j1.gif - 2682 Bytes

INFORMACINĖ VISUOMENĖ

Tarptautinė informatizavimo akademija – kas tai?

Tarptautinės informatizavimo akademijos Prezidiumas 1998 m. lapkričio 10 d. nutarimu Lietuvoje įsteigė savo padalinį – Lietuvos informatikos akademiją, kuri juridinio nario teisėmis įregistruota Teisingumo ministerijoje. Jos prezidentu išrinktas Tarptautinės informatizavimo akademijos tikrasis narys, Rusijos Žemės ūkio mokslų akademijos narys-korespondentas, socialinių (ekonomikos) mokslų habil. dr. prof. Ksaveras PURVINSKAS. Paprašėme prof. K. Purvinską atsakyti į visuomenę dominančius klausimus.

Plačiau paaiškinkite, kokia tai organizacija – Tarptautinė informatizavimo akademija (toliau Akademija)?
       1990 m. įsteigta Akademija yra tarptautinė nepriklausoma autonominė visuomeninė-mokslinė intelektualų elito organizacija, vienijanti žymius mokslininkus, įvairių sričių labai aukštos kvalifikacijos specialistus ir valstybių bei visuomenės veikėjus, kurių nemažas indėlis į visų ūkio šakų informaciologijos, informacinių procesų ir technologijų, visų mokslo sričių informacinės-gamybinės veiklos plėtotę ir visos visuomenės informatizavimą, siekiant sukurti vieningą viso pasaulio žmonių informacinę-korinę bendriją, taip pat ieškoti kosminių civilizacijų.

Kokios Akademijos įsteigimo ištakos?
       Kaip žinia, turtingiausios pasaulio valstybės – Japonija nuo 1964 m., o JAV nuo 1970 m. – savo šalių ekonominę plėtotę nukreipė ne materialiniu, o visuomenės informatizavimo, informacinių išteklių ir technologijų kūrimo bei plėtojimo keliu. Dabar jau visos pasaulio valstybės eina šiuo informaciologijos keliu. Informacija, kaip visuotinis vieningas fundamentalių santykių, ryšių, energijos, judėjimo, masės ir antimasės, Visatos mikrostruktūros ir makrostruktūros tarpusavio sąveikos ir priklausomybės dėsningas procesas, tapo neturinčiu alternatyvos daugelio tautų gerovės plėtotės šaltiniu. Informaciniai ištekliai ir technologijos įgalino mokslą ir technikos procesą pakelti į tokį aukštą lygį, kokį praeity pasiekė fizika, chemija, biologija, matematika, elektrodinamika ir kiti mokslai. Dabar jau beveik visuotinai pripažinta, kad ne būtis nulemia žmonių sąmonę, o informacija (sąmonė) lemia žmonių būtį, kuri yra ir filosofinė kategorija, kaip materija, energija, judėjimas ir kt.
       Taigi anksčiau ar vėliau žmonių visuomenė bus informacinė, kurios svarbiausias produktas bus informacija. Siekiant, kad žmonijos informatizavimo procesas plėtotųsi moksliniu pagrindu, reikia suvienyti žmonijos elito – mokslininkų, aukščiausios kvalifikacijos įvairių sričių specialistų ir valstybių bei visuomenės veikėjų pastangas. Šiam tikslui 1990 m. ir buvo įsteigta Tarptautinė informatizavimo akademija.

Iš Jūsų į redakciją atsineštų spaudinių matyti, jog Akademija yra Jungtinių Tautų asocijuota narė. Koks jos statusas?
       Akademija yra akredituota ir užregistruota kaip tarptautinė organizacija. 1990 m. ji buvo įregistruota Jungtinėse Tautose ir yra jos asocijuota narė. 1995 m. liepos mėn. Akademijai buvo suteiktas Jungtinių Tautų Ekonominės ir socialinės tarybos aukščiausias – pirmos kategorijos generalinis-konsultacinis statusas. Tai vienintelė pasaulyje mokslinė organizacija, kuriai suteiktas toks aukštas Jungtinių Tautų statusas. Pagal šį statusą Akademija privaloma tvarka turi tokias atstovybes prie Jungtinių Tautų: Ženevoje, Vienoje, Niujorke, taip pat Jungtinių Tautų Ekonominės ir socialinės tarybos komisijų veikimo zonose – Santjage, Čilėje (Lotynų Amerika), Adis-Abeboje (Afrika), Omane, Jordanijoje (Vakarų Azija), Bankoke (Ramiojo vandenyno baseino ir Rytų Azijos šalys), taip pat Europoje. Pažymėtina, kad į Europos komisijos veikimo zoną įeina ir JAV. Be to, Jungtinių Tautų būstinėje – Niujorke Akademija turi įsteigusi savo skyrių “Informatizacija ir Jungtinės Tautos”, kuriame dirba per 200 įvairių sričių specialistų – mokslininkų.
       Pagal Jungtinių Tautų Ekonomikos ir socialinės tarybos pirmos kategorijos generalinį-konsultacinį statusą Akademija privaloma tvarka yra kviečiama dalyvauti visuose pasaulio kongresuose, ji nuolatos įtraukiama į ekonominės ir socialinės tarybos komitetų ir komisijų darbą. Akademija taip pat turi juridinę teisę teikti Jungtinėms Tautoms savo veiklos programas, projektus ir planus. Pagal veiklos mastus Akademija faktiškai tapo Jungtinių Tautų informaciologijos moksliniu centru.

Kokiose pasaulio šalyse yra įregistruota Akademija?
       Kaip visuomeninė-mokslinė organizacija, Akademija įregistruota JAV, Kanadoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Kinijoje, Japonijoje, Italijoje, Izraelyje, Šveicarijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Kazachstane ir daugelyje kitų šalių.

Koks Akademijos valdymo organizacinis principas?
       Akademijos valdymo organizacinis principas yra informacinis-korinis. Skirtingai nuo kitų mokslo organizacijų, Akademijoje nėra valdžios piramidės. Ši piramidė pakeista į vadinamąją paskirstytą valdymo struktūrą, kur kiekvienas Akademijos padalinys turi visišką autonomiją: savarankiškai registruojasi, atidaro sąskaitas bankuose ir turi visas Akademijos juridinio nario teises, o padalinio vadovas-prezidentas prilyginamas visos Akademijos vadovui-prezidentui. Pagal susiklosčiusias aplinkybes ir būtinumą, kiekvienas Akademijos padalinys siejamas tik informaciniais saitais.
       Taigi Akademijos valdymo struktūra yra horizontaliai decentralizuota. Ji savo valdymo darbą organizuoja padalinių ir jų narių visiško savarankiškumo ir nepriklausomybės principais, taip pat paskirstytu lokaliniu informaciniu-koriniu autonomiškumu, suteikiant nacionalinėms ir regioninėms informaciologijos Akademijoms ir funkciniams skyriams visišką nepriklausomumą ir juridinį savistovumą.

Kaip tampama Akademijos nariais?
       Akademiją sudaro žmonijos elitas: proto, valdžios ir verslo elitas. Tie žmonijos atstovai, kurie įgijo pripažinimą moksle, politikoje (valdžioje) ir versle, jie kartu ir žmonijos elitas. Jeigu Akademijos kiekviename padalinyje bus šių sluoksnių atstovų, tai jie galės savarankiškai spręsti visas visuomenės informatizavimo, informacinių išteklių ir technologijų kūrimo problemas. Šis žmonijos elitas ateityje sudarys Pasaulio tautų mokslų akademiją.

Kokia Akademijos narių sudėtis?
       Į Akademiją įeina daugiau kaip 500 nacionalinių ir regioninių informaciologijos akademijų bei skyrių, kurie užsiima fundamentalių informologijos, informonomijos, informaciologijos ir informatikos bei visos visuomenės informatizavimo teorinių ir praktinių problemų sprendimu.
       Pastaruoju metu daugiau kaip 11 tūkstančių mokslininkų, specialistų ir valstybių bei visuomenės veikėjų yra šios Akademijos tikrieji nariai ir nariai-korespondentai. Tarp jų – Nobelio, tarptautinių, valstybinių ir vardinių premijų laureatai, valstybių prezidentai ir premjerai, gubernatoriai ir senatoriai, didelių miestų merai ir deputatai, stambių įmonių (jų susivienijimų) ir organizacijų vadovai, taip pat įvairių religinių konfesijų vadovai ir kt.

Gal galėtumėte paminėte bent kelių Akademijos tikrųjų narių pavardes?
       Akademijos tikraisiais nariais yra dabartinis Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius Kofi Annanas ir buvęs Generalinis sekretorius Butrosas B. Galis, Rusijos Federacijos premjeras J. Primakovas, Maskvos ir Visos Rusijos patriarchas Aleksiejus II, Izraelio rabinas A. Šteinzalc, Rusijos muftijų Tarybos pirmininkas R. Gainutdinas, Tarptautinės ontopsichologų asociacijos prezidentas Džosef B. Rid (JAV), pasaulinio garso skulptorius Z. Ceretelis, Maltos ordino sekretorius, Harvardo universiteto profesorius, akademikas Liu Milan Zec, Amerikos Valstybių Organizacijos generalinis sekretorius S. Gavirija, taip pat ir daugelis Amerikos mokslininkų.
       Žymūs Lietuvos mokslininkai –Akademijos tikrieji nariai yra akademikai A. Gaižutis ir E. Zavadskas, profesoriai A. Kusta, R. Grigas, K. Glaveckas, K. Pučinskas, A. Šileika, J. Bagdonavičius, J. Virbickas, J. Mackevičius, E. Redaitienė, A. Marčinskas, V. Lakis, M. Žalakevičius, J. Staškevičius ir kiti.

Kokius darbus vykdo Akademija?
       Akademija vykdo fundamentinius mokslo ir taikomuosius tyrimus, susijusius su visuomenės informaciniais procesais ir visų žmonijos veiklos rūšių (sričių) informatizavimu. Vadovaujant Akademijai yra vykdomi moksliniai-tiriamieji darbai, įgyvendinama per 230 mokslo programų ir stambių mokslinių-techninių projektų. Kasmet Akademija organizuoja įvairius tarptautinius forumus, kongresus ir konferencijas. Pasaulio žmonių bendrijos informatizavimo ir informaciologijos problemoms nagrinėti organizuojami įvairūs seminarai ir apvalūs stalai. Taip pat leidžiami laikraščiai ir žurnalai.

Kokie Lietuvos informatikos akademijos tikslai ir uždaviniai?
       Lietuvos informatikos akademijos tikslai ir uždaviniai yra nubrėžti jos Teisingumo ministerijoje įregistruotas Įstatais. Bus tiriama visų rūšių Lietuvoje veikiančios informacijos struktūra, organizacija, funkcijos, genezė ir jos sąveika su kitais materijos elementais. Mūsų mokslininkai taip pat vykdys fundamentinius mokslo tyrimus ir taikomuosius darbus, susijusius su informaciniais procesais ir visų Lietuvos žmonių veiklos rūšių informatizavimu.
       Informacinės visuomenės Lietuvoje sukūrimo problema yra labai sudėtinga. Tam pirmiausia reikės sukurti atitinkamą modelį. Kuriant ir diegiant tokį modelį, reikės pasitelkti atitinkamus proto, valdžios ir verslo elito specialistus.
       Taigi pirmas Lietuvos informatikos akademijos uždavinys yra atrinkti specialistų – proto, valdžios ir verslo elitą, kuris sugebėtų kompetentingai spręsti Lietuvos žmonių bendrijos informatizavimo, informonomijos, informologijos ir informaciologijos problemas. Didelį darbą reikės nuveikti ir visuomenės informatizavimo propagandoje.

Ačiū už atsakymus.

Kalbėjosi Sirtautas Erdenis