DEMOGRAFAI APIE VISUOMENĖS POKYČIUS

Lietuvos padėtis nedžiugina

Habil.dr. Vlada Stankūnienė
Lietuvos Filosofijos ir socilogijos instituto
Demografijos skyriaus vadovė
Visos Rytų ir Vidurio Europos šalys, t. y. posocialistinės šalys, nuo šio dešimtmečio pradžios patiria staigų demografinį nuosmukį, kuris labiausiai jaučiamas posovietinėse šalyse. Prasidėjo depopuliacija, daugiau žmonių miršta nei gimsta. Vyksta esminiai šeimos gimstamumo pokyčiai: mažėja vedybų, vedybos atidedamos vėlesniam laikui, vis dažniau šeimos kuriamos jų oficialiai neregistruojant, gausėja nesantuokoje gimusių vaikų. Šie pokyčiai, tokie spartūs ir taip staiga prasidėję visose posovietinėse šalyse, reikalauja bendrų pastangų juos vertinant. Svarbu įvertinti šių šeimos kitimo procesų fundamentalumą ir laikinumą. Kai kuriuos minėtus šeimos pokyčius lėmusios priežastys buvo ir postūmiu naujoms demografinėms tendencijoms. Šio dešimtmečio pradžioje pablogėjusios gyvenimo sąlygos lėmė nenorą įsipareigoti šeimai, vaikams. Kai nestabili situacija, keičiasi šeimos kūrimo strategija, šeimos formos.


Konferencijoje - Baltijos, Rytų ir Vidurio
Europos šalių demografai
Pastaruoju metu visose posovietinėse šalyse padidėjo mirtingumas, ypač daug prievartinių mirčių (savižudybių, žmogžudysčių). Būtinybė prisitaikyti prie naujų sąlygų keičia ne tik žmogaus elgesį kuriant šeimas, auginant vaikus. Tai veikia ir bendrą visuomenės būseną, sveikatą. 1990-ųjų pradžioje buvo labai padaugėję mirčių dėl infarktų, insultų, jau nekalbant apie padažnėjusias savižudybes, pagal kurių rodiklius mes tapom pirmaujanti šalis pasaulyje. Tačiau reikia paminėti ir dar vieną labai svarbų konferencijos tikslą - būtinumą vertinti informacijos (duomenų) patikimumą.
Svarbu remtis kiek galima tikslesne informacija ir pažangia tyrimų metodologija, be to, aptarti ir paramos šeimai sistemos formavimo pasiekimus ir trūkumus.

Tiriant demografinį nuosmukį posocialistinėse ir ypač posovietinėse šalyse, būtina suvienyti demografų jėgas. Tiriant Lietuvoje, Estijoje ir kaimyninėse šalyse vykstančius demografinius procesus, reikia įvertinti jų fundamentalumą ir laikinumą, priežastis ir galimas pasekmes. Į problemų tyrimą įtraukti ir demografai iš Vakarų Europos šalių. Neatsitiktinai konferencijoje pranešimus skaitė Prancūzijos mokslininkai, Jungtinių Tautų Organizacijos demografijos ekspertas. Svarbu atkreipti Vyriausybės ir visuomenės dėmesį į labai sudėtingą demografinę padėtį, būtinybę imtis adekvačių žingsnių situacijai gerinti.

G.Zemlicko nuotr.