STUDIJŲ PASAULIS

Teisininkai susirūpino pasitikėjimu

Vytautas Kundrotas

Vytauto Didžiojo universitete lapkričio pabaigoje vyko seminaras “Pasitikėjimo teismais problemos”.

Vytauto Didžiojo universitetas - aukštoji mokykla, veikusi ir tarpukario Lietuvoje, tuomet joje vienas svarbiausių fakultetų buvo Teisės fakultetas. Teisės studijos universitete atkurtos ir 1997 m. išleista pirmoji teisės magistrantų laida. Šiuos faktus pateikė VDU rektorius prof. Vytautas Kaminskas oficialioje seminaro atidarymo kalboje.

Seminare Europos studentų teisininkų asociacijos Kauno skyriaus prezidentė Violeta Kavaliauskaitė pažymėjo tendencijas, kurios skatina nepasitikėjimą teismais. "Mes nenorime užsimerkti prieš faktą, kad nepasitikima teismais", - kalbėjo prezidentė. Pranešime “Baudžiamųjų bylų kėlimo bendrosios tendencijos Lietuvos policijos komisariatuose”, kalbėdamas apie gyventojų apklausos rezultatus, Lietuvos teisės akademijos doktorantas Alfredas Kiškis pastebėjo, kad duomenys apie pasitikėjimą nėra visiškai apibrėžti, nes apklausiami ne visi gyventojai, esama įvairių veiksnių, apklausiamųjų nuomonė būna ne visuomet objektyvi – kai kurie visiškai nesupranta net kas yra nusikaltimas.

Aktualias mintis teisės klausimais išsakė visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro atstovė doc. dr. Danutė Tureikytė, Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Gintaras Jasaitis, Kauno apygardos teismo teisėjas Romualdas Urbaitis, advokatas Ričardas Girdziušas.

Seimo narys Aloyzas Sakalas be kita ko pastebėjo, kad žiniasklaida šiandien išsijuosusi griauna teismų prestižą. Reikėtų mėginti su tuo nesutikti – teismų prestižo neįmanoma sunaikinti, jei jie dirba taip, kaip tai apibrėžia Civilinis procesinis, Baudžiamasis procesinis ir kiti kodeksai. Kitas dalykas yra tai, kad teismų prestižas galbūt nepakankamai aukštinamas.

Baigiamajame žodyje Universiteto Teisės katedros vedėjas dr. Tadas Klimas supažindino seminaro dalyvius su pasitikėjimo-nepasitikėjimo statistika. "Be žmonių nuomonės negali būti teisinės valstybės", sakė mokslus JAV baigęs teisininkas, neabejotinai atnešantis į šalies teisinę sistemą nuostatas, atitinkančias palyginti naujus rinkos santykius.