j1.gif - 2682 Bytes

SUKAKTIS

Habilituotam fizinių mokslų (chemija)
daktarui Kęstučiui Jonui Juodkaziui – 60 metų

Akad. A. Vaškelis
Dr. A. Steponavičius


Chemijos instituto Metalų elektrochemijos skyriaus vadovui habilituotam fizinių (chemija) mokslų daktarui Kęstučiui Jonui Juodkaziui šių metų balandžio mėn. 6 d. sukanka 60 metų. 1962 m. jis su pagyrimu baigė Vilniaus universiteto Chemijos fakultetą, 1969 m., vadovaujamas akad. R. Višomirskio, apgynė chemijos mokslų kandidato (nostr. dr.) disertaciją “Elektrocheminis medžiagos transporto į laminariai aptekamos plokštelės paviršių tyrimas”. 1996 m. už habilitacinį darbą “Elektrodinių procesų difuzinės kinetikos dėsningumai. Indžio ir aukso elektrocheminės reakcijos” jam pripažintas habilituoto fizinių (chemija) mokslų daktaro mokslo laipsnis.

K. Juodkazis vienas ir su bendradarbiais paskelbė per 60 mokslinių publikacijų. Jo mokslinių tyrimų pagrindinė kryptis – indžio ir aukso elektrolitinis nusodinimas bei šių metalų elektrocheminė elgsena įvairiuose tirpaluose.

Eksperimentais įrodyta, kad nepriklausomai nuo viršįtampio dydžio, trivalenčio indžio kompleksų elektrocheminis išsikrovimas vyksta jiems chemiškai skylant dėl prielektrodinio sluoksnio šarmėjimo. Pagrįstas adsorbuoto vienvalenčio indžio hidroksido monosluoksnio vaidmuo, nusistovint indžio potencialui bei atsirandant adsorbcinio tipo srovės maksimumams nestacionarinėse katodinėse voltamperinėse kreivėse, kai indžio druskų tirpalai yra šarminiai arba silpnai rūgštūs. Rūgščiuose tirpaluose elektrochemiškai aktyvia dalele yra adsorbuotas ant indžio elektrodo paviršiaus trivalenčio indžio hidroksidinis katijonas, o esant labiau neigiamiems potencialams susidarantis adsorbuotas vienvalenčio indžio hidroksidas sukelia indžio elektrodo katodinę pasyvaciją.

Tiriant aukso elektrolitų nusodinimą, nustatyta elektrodų reakcijų seka cianidiniuose tirpaluose ir parodytas adsorbuoto aukso cianido dalelių vaidmuo, esant voltamperinės kreivės pirmosios katodinės bangos potencialams ir skatinantis aukso elektrodo neveiklumą anodinių potencialų srityje.

Habil. dr. K. Juodkazio darbuose iškelta apibendrinanti tezė, kad indžio ir aukso elektrocheminėse sistemose egzistuoja elektrocheminė pusiausvyra tarp metalo ir mažai disocijuojančio paviršinio metalo junginio su ligandu ar kitu anijonu ir ši pusiausvyra iš esmės nulemia katodinius ir anodinius procesus, kurie atsispindi tų metalų voltamperinėse charakteristikose.

Jubiliatas savo mokslinę veiklą glaudžiai sieja su taikomojo pobūdžio tyrimais bei kuriant ir įdiegiant technologinus procesus. Jis yra 9 išradimų bendraautoris, dalyvavo įdiegiant į gamybą 12 technologijų aukso ir įvairių aukso lydinių elektrolitinėms dangoms gauti.

Habil. dr. K. Juodkazis yra aktyviai dirbantis mokslininkas, draugiškas, paslaugus ir principingas bendradarbis, pelnytai turi didelį autoritetą instituto kolektyve. Nuo 1998 m. jis yra Chemijos instituto tarybos pirmininkas.

Nuoširdžiai sveikindami habil. dr. Kęstutį Joną Juodkazį prasmingo jubiliejaus proga, kartu esame įsitikinę, kad Lietuvos mokslo visuomenė sulauks naujų ir reikšmingų Jubiliato darbų metalų teorinės bei taikomosios elektrochemijos srityje. Linkime jam tolesnės geros sėkmės, giedros nuotaikos ir nesenkančios energijos.