KLAIDĖDOS UNIVERSITETE

Švytuojančio judesio variklius siūlo klaipėdiečiai

Mūsų pašnekovas – Klaipėdos universiteto Jūrų technikos fakulteto Elektrotechnikos katedros prof. habil. dr. Sigitas Kudarauskas.


Ewen Ritchie, Aalborg'o universiteto
asocijuotas profesorius, pakviestas
„Danfoss“ firmos kaip ekspertas –
įvertinti klaipėdiečių darbus
Gerbiamas profesoriau, Jūs daug metų kuriate, tyrinėjate ir propaguojate švytuojančio judesio elektros variklius. Gal mūsų skaitytojams primintumėte, kuo tie varikliai pranašesni už šiuo metu įprastus?
       Įprastų elektros variklių rotoriai nuolat sukasi viena kryptimi, o švytuojančio judesio variklių judžioji dalis švytuoja – periodiškai sukiojasi ar slankioja pirmyn-atgal. Tokie varikliai gali būti pranašesni tais atvejais, kai atitinkamai turi judėti varomojo įrenginio judžioji dalis.
Ryškiausias pavyzdys – stūmoklinis kompresorius (kad ir esantis kiekviename šaldytuve). Kai kompresorių, kurio stūmoklis švytuoja, varo įprastas variklis, tarp variklio ir stūmoklio tenka naudoti judesio keitiklį (alkūninį veleną ir švaistiklį). Susidaro 4 trinties poros. O naudojant švytuojančio judesio variklį jo judžiąją dalį iškart galima jungti su stūmokliu – tėra viena trinties pora. Teoriškai trinties nuostoliai galėtų būti 4 kartus mažesni. Mažos galios kompresoriaus trinties nuostoliai siekia iki 30 proc. visos naudojamos energijos – ne tiek ir mažai. Naudojant švytuojančio judesio variklį trinties nuostolių būtų apie 10 proc.

Kiek ši idėja nauja? Ar švytuojančio judesio elektros varikliai šiuo metu gali būti gaminami ir naudojami praktiškai?
       Idėja, matote, labai paprasta ir nėra nauja. Šiuo metu beveik kiekvienoje elektros prekių parduotuvėje galima rasti įvairių prietaisų su švytuojančio judesio elektros varikliais: skustuvų, plaukų kirpimo mašinėlių, masažuoklių, vandens siurblių, pulverizatorių ir kt. O švytuojančio judesio variklį kompresoriui varyti dar šio šimtmečio pradžioje mėgino pritaikyti prancūzas Paul Bucherot. Tačiau jis padarė keletą teorinių klaidų ir šių tyrimų atsisakė. Šis pavyzdys rodo, kad sėkmingam techninės idėjos realizavimui būtinas kuo tvirtesnis teorinis pagrindas. Ne kartą teko įsitikinti, kad Klaipėdos universitete plėtojama švytuojančio judesio elektros mašinų teorija pranašesnė, lyginant su daugelio tyrinėtojų darbais, kurie atliekami Europos šalyse, JAV, Japonijoje. Mums yra pavykę suprojektuoti ir pagaminti kai kuriuos modelius, kurie atitinka teorinius skaičiavimus. Todėl matome savo darbų perspektyvą.
       Suprantama, niekas negali garantuoti, kad viską pasiseks įgyvendinti, kaip išplaukia iš teorinių rezultatų. Tenka įdėti daug darbo, reikalinga ir šiuolaikinė techninė bazė – tyrimams, modelių gamybai. Universiteto katedroje to neturime, nors ir suvokiame, ko stinga. Todėl bandome savo idėjomis sudominti užsienio firmas.

Prieš paklausdamas apie firmas, norėčiau sužinoti, kokių bent apytikriai sąnaudų pareikalautų Jūsų idėjos praktinis įgyvendinimas?
       Moderni aparatūra nėra pigi. Šiuolaikinis oscilografas kainuoja dešimtis tūkst. litų, o mes Elektrotechnikos katedroje per praėjusius metus įrangos tegalėjome įsigyti už 2,6 tūkst. Lt. Apgailėtina suma. Taip tęsiasi ne vienerius metus. Verčiamės sena aparatūra, kuri visiškai neatitinka dabartinių reikmių. Net kompiuterį katedrai nupirkau savo lėšomis.

Gaila, kad universitetų laboratorijų nesušelpia Lietuvos įmonės. Ar jos pačios taip sunkiai verčiasi, o gal nemato galimos grįžtamos naudos?
       Mūsų švytuojančio judesio elektros variklius galima būtų taikyti ir Lietuvoje, pvz., Mažeikiuose gaminamiems kompresoriams – jie naudojami ir Alytaus šaldytuvuose. Tačiau įmonės turi būti ne tik suinteresuotos, bet ir turėti ekonominių galimybių. Prieš daug metų buvome pabandę bendradarbiauti su Alytaus šaldytuvų gamykla. Tai buvo trumpas epizodas, jokių konkrečių rezultatų nepasiekėme.

O ką sako Pietų Korėjos LG kompanijos specialistai? Žinau, kad su jais Jums yra tekę bendrauti.
       LG ieškojo informacijos po visą pasaulį, daug bendradarbiavo su viena JAV kompanija. Bet ir amerikiečių teorinė bazė švytuojančio judesio elektros variklių srityje pasirodė besanti skurdoka. Jie pagamino kompresoriaus modelį, bet taip ir neišsprendė kai kurių problemų. Modelis išėjo per brangus, ne visai patikimas. LG kompanijai prireikė mūsų konsultacijų. Dėl pablogėjusios ekonominės situacijos Korėjos Respublikoje prieš metus laiko tie ryšiai suspenduoti, bet bendradarbiavimas buvo abipusiškai naudingas. Manau, kad ateityje LG firmai (jeigu tenai bus tęsiami švytuojančio judesio variklių tyrimai) dar pravers mūsu konsultacijos.

Gal su Danijos firma „Danfoss“ lengviau rasti bendrą kalbą?
       Suprantama, kad „Danfoss“ kompanija nežada atsisakyti įprastinių elektros variklių gaminamuose kompresoriuose. Tobulindami tradicinius kompresorius, danai panaudoja elektronikos galimybes – pagamino valdomo greičio kompresorių šaldytuvams. Atsiveria naujos galimybės. Bet galinga kompanija niekuo nerizikuoja, kai ketina mažesnės galios kompresoriuose pritaikyti ir švytuojančio judesio variklius. Kaip pasiseks – pamatysime.

Tai būtų naujas žingsnis elektrotechnikoje?
       Ištisus dešimtmečius seku įvairią literatūrą ir ne kartą mačiau, kaip kone kiekvieną patobulinimą kūrėjai reklamuoja kaip didžiulę naujovę. Aš to nesakau apie mūsų katedros darbus – mes tiriame jau seniai žinomus variklius. Bet tai aukštesnis galimybių lygis, sprendžiant teorines ir praktines technikos problemas.

Sėkmės Jums ir katedros darbuotojams.

Kalbėjosi
Gediminas Zemlickas

Nuotraukos iš S. Kudarausko asmeninio archyvo