j1.gif - 2682 Bytes

Akademikui Ramučiui Bansevičiui – 60


Akad. R. Bansevičius skaito paskaitą
„Quo vadis, mechanika?“
Daugeliui vasario 23 d. susirinkusiųjų į Lietuvos MA salėje vykusius akademinius skaitymus atrodė neįtikėtina, kad taip žaismingai ir su grakščiu jumoru galima skaityti paskaitą „Quo vadis, mechanika?“(Mechanika, pereinant į XXI amžių). Dar labiau neįtikėtina, jog pačiam skaitovui ir renginio „kaltininkui“ KTU prof. akad. Ramučiui Bansevičiui tą dieną sukako 60 metų. Lengviau būtų patikėti, kad šiam mokslo vyrui visada bus tik 40 ir niekada - daugiau.

Žmogų jauną daro širdžiai mielas užsiėmimas ir pozityvus, geranoriškas santykis su aplinka, žmonėmis. Regis, prof. R. Bansevičiui viso to kaip tik ir nestinga. Savo jėgas ir talentą jis skiria adaptyvių precizinių mechatroninių sistemų kūrimui ir tyrimui.

Plėtodamas aktyvios kinematinės poros koncepciją prof. R. Bansevičius sukūrė adaptyvius mechanizmus ir virpesių slopinimo sistemas, pasižyminčias dirbtinio intelekto požymiais.

Profesoriaus pastangų vaisius – 290 išradimų ir 13 patentų, 5 knygos (su bendraautoriais, viena išleista JAV), 2 analitinės apžvalgos, 3 mokymo priemonės ir per 150 straipsnių. 1994-1997 m. jis vykdė 3 TEMPUS projektus, šiuo metu yra vieno Europos Komisijos COPERNICUS ir dviejų INCO-COPERNICUS projektų KTU koordinatorius. Nuo 1997 m. vykdo 3 metų „Twinning Programme“ projektą su Ilinojaus universiteto darbuotojais – darbą finansuoja JAV nacionalinė mokslo taryba. Vadovauja ir temai, kurios užsakovė NIKON firma (Japonija). Gal iš tiesų teisūs profesoriaus kolegos, tvirtindami, jog šiuo požiūriu vargu ar tarp Baltijos šalių universitetų rastume kitą katedrą, kurioje būtų atliekama tiek daug ir tokio masto tarptautinių projektų.

Profesorius buvo 41 disertanto mokslinių darbų vadovas ar konsultantas, 1974 ir 1986 m. apdovanotas Valstybinėmis mokslo premijomis. Šiuo metu R. Bansevičius vadovauja taip pat ir Lietuvos MA Technikos mokslų skyriui, o tai irgi daug sakantis faktas.

G. Zemlicko tekstas ir nuotr.