j1.gif - 2682 Bytes

VANDENS PROBLEMŲ TARYBA: veiklos tikslai ir uždaviniai

Dr. Antanas Lukianas


  Dzūkijos miškų žydrosios akys
  Vyt. Milišausko nuotr.
Įvairiose mokslo ir studijų institucijose (Energetikos institute, Lietuvos vandens ūkio institute, Vilniaus ir Klaipėdos universitetuose, Lietuvos žemės ūkio universitete, Kauno technologijos universitete ir kt.) yra gana gausus ir aukštos kvalifikacijos mokslinis potencialas, sugebantis spręsti ir sprendžiantis įvairius vandens ūkio klausimus, tačiau dažnokai šiose institucijose mokslininkai dirba pavieniui, pasigendama tyrimų kompleksiškumo, nėra vieningos valstybinės mokslo programos, apimančios visus aktualiausius vandens ūkio klausimus dabartinėmis sąlygomis.
Keičiantis valstybės valdymo struktūrai ir mokslo institutams bei aukštosioms mokykloms įgijus savivaldą, mūsų šalyje neliko institucijos, kuri rūpintųsi visais vandens ūkio klausimais ir formuotų vystymo strategiją. Anksčiau daug metų šias funkcijas vykdydavo buvusios Melioracijos ir vandens ūkio ministerijos Vandens išteklių naudojimo ir apsaugos valdyba. Dabartinėse Aplinkos, Žemės ūkio bei kitose ministerijose yra vos po keletą specialistų, kurie sprendžia neatidėliotinus klausimus, susijusius su vandens išteklių naudojimu bei apsauga. Todėl Lietuvos mokslų akademijos prezidiumas pritarė mokslininkų iniciatyvinės grupės siūlymui įkurti Vandens ūkio problemų tarybą ir pavedė Žemės ūkio ir miškų bei Technikos mokslų skyriams kuruoti Vandens problemų tarybos veiklą. Suderinus su įvairiomis ministerijomis ir mokslo bei studijų institucijomis, buvo sudaryta šios tarybos personalinė sudėtis ir parengti tarybos nuostatai, kuriuos 1999 01 26 patvirtino Lietuvos mokslų akademijos prezidiumas.

Lietuvos žemės ūkio universitete įvyko pirmasis tarybos posėdis, kurio metu buvo numatytos pagrindinės tarybos veiklos darbo kryptys, išrinktas tarybos prezidiumas. Posėdyje dalyvavo Lietuvos mokslų akademijos prezidiumo narė akad. V. Vasiliauskienė.

Vandens problemų taryba yra visuomeninė organizacija, vienijanti su vandens ūkio problemomis susijusių Lietuvos mokslo ir gamybos institucijų specialistus. Pagrindiniai tarybos tikslai ir uždaviniai yra tokie:

1. Inicijuoti kompleksinius mokslinius tyrimus svarbiausioms vandens ūkio problemoms spręsti, svarstyti jų programas, kontroliuoti vykdymo eigą, skleisti tyrimų rezultatus.
2. Rengti konferencijas, seminarus, koordinacinius pasitarimus vandens problemoms aptarti ir siekti, kad būtų įgyvendintos priimtos rekomendacijos.
3. Teikti siūlymus aukštosioms mokykloms dėl studijų programų tobulinimo ir naujų studijų dalykų inicijavimo.
4. Suderinus su atitinkamomis žinybomis, sudaryti laikinas žymių mokslininkų ir specialistų ekspertų grupes, kurios nagrinėtų ir rengtų siūlymus vandens ūkio problemų klausimais.
5. Eksperto teise dalyvauti ministerijų ir žinybų pasitarimuose svarstant svarbiausių vandens ūkio vystymo krypčių projektus ir siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pritarti ar keisti priimtus žinybinius sprendimus.
6. Svarstyti rengiamus vandens ūkio srities įstatymus bei kitus teisės aktus ir teikti siūlymus jiems tobulinti.

Taryboje yra 22 nariai. Tai žymūs mūsų šalies mokslo institutų ir aukštųjų mokyklų mokslininkai, dirbantys vandens ūkio srityje, ministerijų ir kitų institucijų, sprendžiančių vandens ūkio problemas, specialistai. Į Tarybos sudėtį įeina 6 Lietuvos mokslų akademijos nariai korespondentai ir 1 narys ekspertas, 14 habilituotų daktarų, iš jų 12 yra profesoriai.

Posėdyje buvo išrinktas Tarybos prezidiumas, susidedantis iš pirmininko, 2 pavaduotojų ir mokslinio sekretoriaus. Tarybos pirmininku išrinktas Lietuvos mokslų akademijos narys korespondentas Lietuvos žemės ūkio universiteto rektorius A. Kusta, pavaduotojais – Lietuvos mokslų akademijos narys ekspertas A. Dirsė ir Lietuvos vandens ūkio instituto direktorius dr. A. S. Šileika, moksliniu sekretoriumi – Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentas dr. A. Lukianas. Taip pat sudarytos 4 komisijos ir išrinkti jų pirmininkai: hidroenergetikos – Lietuvos mokslų akademijos narys korespondentas J. Burneikis, melioracijos – Lietuvos vandens ūkio instituto vyriausiasis mokslinis bendradarbis habil. dr. J. Juškauskas, vandens išteklių naudojimo ir apsaugos – dr. A. S. Šileika, hidrologijos ir hidrogeologijos – Lietuvos mokslų akademijos narys korespondentas M. Lasinskas.