Kada tikėtis mokslininko pensijos?

Dr. Antanas Petrauskas,
nepriklausomas ekspertas

Mokslininkai – specifinė darbuotojų kategorija, kurių pensinį aprūpinimą, be Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo, reglamentuoja ir Mokslininkų valstybinių pensijų laikinasis įstatymas, kuris galioja nuo 1995 m. sausio 1 d. 1998 m. spalio 22 d. Lietuvos Respublikos Seimas pirmą kartą šiame įstatyme padarė kai kuriuos pakeitimus ir papildymus, kurie įsigaliojo nuo 1999 m. sausio 1 d.

Mokslininkų valstybines pensijas iš valstybės biudžeto šiuo metu gauna apie 1,6 tūkst. asmenų, o vidutinė mokslininko pensija šalies matu sudaro 335 Lt per mėnesį.

Kada skiriama mokslininko pensija?

Mokslininkų valstybinių pensijų laikinasis įstatymas buvo priimtas todėl, kad Lietuvoje nėra papildomos mokslininkų pensinio draudimo sistemos. Kol ji bus sukurta, senatvėje mokslininkai bus remiami valstybės biudžeto lėšomis. Teisė gauti mokslininkų valstybinę pensiją suteikta nuolat Lietuvoje gyvenantiems asmenims, kuriems suteiktas ar nostrifikuotas mokslo laipsnis arba pedagoginis mokslo vardas.

Mokslininkų valstybinė pensija skiriama ir mokama asmenims, kurie:

1) nedirba pagal darbo sutartį;
2) sulaukė senatvės pensijos amžiaus arba yra pripažinti I ar II grupės invalidais;
3) turi ne mažesnį kaip 10 metų daktaro ar habilituoto daktaro darbo stažą.

Mokslininkų valstybinė pensija neskiriama, o paskirtosios skyrimas ir mokėjimas panaikinamas asmenims, teismo nuosprendžiu pripažintiems kaltais už tyčinio nusikaltimo padarymą.

Priminsiu, jog 1999 m. senatvės pensijos amžius moterims yra 56 metai ir 8 mėnesiai, o vyrams – 60 metų ir 10 mėnesių. Asmenims, sulaukusiems nurodyto amžiaus, bet toliau dirbantiems pagal darbo sutartį, mokslininkų valstybinė pensija negali būt paskirta. Tas pats pasakytina ir apie neįgaliuosius dirbančius mokslininkus. Pastariesiems mokslininkų valstybinė pensija gali būti paskirta tada, kai jie nedirba pagal darbo sutartį neprikausomai nuo jų amžiaus, bet su sąlyga, jei jie turi reikiamą stažą tokiai pensijai gauti.

Darbo stažas ir pensijos dydis

Asmens darbo stažą sudaro mokslinio darbo Lietuvos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose laikas nuo daktaro laipsnio suteikimo dienos, o habilituoto daktaro - mokslinio darbo laikas minėtose institucijose, skaičiuojamas nuo habilituoto daktaro laipsnio suteikimo dienos. Abiem atvejais darbo stažas skaičiuojams ne ilgiau negu tam asmeniui sukaks 65 metai. Laikas, kai asmuo gauna mokslininko valstybinę pensiją, į daktaro ir habilituoto daktaro darbo stažą neįskaitomas. Valstybinių mokslo ir studijų institucijų, kuriose mokslininko darbas įskaitomas į daktaro ar habilituoto daktaro stažą, sąrašą tvirtina Švietimo ir mokslo ministras. Politinių kalinių ir tremtinių, kuriems atkurtos visos pilietinės teisės ir jie turi Lietuvos pilietybę, už tą laikotarpį, kai jie dirbo buvusios Sovietų Sąjungos sąjunginio ir respublikinio pavaldumo valstybinėse mokslo ir studijų institucijose, kitų mokslininkų, kurie vykdė mokslo programas, finansuojamas iš valstybės biudžeto, mokslino darbo stažą nustato bei šį stažą patvirtinančius dokumentus, kurie reikalingi skiriant pensiją, išduoda Lietuvos Respublikos mokslinio darbo stažo nustatymo komisija prie Švietimo ir mokslo ministerijos.

Asmenims, kuriems nostrifikuotas mokslų kandidato laispnis, daktaro laipsnis skaičiuojamas nuo mokslų kandidato laipsnio suteikimo dienos. Bet asmenims, kuriems nostrifikuotas mokslų daktaro laipsnis, darbo stažas skaičiuojamas nuo mokslų kandidato laipsnio suteikimo dienos, o habilituoto daktaro stažas - nuo mokslų daktaro laipsnio suteikimo dienos.

Mokslinio darbo stažas Lietuvos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose nuo docento pedagoginio mokslo vardo suteikimo dienos laikomas daktaro stažu, o nuo profesoriaus pedagoginio mokslo vardo suteikimo dienos - habilituoto daktaro stažu.

Už kiekvienus (visus) daktaro stažo metus asmeniui kas mėnesį mokama 10 proc. nuo to mėnesio valstybinių pensijų bazės (šiuo metu valstybinių pensijų bazė lygi 138 Lt). Už kiekvienus (visus) habilituoto daktaro stažo metus asmeniui kas mėnesį papildomai mokama 5 proc. nuo to mėnesio valstybinių pensijų bazės. Vyriausybei indeksuojant valstybinių pensijų bazę, nuolat didėja valstybinė mokslininkų pensija.

Pensijų skyrimas ir mokėjimas

Mokslininkų valstybines pensijas skiria ir moka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai, vadovaudamiesi minėtu įstatymu, Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu, Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatais pagal valstybinių mokslo ir studijų institucijų išduotus dokumentus, liudijančius asmens turimą mokslo laipsnį (vardą) ir darbo stažą.

Nuo Mokslininkų valstybinių pensijų laikinojo įstatymo įsigaliojimo dienos mokslininkų rentų skyrimas yra nutrauktas. Tuo atveju, jeigu asmeniui iki 1994 m. gruodžio 31 d. paskirta renta yra didesnė už apskaičiuotą pagal šį įstatymą mokslininko valstybinę pensiją, tai tokiam asmeniui toliau mokama 1994 m. gruodžio mėnesio rentos dydžio mokslininko valstybinė pensija. Ši mokama pensija neindeksuojama ir niekaip kitaip nedidinama, kol prilygsta tam asmeniui skirtinai mokslininkų valstybinei pensijai. Jei mokslininko renta tampa mažesnė už mokslininko valstybinę pensiją, asmeniui bus pradėta mokėti nustatyto dydžio mokslininko valstybinė pensija.

Nuo 1995 m. sausio 1 d. mokslininkams paskirtos pensijos perskaičiuojamos Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme numatyta tvarka ir terminais. Asmuo, kuriam pensija mokama laikantis šio įstatymo nuostatų, be mokslininko valstybinės pensijos, turi teisę gauti ir iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto mokamą pensiją.

Asmeniui, turinčiam teisę gauti kelias valstybines pensijas, jo paties pasirinkimu gali būti mokama tik viena iš jų, išskyrus valstybinę našlių ir našlaičių pensiją, kuri taip pat gali būti mokama tik kartu su viena iš valstybinių pensijų. Pastaroji nuostata įteisinta Valstybinių pensijų įstatymu.

Taigi tokia yra dabartinė mokslininkų pensinio aprūpinimo sistema. Ją pravartu būtų išmanyti išeinantiems į senatvės pensiją asmenims bei pradedantiems mokslininko karjerą.