j1.gif - 2682 Bytes

NESIDŽIAUK RADĘS

Populiarumą galima nusipirkti

Roma Mokolaitė

Tolimam užsieny mokslininkui, nei kuo nors pasižymėjusiam, nei kuo išsiskyrusiam iš kitų kasdienę duoną valgančiųjų, išgarsėti visai lengva. Garbę paprasčiausiai galima nusipirkti. Tik reikia pasirinkti, į kurios Jus pagarsinti pasiryžusios institucijos pasiūlymą norėsite atsiliepti, kokia įžymybe norėsite tapti: “Metų žmogumi”, “Žymiu XX a. žmogumi”, “Tarptautiniu metų žmogumi”, “Tarptautiniu tūkstantmečio žmogumi” ir kt. O kad ir visi kiti, kam norėsite pasigirti, galėtų įsitikinti, jog tikrai jau esate įžymybė, Jums dar kartelį reikės pagalvoti, kaip norėsite savo svarbą įrodyti, - parodydamas įsigytą diplomą, medalį ar kitokį liudijimą. Tačiau jie skiriasi, pinigus kainuoja - ir Jūsų išskirtinumą liudijantis diplomas, ir medalis su liudijimu ar kitoks raštas. Nepamanykite, kad Jūs vienintelis iš daugelio. Todėl pridursime, kad mūsų tautiečiams pradėjus plačiau po svečias šalis žmonėtis, jau daug kas gavo pasiūlymų tapti “Metų..” ar kitokiu žymiu žmogumi.

Apie tai rašė mūsų dienraščiai, užsiminė televizija. Minėtų pasiūlymų gauna ne tik įvairių sričių specialistai, vienur ar kitur į save viešai atkreipę dėmesį žmonės – per televiziją ar atspausdinę straipsnį užsienio žurnale, patekę į populiaresnį užsienio leidyklos leidinį, buvę įtraukti į žinyną. Panaši paslauga pasiūloma ir aukštojo mokslo nebaigusiam žmogui.

Šitaip pagarsėti vienodas teises gali turėti įvairių sričių mokslininkai - vos pradėję mokslo kelią ir žymūs, Lietuvoje išskirti iš kitų, apdovanoti už vienokius ar kitokius nuopelnus. Tereikia sumokėti pasiūlytą, pagal pasirinkimą nustatytą “pagarsėjimo sumelę”, ir pavardę išspausdins solidus biuletenis, skambiai pavadindamas žymiu žmogumi, pagal pasirinkimą įteiks minėtus patvirtinimus. Tik kaip užjūriuos, taip greit pagarsėti Lietuvoje negalima, nes mūsų krašte ir artimiausiose kaimyninėse šalyse net ir turint atliekamų pinigų nusipirkti populiarumą, už pinigus pasigarsinti - tokios mados nėra.

Pažįstame apsirikusių ir pirkusių už pinigus savo garbę mokslininkų, panorėjusių, kad būtų į siūlomus sąrašus įtraukti ir galėtų pasipuikuoti, sakytum, rimtų institucijų, Amerikos biografijos instituto bei Tarptautinio biografijų centro, esančio Kembridže, Anglijoje, išduotais liudijimais. Tokių pasiūlymų žmonėms davusi ir Niujorko mokslo akademija, taip pat žadėta juos įtraukti į Tarptautinį biografijų žodyną. “Ant kabliuko užkibęs” lietuvis galbūt tikėjosi, kad jo veikla užsieny bus plačiau įvertinta vėliau, pasigilinus. Džiaugėsi atkreiptu dėmesiu, manydamas, kad savam krašte gal per mažai vertinamas jo išskirtinumas tarp kitų mokslo bičių, ir atsiliepė į gautą pasiūlymą, sumokėjo mokestį, nepagailėjo pinigų. Norėdami paaiškinti, kad žmonės šitaip dažnai apsirinka, pateiksime smulkesnių pavyzdžių apie diplomų kainas, skirtybes.

Ta pati institucija, tarkime, Tarptautinis biografijų centras Kembridže, siūlo tapti Jums “Žymiu XX a. žmogumi”. Pasirenkant šį įvardijimą, Jums duodama teisė išsirinkti tai patvirtinantį sertifikatą: jei diplomą – mokėsite 150 dolerių, jei medalį – taip pat kainuos 150 dolerių, jei svarbiausią liudijimą (Grand edition) – irgi 150 dolerių, o norint įsigyti visus tris, bus taikoma nuolaida, nes bendroji suma sudarys 420 dolerių. Bet jei nepasirinksite sertifikato ir nesumokėsite mokesčio, tai ir netapsite menamu žymiu žmogumi.

Tokiomis sąlygomis šis centras siūlo ir kitų paslaugų, pavyzdžiui, kai siūloma įtraukti Jus į Tarptautinį biografijų žodyną. Čia taip pat raginama išsirinkti vieną, tai patvirtinantį liudijimą, o jei norėsite – kelis: “Įvertintų pasiekimų raštą” (“Citation of Meritorious Achievement”) (žr. 1 pav.) arba “Diplomą už nuopelnus” (“Decree of Merit”) (žr. 3 pav.) arba bendrąjį diplomą su nuotrauka (žr. 2 pav.). Bet kuris vienas diplomas kainuos 145, bet kurie du diplomai – 135, bet kurie trys diplomai – 125 dolerius.


1 pav.

2 pav.

3 pav.

Kiekvienos institucijos siūlomos pasigarsinimo liudijmų formos skiriasi: brangesnis mokestis, tai ir diplomas šiek tiek puošnesnis. Pasikalbėjus su užsienio renginiuose dažniau dalyvaujančiais mokslininkais, tokių įmantriai puoštų diplomų pavyzdžių bei agituojančių raštų su paaiškinimais ir klausimais per metus jie prisirenka per dvidešimt, net trisdešimt. Beveik visuose panašiuose raštuose prašoma pateikti norinčių pasiskelbti žymiais žmonėmis adresų.

Susiviliojęs pasiūlymu, bet netrukus supratęs tokio sandėrio esmę, žmogus pasijunta apgautas, nes niekas į jo veiklą nesigilina, nuopelnų neskaičiuoja, niekuo daugiau nepaskatina. Gal užsieny tai priimtina kaip savotiškos labdaros mokslų institucijoms forma, galima pasvarstyti ir apie kitokius prasmės niuansus, tačiau kažin ar dažnas mūsiškis išgali taip nesavanaudiškai remti svetimų kraštų sumanytojų idėjas.