido” atstovas JAV. Amerikoje apie 200 “Lietuvos aido” prenumeratorių. Yra tekę būti ir 1990 m. pasirodžiusio, bet labai greitai užgesusio žurnalo “Lithuania” (anglų kalba) atstovu Amerikoje. B.Juodelis buvo surinkęs apie 160 žurnalo prenumeratorių. Laimei, tų pinigų į Lietuvą žurnalo leidėjams neišsiuntė, antraip būtų sudegęs. Įspėjo leidėjus, kad pinigus išsiųs tik tada, kai jis bus tikras, kad žurnalas tikrai gyvuos. Matyt, ne veltui Tiubingeno universitete studijavo ekonomiką, o vėliau kone du dešimtmečius komercijos mokslus dėstė Čikagos aukštesniojoje mokykloje. Žodžiu, su “Lithuania” leidėjais mūsų tautietis, kaip ir priklausė, atsiskaitė už du numerius, o likusius pinigus turėjo grąžinti prenumeratoriams. Džiaugėsi iš vandens išlipęs sausas. Išsaugojo žurnalistinį poreikį rašyti, todėl ir toliau, kaip matėme, nesiliovė bendradarbiavęs su spauda.

Organizatoriaus parako pakako

Ankstesniuosius mokslo ir kūrybos simpoziumus buvo kam organizuoti. Tačiau sunkiai sekėsi rasti organizacinio komiteto pirmininką jubiliejinio Dešimtojo simpoziumo renginiui. Nuo 1996 m. Kalėdų buvo ieškoma žmogaus, kuris imtųsi šios atsakomybės. Ilgai kratėsi ir B.Juodelis. Sutiko tik gegužės mėnesį, kai iki simpoziumo buvo likęs tik pusmetis.

Organizacinio komiteto pirmininko darbas labai nedėkingas, varginantis. Svarbiausia - susirinkti gerą komandą. Pasak B.Juodelio, tai turi būti žinomi darbuotojai. Jeigu susirinksi naujokus - nieko gero neišeis. B.Juodelio privalumas buvo tas, kad, kaip žinomas visuomenininkas, turėjo daug bendraminčių iš ankstesnių vajų bei renginių. Juos pavyko sudominti ir pasitelkti. Organizacinio parako dar pakako.

Komitete buvo apie 20 asmenų. Net penki atstovavo spaudai - norėta užsitikrinti pakankamą simpoziumo reklamą, sudominti JAV žmones. Bandyta patekti ir į Lietuvos spaudą, bet šioji, atrodo, visas raides sviedė artėjantiems prezidento rinkimams. Tik “Lietuvos aidas” pateikė kiek daugiau informacijos apie simpoziumą, į šį renginį išvykstant Lietuvos delegacijai.

Amerikos lietuviai nesitikėjo tokio gausaus atvykėlių iš Lietuvos būrio. Laukta kokių dešimties paskaitininkų. Tačiau simpoziumo mokslinės programos komiteto pirmininkui dr. Vytautui Naručiui atvykus į Lietuvą paaiškėjo, kad norinčių vykti į Čikagą yra daug daugiau ir sekcijų skaičių gali tekti gerokai padidinti.

Lietuvos Vyriausybės finansinė parama leido išplėsti simpoziumo programą ir padidinti dalyvių skaičių. Aišku, dalyvių sutikimo, apgyvendinimo, maitinimo, išvežiojimo renginius papildomi rūpesčiai teko B.Juodelio vadovaujamam organizaciniam komitetui. Dalykai ne itin poetiški, gal ne visiems ir pastebimi, tačiau be jų nebūtų ir simpoziumo.

Mums kalbantis B.Juodelis jautėsi ne itin jaukiai, kad atvykusieji iš Lietuvos buvo apgyvendinti Čikagos priemestyje, tolokai nuo miesto centro, o į simpoziumo renginius juos vežiojo mokyklinis autobusas. Ir jame ne kiekvienas mūsų profesorius ar universiteto rektorius gaudavo patogiai atsisėsti - tekdavo ant sėdynės sutilpti ir trise. Žodžiu, galėjome įsitikinti, kad Amerika - tai ne tik spindintys dangoraižiai ir visuotinė prabanga, bet ir labai vidutinių patogumų užmiesčio kempingai, mokykliniai autobusai ir baisios automobilių grūstys keliuose. Tarkime, nelengva būtų kuo nors nustebinti šių eilučių autorių, trejus metus miegojusį ant kareiviškų narų Urale ir Buriatijoje, po universiteto baigimo 12 metų gyvenusį šešių kvadratinių metrų kamaraitėje (sandėliuke, vėliau paverstame gyvenamąja patalpėle), kol gavo “teisę” į sovietinį kooperatinį butą, bet negi visi turi būti tokie neišrankūs?

Gerbiamas Bronius Juodelis aiškino, kad šiuo metu Čikagoje vyksta Amerikos rentgenologų suvažiavimas, į kurį atvyko apie 30 tūkst. dalyvių, todėl dauguma miesto viešbučių užimta, o Čikagos centre įkurdinti atvykusius iš Lietuvos simpoziumo organizatoriai tiesiog nepajėgūs finansiškai… Man sunku spręsti, ar visoje Amerikoje su kaimyninėmis šalimis yra 30 tūkst. rentgenologų, bet šį skaičių minint girdėjau ir Vytautą Narutį. Pagaliau Amerikos mastai tokie, kad atvykėliui iš Lietuvos sunku spręsti, kur baigiasi apčiuopiamos realybės ribos ir prasideda mitas. Pagaliau visada turi būti pasiruošęs ir priešingam poveikiui, kai mitas tiesiog mūsų akyse pradeda reikštis gyvenimiškos realybės formomis.

Truputį optimistas, bet labiau realistas

Prisimenu, kai po trijų valandų kelio Padėkos šventės išvakarėse per automobilių kamšatį keliuose, vedančiuose į Čikagą iš aerouosto šiaip ne taip atkakome į “Svetainę”, kur smarkiai vėluojančių dalyvių iš Lietuvos laukė vietos lietuviai ir vakarienė. Vos spėjome pasisveikinti ir iškart turėjau atsakyti į pirmuosius du klausimus Amerikos žemėje. Pirmasis: ar aš nesąs universiteto rektorius iš Kauno? Mat rektorius turi būti barzdotas… Nuo tiesaus atsakymo į antrąjį klausimą buvo kiek sunkiau išsisukti: ar dalyvausiu simpoziumo uždarymo puotoje šeštadienį? Jei taip, tai pats laikas krapštyti doleriukus… Dar nemačius atidarymo, sunku buvo prisiversti iškart galvoti apie uždarymą.

Buvo truputį keista, kad simpoziumo banketui skiriamas toks išskirtinis dėmesys. Tačiau reikia žinoti Amerikos lietuvių realijas, kad nesistebėtum. Salę banketui reikia užsisakyti iš anksto ir jau trečiadienį vakare, t.y. mums vos atvykus, organizatoriai turėjo tiksliai pasakyti, kiek bus pokylio dalyvių. Paprastai pokyliai atneša šiek tiek papildomų pajamų, tačiau galima ir prašauti pro šalį.

Finansinių rūpesčių organizatoriams, atrodo, pakako. Jie išsiuntinėjo apie 5 tūkst. laiškų po visą Ameriką, prašydami aukoti simpoziumo reikalams. Rezultatai buvo ne kažin kokie: surinkta apie 4 tūkst. dolerių, t.y. vidutiniškai po nepilną dolerį į kiekvieną išsiųstą laišką. Tada simpoziumo organizatoriai kreipėsi į Lietuvių fondą, prašydami 17 tūkst. dolerių finansinės paramos. Fondas išskyrė 2 tūkst., pridėjęs pastabą, kad jei organizatoriai patirsią nuostolių, tai dar kartą tegu kreipiasi į fondą, kuris neatsisakąs nuostolius padengti. Lietuvių fondas gana turtingas, turi sukaupęs apie 10 mln. dolerių, bet visos lėšos investuotos. Fondo vadovai nelinkę pinigų švaistyti - gal simpoziumo organizatoriai išsivers ir taip, gal pakaks pajamų, gal nereikės…

Be to, nereikia pamiršti, kad su Broniumi Juodeliu bendravome beveik prieš metus, praėjusių metų lapkričio 29 d., dar tęsiantis simpoziumui ir neįvykus pobūviui, su kuriuo organizatoriai siejo dideles viltis. Taigi ir svarbiausio organizatoriaus nuogastavimai turėtų būti gerai suprantami. Būdamas truputį optimistas, bet daugiau realistas, jis sakėsi nesuprantąs žmonių, kurie tvirtina, jog viskas būsią gerai. O kai realus gyvenimas daug ką savaip kreipia, prasideda nusivylimai, dejonės ir kitų kaltinimas… Tokiems tautiečiams ekonomisto gyslelę turintis B.Juodelis nenorėtų pritarti. Geriau, jeigu viskas bus apskaičiuojama ir numatoma iš anksto.

Tačiau mums kalbantis optimistinis pradas pradeda įveikti mano pašnekovą. Jis retsykiais save padrąsina, tardamas, jog šį rūpesčių vežimėlį jiems pavyks išvežti iki galo, kaip jau ne kartą yra pavykę, į Lietuvą bus perduotas simbolinis švyturys, kartu su visais organizaciniais rūpesčiais, tad kitas simpoziumas - Vienuoliktasis 1999 - aisiais - Amerikos lietuviams jau nebus vargas. Lietuvoje yra Švietimo ir mokslo ministerija, Mokslo taryba, Mokslininkų sąjunga, daug puikių mokslininkų, jaunimo - yra kam rengti simpoziumus. Tuo labiau, kad Lietuvos Vyriausybė be jokios abejonės palaikys ir parems lėšomis tokį renginį.

Gerai, bet ateis ir 2001-ieji, nejaugi JAV lietuviai atsisakys rengti Dvyliktąjį simpoziumą? B.Juodelis ranka moja: po 4 metų reikėsią paieškoti jaunesnių darbininkų, nes dabartinės pajėgos būsiančios neefektyvios. Jis pats su malonumu prisimena 1957 m., kai teko būti V tautinės dainų šventės rengimo pirmininku. Buvo dar didesnis renginys ir už simpoziumą, o Bronius Juodelis prieš keturias dešimtis metų buvo Kristaus amžiaus ir tiesiog nežinojo, kur išlieti energiją.

Jaunų entuziastų surasti organizaciniam darbui nėra lengva. Jaunimas nelabai veržiasi dalyvauti kultūrinėje veikloje, neturi ir patirties. O samdinio darbas ne visada rezultatyvus. Svarbu tos veiklos reikalingumu tikėti, o amerikietiškas mokyklas baigusių jau kiti interesai. Be to, baigusieji Amerikos universitetus išsilaksto po visą plačią šalį - sunku išlaikyti branduolį vienoje vietoje. Kai žmogus sugebės pasireikšti, įgyti vardą, tai įstengs save “parduoti” ir kokiam nors universitetui, įsitvirtinti pastovesniam darbui. Matyt, universitetuose dirbantiems ateityje teks organizuoti taip pat ir mokslo bei kūrybos simpoziumus. Mūsų patirtis vienokia, jų - kitokia. Taip filosofiškai ne visai linksmus samprotavimus užbaigė Bronius Juodelis.

Neaiški Jaunimo centro ateitis

Žinoma, kalbėjomės ir apie Jaunimo centrą, kuriame vyko svarbiausi Dešimtojo simpoziumo renginiai. Visas Jaunimo centro kompleksas priklauso jėzuitų vienuolynui. Per visas simpoziumo dienas vienuolių taip ir neteko sutikti, išskyrus Tėvą Juozą Vaišnį SJ. Anot B. Juodelio, vienuoliai - visiški senukai, nesikeliantys iš lovų. Tik Tėvas J. Vaišnys SJ, simpoziume skaitęs invokaciją per Kalakuto pietus, dar paeina ir gali dalyvauti įvairiuose renginiuose. Komplekso ateitis, matyt, priklausys nuo jėzuitų provincijos vadovybės Lietuvoje. JAV tautiečiai, su kuriais teko kalbėtis, įsitikinę, kad pastatą anksčiau ar vėliau teks parduoti. Kas nupirks - nežinia. Tikriausiai juodukai, kurie gyvena aplinkui ir jau seniai iš čia išstūmė baltuosius. Tai jau nebe baltųjų rajonas: kai prieš 40 metų lietuviai dėjo pinigėlius ir šį kompleksą statė, aplinkui ir gerokai toliau į rytus gyveno vien baltieji.

Pastato Didžioji salė ir kitos patalpos nuomojamos įvairiems renginiams, bet ir nuoma tampa problemiška, nes žmonės į šią Čikagos dalį jau privengia važiuoti. Pasitaikė automobilių apiplėšimų. Jaunimo centre yra tarnyba, kuri neva saugo automobilius. Bet jeigu vagys norėtų ką nors apiplėšti, tai ir sargai negelbėtų.

Tarkime, Jaunimo centro patalpas iš vienuolių jėzuitų lietuvių bendruomenei pavyktų nupirkti. Bet kaip išlaikyti? Brangiai kainuoja šildymas, elektros energija, draudimo įmokos ir t.t. Dabar pastatą administruoja susibūrusi asmenų grupė, lietuviai moka nario mokestį, aukoja. Mokantis 20 dolerių per metus gauna vieną balsą. Kiti tų balsų turi ne po vieną, tik jie, pasak Broniaus Juodelio, nieko nereiškia, veikiau simboliniai. Tačiau tokiu būdu sukaupiama lėšų bent jau sargo išlaikymui.

Taigi nei ekonomisto gyslelę turintis mano pašnekovas, nei kiti JAV lietuviai ekonomistai šiuo metu nieko negali pasiūlyti, kaip išlaikyti Jaunimo centro patalpas, ilgus dešimtmečius buvusį lietuvybės centrą Čikagoje. Autoriaus nuotraukose:

"Kardais ir kalavijais" ginkluotas Bronius Juodelis prie šventinio kalakuto

Lietuvos mokslininkai I.Lojolos universitete

Knygos titulinis lapas

Lietuvos mokslininkai buvo priimti ir Ilinojaus technologijos institute

Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Ž.Jackūnas bendrauja su Tėvu J.Vaišniu

Jaunimo centro, kuriame vyko simpoziumo renginiai, atetis neaiški