j1.gif - 2682 Bytes

MEDICINA

Gastroenterologų konferencija

Doc. L. Kupčinskas

Tai pirmoji tokio lygio tarptautinė gastroenterologų konferencija nepriklausomoje Lietuvoje. Ankstesnės konferencijos vyko Suomijoje, Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje. Joje dalyvavo ir pranešimus skaitė 30 užsienio specialistų, tarp jų žymiausi Švedijos, Danijos, Norvegijos, Suomijos gastroenterologai, patologai, mikrobiologai bei 6 Lietuvos atstovai. Į konferenciją atvyko visų Baltijos jūros valstybių (Lietuvos, Estijos, Latvijos, Vokietijos, Lenkijos) mokslininkai. Ypač malonu, kad į ją atvyko prof. Penti Siponenas (Suomija), prof. Torkel Wadstromas (Švedija), dr. Leif Andersenas (Danija), prof. Peter Malfentaineris (Vokietija) ir kt. Kai 1984 m. Australijos gydytojas Baris Maršalas atrado spiralinę bakteriją, galinčią gyventi ir daugintis rūgščioje skrandžio terpėje, daugelis neteikė tam didesnės reikšmės. Tačiau minėta grupė mokslininkų prieš dešimtį metų susibūrė į tarptautinę “Helikobakter pylori tyrimų grupę” ir vieni pirmųjų pasaulyje iškėlė dabar jau visuotinai pripažintą helikobakter pylori infekcijos, kaip pagrindinio gastrito (skrandžio uždegimo) ir opaligės sukėlėjo bei skrandžio vėžio rizikos faktoriaus, teoriją. Tai žymiausias gastroenterologijos mokslo pasiekimas per pastarąjį dešimtmetį, labai reikšmingas praktinei sveikatos apsaugai - opaligė šiuo metu visiškai išgydoma liga.

Mikrobiologas prof. Torkel Wadstromas (Švedija) yra Nobelio premijų atrankos komiteto narys, jo klinikoje stažavosi ir mokslinį darbą dirbo kauniečiai mikrobiologai Jolanta Miciulevičienė, Daiva Janulaitytė. Beje, gyd. J. Miciulevičienė kartu su Gastroenterologijos klinikos gydytoju Gediminu Kiudeliu pirmieji Lietuvoje iš ligonių išskyrė ir išaugino labai įnoringą skrandžio bakteriją bei pradėjo tirti jos jautrumą įvairiems antibiotikams - tai labai svarbu gydant skrandžio ligas (tam skirtas kauniečių pranešimas). Kauniečiai gastroenterologai ir mikrobiologai artimai bendradarbiauja su Kopenhagos universiteto mokslininkais - dr. L. Anderseno (jis pirmasis pasaulyje išaugino kitą skrandžio bakteriją - Gastrosprilis hominis) laboratorijoje gyd. D. Janulaitytė tyrė H.pylori bakterijų patogeniškumo faktorius, galimai susijusius su skrandžio vėžio išsivystimu. Labai garsus konferencijos svečias - suomių patologas prof. Penti Siponenas šiuo metu yra vienas žymiausių pasaulyje skrandžio patologijos specialistų, pagrindęs kai kurių lėtinio skrandžio uždegimo rūšių virtimo skrandžio vėžiu teoriją. Konferencijoje jis perskaitė apie skrandžio uždegimo skirtumus švedų ir japonų populiacijose.

Galime pasidžiaugti, kad į konferenciją, kaip garbės svečias, maloniai sutiko atvykti ir perskaityti parodomąją paskaitą apie stemplės ligas Europos gastroenterologijos ir endoskopijos asociacijos atsakingas sekretorius prof. Peter Malfentaineris (Vokietija). Beje, profesorius atvyko į Lietuvą ir kaip KMU Gastroenterologijos klinikos parengtos (koordinatorius - klinikos vadovas doc. Limas Kupčinskas) ir Europos Sąjungos finansavimą laimėjusios TEMPUS programos “Gastroenterologų rengimo reforma Lietuvoje” dalyvis ir partneris - jo klinikoje Magdeburge pagal šią programą tobulinasi kauniečiai gastroenterologai ir patologai. Apsilankę KMU Gastroenterologijos klinikoje, konferencijos dalyviai įsitikino, kad naudojantis joje esančia įranga galima parengti jaunus gastroenterologus pagal Europos Gastroenterologo diplomo reikalavimus.

Taigi opaligė - jau visiškai išgydoma liga ir Vakarų šalyse sergamumas šia liga gerokai sumažėjo. O kaip yra Lietuvoje? Doc. L. Kupčinsko pranešime pateikti duomenys rodo, kad šiuo metu naujų opaligės atvejų Lietuvoje, palyginti su 1991 m., išaiškinama kasmet net 2,5 karto daugiau, nemažėja opų chirurginių komplikacijų, ypač opų perforacijų skaičius. Kokios to priežastys? Net 75-80 proc. vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių yra užsikrėtę H.pylori bakterija (Vakarų šalyse - tik apie 40 proc.). Be to, neracionali opaligei gydyti skirtų vaistų kampensavimo sistema - daugeliui gyventojų 7-10 dienų trukmės opaligės gydymas antibiotikais neprieinamas dėl vaistų kainos. Tenka apgailestauti, kad sudarant kompensuojamų vaistų sąrašus nesiremiama farmaekonomikos principais - šiuo metu įrodyta, kad visiškai išgydyti opaligę pagal 7-10 dienų antibiotikų kursą yra gerokai pigiau nei daug metų ankstesnės kartos vaistais (kompensuojamais) apgydyti nuolatinius opaligės paūmėjimus. Ekonomiškai nepagrįstas dabartinis tokio opaligės paūmėjimų gydymo reabilitacijos įstaigose kompensavimas, kadangi naujais vaistų deriniais šią ligą galima visiškai išgydyti ambulatorinėmis sąlygomis.

Beje, Lietuvoje kai kurių grupių ligoniams, pvz., sergantiems širdies-kraujagyslių sistemos ligomis, vaistai kompensuojami ir prieinama panaši pagalba, kaip, pvz., Anglijoje (sergantiems diabetu Lietuvoje kompensuojama net daugiau vaistų nei Anglijoje), o sergantys virškinimo trakto ligomis Lietuvoje yra nuskriausti. Kauniečio gyd. Laimo Jonaičio pranešime pasidalyta patyrimu apie efektyviausius Lietuvos sąlygomis antibiotikų derinius opaligei gydyti bei įvertinti tolimieji gydymo rezultatai. Konferencijos dalyviai ne tik kauniečiai - doc. Henrikas Čalkauskas iš Vilniaus universiteto kartu su Vilniaus BIOFOS susivienijimo mokslininkais - jų pranešimas apie H.pylori bakterijos genetiką, bei svečiai iš Lietuvos onkologijos centro.

Tai, kad kasmetė Nordic-Baltic konferencija surengta Kaune, atspindi ir Kauno medicinos universiteto gastroenterologų, mikrobiologų, patologų mokslininkų darbų tarptautinį pripažinimą. Kita, 7-oji tarptautinė gastroenterologų konferencija, įvyks 2000 m. Geteborge (Švedija).