j1.gif - 2682 Bytes

Elektroninės leidybos specialistų bendradarbiavimo galimybės

Juras Ulbikas
LMS InfoCentras

Gegužės 9-11 d. Vengrijoje vyko konferencija “Rytų – Vakarų bendradarbiavimas vystant interaktyvią leidybą 99” (East – West collaboration in Developing Interactive Media Products 99, http://www.osi.hu/ep/im99/ ). Konferenciją organizavo Atviros visuomenės institutas Vengrijoje (OSI) – bene žinomiausia Soroso fondo institucija Europoje. Atskirai šios institucijos pristatyti nereikia – tie, kurie domisi mūsų Internetinio mokslo naujienų serverio (http://ic.lms.lt) pranešimais, žino, kiek daug programų, grantų, mokslinių tyrimų yra finansuojama per šią organizaciją. Norintys smulkiau susipažinti su OSI veikla gali pastudijuoti jų interneto puslapius (http://www.osi.hu).

Konferencijos organizatoriai, ypač Elektroninės leidybos vystymo programos, kuri kuravo šią konferenciją, direktorius Michael Kay, padarė tikrai labai daug, kad sukurtų puikias sąlygas užsimegzti naujiems ryšiams tarp Rytų ir Vakarų Europos šalių specialistų, firmų ir organizacijų, kurios užsiima vienokia ar kitokia interaktyvia leidyba ir daugialypių terpių problematika. Mano manymu, vienas svarbiausių konferencijos sėkmės elementų – duomenų bazė, kurioje pristatyti visi konferencijos dalyviai, supažindinta su organizacijų galimybėmis ir poreikiais. Dabar kiekvienas gali pasinaudoti jos medžiaga, ieškodamas partnerio savo projektui: http://www.osi.hu/ep/im99/directory.htm .

Konferencijoje buvo pateikta ir bendra informacija apie 5 Bendrosios ES programos (5 FP) Informacinės visuomenės ir OSI Elektroninės leidybos vystymo programos galimybes. Jei 5 FP Informacinės visuomenės programa yra skirta tik Europos šalių projektams, tai OSI programa yra kuklesnė ir labiau orientuota skatinti mūsų regiono vystymą. Taigi tiems, kurių projektai ar idėjos skirtos lokaliai problematikai, siūlyčiau daugiau domėtis OSI programomis. Norėčiau atkreipti visų suinteresuotų elektronine leidyba dėmesį - birželio viduryje turi būti paskelbtas naujas OSI kvietimas teikti elektroninės leidybos plėtojimo projektus. Sekite “Mokslo Lietuvą” - apie šį kvietimą būtinai paskelbsime ir laikraštyje ir Internetiniame mokslo naujienų serveryje.

Reikia pagirti ir Lietuvos pranešėjus. Labai gražiai buvo pristatytas Multimedia centras humanitarams prie MII. Turint omeny mažas mūsų lietuviško finansavimo galimybes, tikrai įspūdingai atrodo šio centro nuveikti darbai elektroninės leidybos srityje. Nei šio centro dizainas, nei programos neprastesnės už europinio lygio firmų leidybą. Taip pat turėjo ką pademonstruoti ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, nors šiame pranešime siekta daugiau pristatyti kultūros paveldo turtus, sukauptus šioje bibliotekoje, kuriuos reikia skaitmenizuoti. Kaip ir visos tokius turtus turinčios organizacijos, M. Mažvydo biblioteka susilaukė daug dėmesio. Tiesiog puiku, kad tokiais mokslo ir komercijos sankirtos renginiais jau pradeda domėtis ir lietuvių informacinių technologijų firmos. Dvi iš jų - “Infovita” ir “Verslo Žinios” - konferencijoje pristatė savo galimybes ir projektus. Ypač reikėtų pažymėti “Verslo Žinių” integruotos verslo žinių terpės serverio projektą. Tikėkimės, kad šis projektas turės ne tik lokalią vertę, bet bus pripažintas ir Europoje. Taigi Lietuva tikrai nėra Europos užkampis elektroninės leidybos srityje, todėl visus, kurie turi idėjų šioje srityje, bet neturi drąsos teikti projektus tarptautinėms programoms, norėčiau padrąsinti – mes tikrai galime būti lygiaverčiai partneriai Vakarų Europos firmoms ir organizacijoms, o mūsų projektai gali būti konkurentiški Europos mastu.