MINISTERIJOJE

Tikimasi administracinės paramos

Roma Mokolaitė

Švietimo ir mokslo ministerijoje ministras Kornelijus Platelis susitiko su šalies apskričių viršininkais bei jų atstovais ir aptarė švietimo sistemos padėtį. Apskričių viršininkai supažindinti su pradėtomis pertvarkomis rajonuose ir klausimais, kuriuos apskričių administracija galėtų padėti spręsti.

Pagrindinėse mokyklose sumažėjus mokinių, jos pertvarkomos: buvusioje mokykloje paliekamos pradinės klasės, o aukštesnės klasės perkeliamos į artimiausias didesnes mokyklas. Atsižvelgiant į kaimų ir miestelių gyventojų poreikius, čia galėtų kurtis kultūros ir kiti švietimo židiniai. Kaip panaudoti likusias neužimtas pertvarkytų švietimo įstaigų patalpas, turėtų padėti nutarti savivaldybės ir seniūnijos.

Buvo kalbama, kaip geriau į mokyklą pavėžėti kaimo mokinius. Vienur tuo pasirūpinti savo pareiga laiko savivaldybės, kitur tuo pasirūpinti įpareigotos mokyklos, dar kitur - susitarta su privačiais asmenimis. Pasigilinus įsitikinta, kad geriausiai šią pareigą atlikdavo privatūs asmenys. Padėti pasirūpinti šiuo reikalu ministerija prašo ir apskričių administracijų.

Ministerija rengia naujas mokyklų finansavimo nuostatas. Ketinama įkurti Finansų politikos departamentą, kuris užsiims finansų politikos formavimo principais.

Pastebėta, kad savarankiškai besitvarkančios mokyklos sugeba lėšas taupiau ir geriau panaudoti. Būna neaišku, kaip lėšas skirstyti tada, kai netoli miesto gyvenantys kaimo vaikai lanko miesto mokyklą. Pasitaiko dar kitaip. Vilniaus apskrities viršininkas A. Vidūnas pasakojo, kad Vilniaus rajono Bezdonių bendrojo lavinimo mokyklos 1-9 klasės pavaldžios rajonui, o 10-12 klasės - apskričiai.

Profesinio orientavimo srityje taip pat daug neaiškumų: kaip bus po aukštesniųjų mokyklų reformos vienas iš jų pertvarkius į aukštąsias neuniversitetines mokyklas, kitas - į profesines. Kai kurias profesines mokyklas taip pat ketinama pertvarkyti. Jas lankyti pageidauja tie absolventai, kurie baigę bendrojo lavinimo mokyklas neturi specialybės ir niekur neįstoja.

Viceministras R. Pusvaškis sakė, kad profesinis rengimas žemės ūkio mokyklose taip pat nėra aukšto lygio. Dabar kaime ūkininkams reikia įvairių žinių. Buvo aptarti ir kitų švietimo programų įgyvendinimo būdai.

Po šio susitikimo ministras K. Platelis pasirašė ministerijos ir Šiaulių apskrities bei Šiaulių miesto, Šiaulių ir Radviliškio rajonų savivaldybių sutartį “Dėl Lietuvos švietimo informacinės sistemos įdiegimo”. Ministerija apskričiai ir savivaldybėms pateiks kompiuterinės ir programinės įrangos už 0,5 mln. Lt, kuri bus diegiama švietimo įstaigoms.