j1.gif - 2682 Bytes

Kai fortepijonas virsta meškere

Gediminas Zemlickas

Priešpaskutinės balandžio dienos įprastą darbo rimtį Biotechnologijos institute sutrikdė gal ir ne visai įprastas šiam mokslo centrui šurmulys. Vyko naujosios Genų inžinerijos mokomosios laboratorijos pristatymas. Laboratorija įkurta Lietuvos – Italijos dvišalio fondo lėšomis. Ta proga į institutą atvyko Italijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Mario Fugazzola, Lietuvos užsienio reikalų viceministras Algimantas Rimkūnas, mokslo žmonės, tikriausiai ir dar vienas kitas garbingas svečias.

Šių eilučių autorių, kuriam yra tekę dalyvauti ne viename panašiame renginyje, nustebino ši kiek neįprasta prezentacija. Niekas nesakė iškilmingų kalbų, nekirpo juostelių, nenuiminėjo atminimo lentelės dengusio audeklo, nes jo ir nebuvo. Tad kas gi buvo?

Teatralų kalba kalbant laboratorija pristatyta “gyvaisiais paveikslais”, o šį vaidmenį puikiai atliko Vilniaus Gedimino technikos universiteto trečiakursiai – būsimieji bioinžinieriai. Atsidūrę svečių ir žiniasklaidos atstovų dėmesio centre, jie visai nesijaudino dėl to, kas aplink vyko, ir toliau ramiai dirbo savo laboratorinius darbus, tarėsi su dėstytoju dr. Gintautu Žvirbliu, o paprašyti gražiai pozavo fotografui ir televizijos operatoriui.

Žodžiu, visi dirbo savo įprastus darbus, neišskiriant taip pat nė žiniasklaidos atstovų, kurie galėjo pakalbinti Biotechnologijos instituto direktorių habil. dr. Algimantą Pauliukonį, vyriausiąjį mokslinį bendradarbį prof. habil. dr. Arvydą Janulaitį ar naująjį biotechnologijos talentą dr. Saulių Klimašauską, kuris, penkerius metus padirbėjęs Nobelio premijos laureato Robertso laboratorijoje JAV, turėjo iš naujo adaptuotis prie lietuviško gyvenimo realijų. Laimei, S. Klimašauskui pavyko laimėti tarptautinį konkursą ir gauti H. Hjūzo medicinos instituto grantą, tad mokslas nenukentės.

Genų inžinerijos mokomosios laboratorijos pristatymo metu Italijos ambasadorius Mario Fugazzola, regis, buvo patenkintas, kad Lietuvos – Italijos dvišalio fondo lėšos panaudotos pagal paskirtį. Mat ambasadorius vadovauja fondo valdybai. O labiausiai ambasadorių džiugino jauni veidai laboratorijoje, nes būtent studijų reikalams ir gauta naujoji įranga, įrengtos patalpos.Vilniaus, Vytauto Didžiojo, Kauno technologijos ir Vilniaus Gedimino technikos universitetų studentai – būsimieji biologai, biotechnologai ir bioinžinieriai, mokydamiesi ir atlikdami laboratorines užduotis, nuo šiol galės naudotis modernia įranga, šiuolaikiniais reagentais ir laboratorinėmis medžiagomis. Beje, reagentais naująją laboratoriją pasižadėjo aprūpinti Biotechnologijos instituto kaimynas – AB “Fermentas”. Taigi studentai gauna puikią galimybę įgyti žinių, tačiau tą galimybę paversti realybe turės jau jie patys.

Užsienio reikalų viceministras A. Rimkūnas priminė, jog Lietuvos – Italijos dvišalis fondas gyvuoja jau ne vienerius metus ir yra įgyvendinęs keletą projektų. Antai už fondo pinigus Lietuvos muzikos akademijai nupirkti puikūs itališki muzikos instrumentai, fortepijonas “Fazioli”, klavesinas. Dabar štai paremta ir mokslo įstaiga. Fondo principai, anot viceministro, labai aiškūs: fondas padeda įgyti meškerę, bet auksinę žuvelę teks gaudyti pačiam meškeriotojui.

Netrukus iš publikos pasigirdo ir šmaikšti replika: kartais tokia meškere gali būti ir fortepijonas. Bent jau Muzikos akademijoje.