j1.gif - 2682 Bytes

Tarptautinės paslaugos bibliotekoje

Birutė Railienė
Bibliografijos skyriaus vedėja

Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje ir bibliotekininkai, ir mokslininkai, kad sudarytų pageidaujamos literatūros sąrašus, vis geriau perpranta informacijos paieškos sistemas, naudoja formalią ir neformalią komunikaciją. Tada informacinio aptarnavimo grandinėje iškyla aktuali problema - kaip pristatyti dokumento tekstą.

Suirus Tarybų Sąjungos tarpbibliotekinio abonemento (TBA) sistemai kelis metus Lietuvos bibliotekų tarptautinis tarpbibliotekinis abonementas vos vegetavo.Be to, anksčiau tai buvo TBA vienoje valstybėje. Nekildavo kalbos, valiutos ar atsiskaitymų problemų.

Didžiosios Lietuvos bibliotekos nuo 1996 m. sudaro sutartis su Atviros Lietuvos Fondu dėl tarptautinio tarpbibliotekinio abonemento (TTBA) finansavimo. Pagal 1997 m. sutartį skaitytojai, užsisakę leidinį ar straipsnį moksliniam darbui iš užsienio bibliotekų, buvo aptarnaujami su 80% nuolaida. Projektas patvirtintas ir 1999 metams. Knygos turi būti grąžintos po 30 dienų, straipsnių kopijos lieka pas skaitytoją.

1996-1997 m. daug užsakymų užsienio bibliotekos atliko nereikalaudamos apmokėjimo.

Deja, 1998 m. daugelis Vokietijos, Švedijos, Olandijos, Prancūzijos bibliotekų priėmė sprendimus dėl apmokamų TTBA paslaugų Baltijos šalims ir padaugėjo sąskaitų net už jau anksčiau įvykdytus užsakymus. Tai galima vertinti ir teigiamai: Europos bibliotekų bendrija mus priima kaip lygiaverčius narius, be nuolaidų ir labdaros.

Mūsų skaitytojai - Lietuvos mokslinių institutų darbuotojai. Nuo 1997 m. rugsėjo iki 1998 m. rugsėjo mėnesio į bibliotekos TTBA kreipėsi institutų darbuotojai:

Biochemijos institutui buvo užsakyti 176,
Botanikos - 39,
Ekologijos - 144,
Istorijos - 48,
Matematikos ir informatikos - 61,
Teorinės fizikos ir astronomijos - 35 dokumentai.*

Dauguma skaitytojų, pageidavusių TTBA paslaugų, buvo mokslinių institutų darbuotojai. Neturėtume tuo stebėtis, žinodami, kad mokslininkams labai reikia užsienio autorių publikacijų. 1998 m. buvo atlikta bibliotekos skyrių institutuose anketinė apklausa. Į klausimą “Apsilankymo bibliotekoje tikslas - pasinaudoti TBA paslaugomis” teigiamai atsakė 60% respondentų. Kiekvieno instituto duomenys buvo kitokie:

Biochemijos 11%
Botanikos 13%
Chemijos 16%
Ekologijos 8%
Filosofijos ir sociologijos 3%
Matematikos ir informatikos 12%
Fizikos 15%
Teorinės fizikos ir astronomijos 11%**

Buvo skaitytojų ir iš kitų mokslo įstaigų: Vilniaus pedagoginio universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Užsienio reikalų ministerijos, Lietuvos dailės akademijos.

TTBA darbo technologija pasikeitė pradėjus naudotis Internetu. Paieška buvo atliekama Vokietijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Lenkijos bibliotekų elektroniniuose kataloguose. Dėl to užsakymus galima atlikti tiksliau, sutrumpėja jų įvykdymo terminai, sumažėja neigiamų atsakymų skaičius. Per metus, nuo 1997 m. rugsėjo iki 1998 m. rugsėjo mėn., buvo išsiųsti 718 užsakymai ir gauti 669 dokumentai.

Nors ir džiaugiamės savo pasiekimais per paskutiniuosius metus, tačiau suprantame, kad tai - vakarykštė Europos bibliotekų diena. Skaitytojui atsivėrusi galimybė surasti, užsakyti ir gauti dokumentą nepaliekant savo darbo vietos - daugelio Vakarų šalių bibliotekų tikslas. Šiuo metu Švedijos bibliotekų instituto informacijos centras priima mūsų užsakymus per Internetą, o dokumentą paštu gauname po savaitės.Vokietijos bibliotekų informacinė sistema SABITO siūlo užsakytus straipsnius skanuoti ir persiųsti skaitytojui elektroniniu paštu. Paslauga kainuoja pigiau nei gauti įprastą kopiją. Sunkumų atlikti užsakymus kelia ir tai, kad nėra vieningos finansinio atsiskaitymo sistemos. Su kiekviena biblioteka atsiskaitoma skirtingai: pašto kuponais, bankiniais čekiais, valiuta. Darbą sutrukdė rugsėjo mėn. pasibaigusios ALF skirtos lėšos. Šiuo metu biblioteka pereina prie atsiskaitymo IFLA vaučeriais.

Dažnai kaina turi lemiamos įtakos kreipiantis į TTBA. Apibendrindami pastarųjų metų patyrimą pastebėjome, kad užsakymo kaina priklauso nuo kopijuojamo straipsnio apimties, leidinio svorio, taip pat nuo to, iš kurios šalies, bibliotekos užsakoma, ir yra nuo 25 iki 150 litų.

Mokslininkai ne visuomet ryžtasi mokėti už TTBA paslaugas net ir nedideles sumas. Daugiausiai užsakymų buvo gauta iš Biochemijos ir Ekologijos institutų, kurių vadovybė rado galimybių kompensuoti išlaidas. Gyvenimas verčia susitaikyti su informacijos, kaip perkamos prekės, samprata. Kaip minėjome anksčiau - 1996-1997 m. skaitytojai mokėjo 20% išlaidų sumos, o 1998-1999 m. - jau 40%. Šiuo metu savo darbuotojų užsakymų išlaidas apmoka Ekologijos, Teorinės fizikos ir astronomijos, Puslaidininkių fizikos institutai.

Tikimės ir toliau tobulinti šią svarbią informacinio aptarnavimo grandį, ir jei nutarėte pasinaudoti TTBA - pasakykite mums tikslų leidinio ar straipsnio pavadinimą ir autoriaus pavardę. Informaciją TTBA klausimais galite gauti paskambinę telefonu 62 36 78 arba elektroniniu paštu tba@mab.lt Eugenijai Satkauskienei.


*Duomenis pateikė E. Satkauskienė
**Duomenis susistemino A. Steponaitienė