j1.gif - 2682 Bytes

MOZAIKA

Investicijos naujajam KTU institutui

Doc. Vilius Misevičius

Kauno technologijos universitete inauguruotas naujas padalinys – Automatikos ir valdymo technologijų institutas (AVATI). Universiteto remontininkai puikiai įrengė naujas patalpas, čia yra daug modernios technikos. Pasak instituto direktoriaus doc.Vidmanto Mačerausko, stambioms problemoms spręsti apjungė ne tik KTU, bet ir šalies žymiausius valdymo technologijų specialistus. Čia bus plėtojamas fundamentinis ir taikomasis mokslas, bus rengiami kvalifikaciniai kursai bei seminarai, inicijuojamos Lietuvos nacionalinės programos ir dalyvaujama tarptautiniuose projektuose. Institutas jau sulaukė užsienio investicijų. „Sieksime, kad Instituto darbuotojai būtų kviečiami dalyvauti ekspertinėje veikloje, aktyviai prisidėsime prie Tarptautinės automatinio valdymo federacijos (IFAC) Lietuvos nacionalinės organizacijos (IFAC-LINO) veiklos”, – sakė doc. V. Mačerauskas.

Vokiečių fondo dovanos

Vienas pirmųjų Vokietijos Alexander von  Humboldt’o fondo stipendiją gavo ir po stažuotės Hanoverio universitete habilituoto daktaro disertaciją apgynė Rimvydas Simutis, greitai tapęs jauniausiu KTU profesoriumi. Kartu su vokiečiais mokslinius tyrimus Štutgarto ir Hanoverio universitetuose atliko ir minėto fondo stipendininkas doc. Donatas Levišauskas, šiuo metu baigiantis habilitacinę disertaciją. Pernai A. von Humboldt’o stipendiją, skirtą jauniesiems mokslininkams, pelnė Vytautas Galvanauskas ir Halės universitete rengia daktarinę disertaciją. Anksčiau šio fondo lėšomis pasinaudojo KTU Cheminės technologijos fakulteto dr. Audrius Sigitas Maruška.

Prof. R. Simutis sakė, kad A. von Humboldto fondas KTU jau yra padovanojęs du personalinius kompiuterius, taip pat nemažai naujos mokslinės literatūros. Šįkart vokiečių dovana – modernus kompiuteris DEC Alpha 600 au bei programinė įranga, kurios vertė viršija 70 tūkst. Lt. „Dalį šių lėšų, kaip labdarą KTU mokslininkams, skyrė Vokietijos užsienio reikalų ministerija. Tikimės, kad moderni technika tarnaus naujiems tyrimams, kurie bus naudingi Lietuvos ateičiai”, – sveikinimo laiške rašė Vokietijos ambasados atašė Carsten Rüpke. Elektrotechnikos ir automatikos fakulteto dekanas doc. Algimantas Navickas pasidžiaugė, kad KTU gausėja Humboldto stipendininkų gretos, o Universitetui yra galimybė nemokamai gauti naujausią mokslinę literatūrą, humboltiečiams apmokamos išlaidos vykstant į tarptautines mokslines konferencijas.

Į naujojo AVATI veiklą gražiai įsijungė ir prof. R. Simučio vadovaujami mokslininkai bei kiti A. von Humboldto fondo stipendininkai.

Glaudus ryšys su Lietuvos firmomis

AVATI sudaro KTU Procesų valdymo ir Valdymo technologijų katedros, kurių darbuotojų profesionalumas ir aktyvi veikla pataukė užsienio ir Lietuvos firmų dėmesį. Dėl to gautos didžiulės nebiudžetinės investicijos laboratorijų aprūpinimui modernia programine ir technine įranga. Atidarymo metu kalbėję šio instituto kūrimo iniciatoriai ir rėmėjai Mironas Zakrevskis (UAB „Agava” direktorius) ir Saulius Kargaudas (UAB „Kemek elektronika” direktoriaus pavaduotojas) pasidžiaugė, kad toks solidus kompetentingas centras įkurtas Kaune. Investuodami į AVATI gamybininkai tikisi, jog su modernia technika KTU bus parengti geresni specialistai.

Ketvirtadalis milijono litų – tokia UAB „Strauja” (vadovas dr. Raimundas Stulpinas) investicija naujam institutui. Valstybinio informacinės technologijos instituto direktorius dr. Saulius Sidaras pažadėjo ir toliau remti savo jaunesnįjį „brolį”…

Doc. V. Mačerauskas padėkojo rėmėjams: UAB „Elinta” direktoriui Vytautui Jokužiui, bendrovės „Pramoniniai įrengimai” vadovui Ramūnui Dzingeliauskui, firmų „Schneider Automation GmbH” ir „Alfa Laval Automation” kolektyvų atstovams. Rėmėjų bendra investicijų suma naujajam institutui jau viršija pusantro milijono litų.

JAV kompanijos investicijos Kaune

UAB „Klinkmann Lit” direktorius Bronius Rasimavičius doc. V. Mačerauskui įteikė JAV firmos „Wonderware” - vienos didžiausių pasaulyje programinės įrangos automatizavimo kūrėjos - programų sistemos „Factory Suite 2000” licenciją. Jos vertė - pusė milijono litų. Ši programinė įranga jau instaliuota 20 kompiuterių ir pradėta naudoti studentų bei Lietuvos pramonės specialistų. JAV “Wonderware” korporacija per savo padalinį Suomijoje firmą “Klinkmann” Lietuvoje veikia nuo 1993 m. ir šiandien yra viena pirmaujančių pramonės elektrifikacijos ir automatizavimo gaminių tiekėjų mūsų šalyje. Suomijoje ir Baltijos valstybėse “Klinkmann” yra aprūpinusi programine įranga “Wondeware” daugiau kaip 2000 objektų. Tai maisto pramonės, energijos tiekimo, naftos ir chemijos pramonės ir kt. įmonės. Stambiausias Lietuvoje “Wonderware” programinės įrangos vartotojas yra AB “Mažeikių nafta”. Rėmėjų investicijos Kauno technologijos universitete ir moderni JAV automatizavimo įranga atneš didelę naudą tiek būsimiems specialistams, tiek ir šalies inžinieriams, kurie dirba Lietuvos pramonėje. Automatizavimo programinės įrangos sistemą “Wonderware FactorySuite 2000” sudaro keletas programinių paketų, pvz.: “In Touch” (pagrindiniam automatizavimui), “Industrial SQL” (pramonės duomenų bazių kūrimui) ir kt.

Svečias iš Helsinkio Pekko Pyhaluoto pasidžiaugė, jog naują programinės įrangos sistemą “Factory Suite 2000” gerai įsisavino gabūs KTU specialistai: vyr. asistentas Leonas Balaševičius ir magistrantas Narūnas Jusius. “Institute numatoma įkurti minėtos JAV kompanijos “Wonderware” autorinį mokymo centrą, skirtą visų trijų Baltijos šalių - Estijos, Lietuvos ir Latvijos - įmonių technologijų automatizavimo reikmėms”, - akcentavo doc. V. Mačerauskas.