Stojantieji į Vilniaus ir Kauno technologijos universitetus rašys vieną prašymą

Roma Mokolaitė

“Parašę prašymą pagal bendrą Vilniaus ir Kauno technologijos universitetų nustatytą formą priimti mokytis, bet neįstoję į vieną šių aukštųjų mokyklų, galės mokytis kitoje,” – supažindindamas žurnalistus su keičiama stojimo tvarka, sakė VU rektorius prof. R. Pavilionis.

Naujoji tvarka palengvins daugybės stojančiųjų dalią. Anksčiau neįstojusieji turėdavo laukti visus metus ir tik tada vėl galėdavo laikyti konkursinius egzaminus. Įstojusiems taip pat geriau – galės pailsėti prieš studijas. Manoma, kad būsimieji studentai ir atrenkami bus objektyviau.

Nuo 1999 m. vasario 1 d. iki balandžio 30 d. stojantieji rašys prašymus bet kurio universiteto priėmimo komisijai. Juose nurodys, kokiuose konkursuose norės dalyvauti, kitus pageidavimus ir prioritetus – studijų programą, formą, finansavimo pobūdį, kartu pateikdami stojamojo mokesčio kvito kopiją (kaip nustatyta, 95 Lt). Atestatai iš dokumentų pateikėjų nebus paimami. Iš atestato į kompiuterius bus įrašomi konkursinių egzaminų duomenys.

Priėmimas bus organizuojamas keliais etapais: gegužės mėnesį abiejuose universitetuose vyks atskirai - išankstinė atranka studijuoti KTU ir priėmimas į neakivaizdines studijas VU. Bendras priėmimas į abu universitetus organizuojamas birželio pabaigoje - liepos pradžioje. Iki birželio 15 d. stojantieji galės savo prašymuose pakeisti nurodytus pageidavimus ar prioritetus. Į pagrindinių studijų pirmą kursą norintieji bus priimami konkurso tvarka pagal kiekviename universitete nustatytas sąlygas. Bendras priėmimo komisijų sprendimas dėl kvietimo studijuoti abiejuose universitetuose viešai bus paskelbiamas liepos 8 d. ir išsiunčiamas paštu kiekvienam asmeniškai. Nuo liepos 8 iki 15 d. kviečiančio studijuoti universiteto priėmimo komisijoje bus priimami konkursą laimėjusiųjų atestatų originalai ir kiti dokumentai. Neatvykus nurodytu laiku ir nepristačius dokumentų, kvietimas anuliuojamas. Įstojusiųjų sąrašai bus paskelbiami liepos 17 d.

Į likusias po pagrindinio priėmimo laisvas vietas kiekviename universitete atskirai liepos 19 ir 20 d. bus organizuojamas pridėtinis priėmimas. Jo metu kviestiesiems pagal konkursines eiles bus siūloma užimti tų laiku nepristačiusiųjų dokumentų konkurso laimėtojų vietas. Jei po visų šių priėmimų į tam tikras studijų programas dar liks laisvų vietų, kiekviename universitete atskirai dar bus organizuojamas ir papildomas priėmimas.

Kaip minėta, stojančiųjų atranka į visas abiejų universitetų studijų programas vyks pagal bendrą prašymą. Per pridėtinį priėmimą gali būti priimti stojantieji, dalyvavę bendro priėmimo konkurse, bet nepatekę į pakviestųjų studijuoti skaičių. Papildomame priėmime pagal atskirą prašymą gali dalyvauti visi stojantieji, ir tie, kurie nedalyvavo bendrame priėmime.

Kad stojimo tvarka būtų paprastesnė, numatytiems pakeitimams pritaria ir Švietimo ir mokslo ministerija. Šiose aukštosiose mokyklose iki šiol būdavo didžiausi konkursai, didžiausia galimybė pasirinkti norimą sudijuoti specialybę, todėl čia visada suplaukdavo daug jaunimo. Vadinasi, daugelio būsimųjų abiturientų vasara bus lengvesnė, ir ne tik jų.

Rektorius R. Pavilionis ir KTU rektorius prof. Kęstutis Kriščiūnas tikisi, kad kitais metais galbūt šitokia naujovė galės būti įvesta visuose valstybiniuose Lietuvos universitetuose. Naujas stojimo sąlygas taikyti pajėgios ir aukštosios mokyklos, ir skaičiavimo centrai, turintys galingą techninę ir programinę įrangą.

Šių aukštųjų mokyklų vadovų nuomone, valstybinius konkursinius egzaminus išlaikęs jaunimas už mokslą turėtų gauti valstybės finansavimą. Tačiau kaip mokesčio už mokslą klausimai bus sprendžiami, dar neaišku. Kitiems metams valstybiniams universitetams neskirta tiek lėšų, kiek reikėtų. Todėl mokesčio už mokslą mokėjimo problema išlieka.