Informatikos plėtra žemės ūkyje

Prof. Povilas Domeika
LŽŪU Informatikos katedra

Atdarant konferenciją
V.Valuckienės nuotr.
Tokiu pavadinimu Lietuvos mokslų akademijoje 1998 m. gruodžio 14 d. vyko mokslinė konferencija, kurią organizavo MA Žemės ūkio ir miškų bei Technikos mokslų skyriai kartu su Lietuvos žemės ūkio universitetu. Konferencijoje buvo perskaityta 20 pranešimų. Juos skaitė ir diskutavo 22 žemės ūkio mokslo ir valdymo institucijų atstovai, sprendžiantys informatikos priemonių taikymo teorijos bei praktikos problemas. Tai - pirmas tokio plataus profilio renginys, kuriame dalyvavo tiek daug dalyvių ir buvo analizuojama tiek klausimų.

Informatika, kaip integracinis mokslas apie informacijos tvarkymą šiuolaikiniais kompiuteriais ir kitomis techninėmis priemonėmis, apima gana daug klausimų. Šioje konferencijoje daugiausia dėmesio buvo skirta Lietuvos žemės ūkio informacijos sistemai (ŽŪIS) sukurti. Jau kuris laikas norima suprojektuoti tokią ŽŪIS, kuri tenkintų ne tik šalies vidaus valdymo grandžių, žemės ūkio produkcijos gamintojų ir perdirbėjų, bet ir išorinius - Europos Sąjungos komisijos informacinius poreikius. Tai didžiulis ir brangiai kainuosiantis darbas, nes ŽŪIS apima daug posistemių. Joje turi būti kaupiama (kompiuterių atmintyje) įvairi informacija ir operatyviai pateikiama pagal jos vartotojų reikalavimus. Dabar žemės ūkio mokslo ir įmonių bei ūkininkų ūkių veiklą apibūdinanti informacija renkama ir saugoma įvairiose instancijose, dažniau nemašininėse laikmenose, pasižymi neoperatyvumu ir didelėmis darbo sąnaudomis jai surasti.

Konferencijos metu paaiškėjo, kad įvairios mokslo institucijos vykdo informatikos priemonių panaudojimo tyrimus, atlieka projektavimo ir praktinio taikymo darbus. Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas kartu su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba parengė respondentinių ūkininkų ūkių veiklos apskaitos programą ir kompiuteriu tvarko beveik 500 ūkių bei žemės ūkio bendrovių apskaitą, kasmetiniame leidinyje apibendrina šios apskaitos rodiklius, atlieka kitus darbus. Lietuvoje pradėta diegti gyvulių registravimo bei identifikavimo sistema. Lietuvos žemdirbystės institute parengta kompiuterinė sprendimų priėmimo sistema augalų apsaugą tvarkyti ir kt.

Lietuvos žemės ūkio universitete dirba ekonominės informacijos kompiuterizuotos informacinės sistemos (KIS) mokslinė laboratorija. Šios laboratorijos mokslininkai parengė ŽŪIS funkcionavimo principinę schemą, ištyrė žemės ūkio įmonių ir ūkininkų ūkių ekonominės informacijos srautą, kuris tenkintų šalies vidaus ir ES komisijos poreikius, parengė ekonominės informacijos KIS projekto specifikaciją (techninę užduotį) šiai ŽŪIS posistemei projektuoti. Universitete rengiama ir diegiama žemės ūkio produktų rinkos kainų informacinė posistemė, pradėti geografinės informacinės sistemos (GIS) formavimo tyrimai ir kt.

Konferencijoje diskutavo įvairių institucijų atstovai, o jos darbą apibendrino Lietuvos MA narys korespondentas A. Kusta, akademikai V. Vasiliauskienė ir L. Telksnys. Buvo konstatuota, kad dauguma vykdomų žemės ūkio informatizavimo darbų skirti valdymo bei mokslo reikalams; neatliekami informacijos teikimo žemės ūkio produktų gamintojams bei perdirbėjams darbai; vykdomi darbai silpnai koordinuojami; neparengta Lietuvos ŽŪIS programa.

Konferencijos priimtame nutarime atsispindi pranešimuose ir diskusijose išsakytos mintys bei pasiūlymai LR žemės ūkio ministerijai parengti Lietuvos žemės ūkio informatizavimo sistemos nuostatus, įkurti šios sistemos darbų koordinavimo grupę ir kt.