j1.gif - 2682 Bytes

Naujas Interneto žurnalas

Juras Šalčius

Atviros Lietuvos fondo (ALF) salėje balandžio 16 d. naują interneto žurnalą “Artium Unitio”, skirtą humanitarinių ir socialinių mokslų atstovams, pristatė šio žurnalo vyr. redaktorius Ramūnas Trimakas, redaktorius humanitariniams mokslams Virginijus Savukynas, svečias iš VDU – šio universiteto Sociologijos katedros vedėjas doc. dr. Vylius Leonavičius, ALF atstovai.

Viena patogiausių bendravimo formų

Pristatydamas naująjį žurnalą, vyr. redaktorius Ramūnas Trimakas sakė, kad internetas yra viena patogiausių bendravimo formų, labai tinkamas mokslinėms publikacijoms skelbti. Pasak jo, naujasis komunikacijos būdas teikia plačių galimybių bendradarbiauti, reikalauja palyginti nedidelių laiko sąnaudų publikuojant tekstus - interaktyviuose puslapiuose straipsniai paskelbiami per trumpą laiką, o žurnalo skaitytojai gali išreikšti nuomonę diskusijose arba atsiliepimuose elektroniniu paštu. Sudarytame žurnalo archyve saugomi jau anksčiau paskelbti tekstai. R. Trimakas tikino klausytojus, kad žurnale pateikta duomenų sistema skaitytojus supažindins su jiems svarbia informacija apie kultūrinį šalies gyvenimą: renginius (konferencijas, seminarus, kursus, diskusijas), publikuotus leidinius. Redaktorius padėkojo visiems, pagelbėjusiems naują žurnalą išleisti.


ALF Interneto programos direktorius dr. Kęstutis Juškevičius atkreipė dėmesį, kad į interneto pasaulį ateina humanitarai. Naujoje erdvėje labai patogu keistis informacija - įmanomas ryšys su visu pasauliu. Projekto rezultatai rodo, kad pereita į naują jo įgyvendinimo stadiją.

Paraleles tarp interneto ir knygos pranešime “Apie skaitymo praktiką ir internetą” dėstė Virginijus Savukynas. Naujasis komunikacijos būdas naujomis formomis pratęsia ankstesnį kultūros pristatymą, sakė pranešėjas. Neaišku, koks bus internetas ateityje, o knygos istorija kūrėsi pagal savus ir jau aprašytus dėsnius. Salėje esantys dalyviai pastebėjo, kad komunikacijos istorijoje iki interneto buvo televizija, radijas. Tiesa, tai visiškai kitokio, labiau pramoginio pobūdžio komunikacija, taigi skaitymo tradiciją naujomis formomis tęsia didysis internetas, ir sėkmingai keičia knygą, kitus spausdintus leidinius.

VDU Sociologijos katedros vedėjas doc. dr. V. Leonavičius, aptardamas žurnalo pobūdį, sakė, kad gali būti pateikiami tarpdalykiški tekstai arba sudaromi dalykiškai apibrėžtų tekstų rinkiniai. Jis pastebėjo, kad interneto žurnalai savo pobūdžiu yra arba visiškai nepriklausomi, arba jau spausdinamo žurnalo elektroniniai variantai, jo priedai. Kalbėtojas sakė, kad pristatomąjį žurnalą reikėtų galbūt palaipsniui leisti angliškai, apgailestavo, kad internetas vis dėlto negali pakeisti kitų komunikacijos būdų. Informatikos vadybininkas Jonas Oškinis pastebėjo, kad žurnalas teikia naujausią mokslinę informaciją studijuojantiems užsienyje.

Žurnalas jau plačiajame pasaulyje

Iki projekto pristatymo buvo išėję du žurnalo numeriai, kuriuose publikuojami jaunųjų mokslininkų straipsniai, duomenys apie rengiamas konferencijas, naujus spausdintus leidinius. Antrajame numeryje publikuotas Švedijos Lundo universiteto socialinės antropologijos prof. Steven’o Sampson’o straipsnis apie demokratijos eksportą (anglų kalba), VU Istorijos fakulteto Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros mokslo asistentės, istorijos (VU) ir socialinės antropologijos (Lundo universitetas) magistrės Kristinos Šliavaitės straipsnis “Neofašizmo apologetų tobulos Lietuvos valstybės ir jos priešų vizija”, kitų autorių darbai.

Pirmajame žurnalo numeryje publikuojami taip pat aktualūs tekstai - VDU Tarptautinės teisės ir politikos mokslų instituto Žurnalistikos katedros vedėjos doc. dr. Auksės Balčytienės straipsnis “Apie naujosios žiniasklaidos kuriamas iliuzijas“, VDU Sociologijos katedros doktorantės Kristinos Juraitės straipsnis apie šiuolaikinės visuomeninės žiniasklaidos kūrimąsi Lietuvoje iš atgyvenusios autoritarinės – aptariamas Lietuvos televizijos ir radijo pertvarkymas, ir kiti straipsniai apie masines informacijos priemones.