j1.gif - 2682 Bytes

Nauja knyga apie 1943–1944 m. įvykius Rytų Lietuvoje

Stanislovas Buchaveckas

“Vilnijos” draugijoje, kuri įsikūrusi Vilniaus miesto Jakšto gatvėje, buvo pristatyta knyga “Armija krajova Lietuvoje”. Tai prieš ketverius metus tuo pačiu pavadinimu išleistos knygos antroji dalis, tik kur kas didesnės apimties. Naująją knygą, kurios sudarytojas Kazimieras Garšva, bendromis pastangomis išleido “Vilnijos” draugija ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga. 302 puslapių leidinys atspausdintas Kauno “Aušros” spaustuvėje.

Šiemet sukanka 55 metai nuo tragiškų ir kruvinų įvykių Rytų Lietuvoje 1944 m. birželį. Tuomet Armijos krajovos, lenkų pogrindžio ginkluotosios organizacijos ir lietuvių savivaldos bei Lietuvos valstybės šalininkų priešprieša pasiekė kritišką būseną. 1944 m. birželį Armijos krajovos Vilniaus apygardos daliniai, nuo 1943 m. įvairiomis priemonėmis siekę paruošti dirvą pokariniam naujam Vilniaus krašto atplėšimui nuo Lietuvos, surengė civilių gyventojų žudynes Dubingiuose ir jų apylinkėse (dab. Molėtų raj.). Iki tol buvo daug lenkų partizanų vykdytų teroro aktų kitose vietovėse, kovos su Lietuvos vietine rinktine (“plechevičiukais”), lietuvių savisaugininkų įvykdytos civilių gyventojų žudynės Glitiškių dvare (Vilniaus raj.), kai čia prieš tai buvo susidorota su patekusiais į nelaisvę lietuviais.

Apie sudėtingas to meto istorines peripetijas ir rašo knygoje lietuvių istorikai Arūnas Bubnys, Juozas Lebionka, Kęstutis Kasparas, lenkų istorikas Zdislavas Siemaško (Zdzislaw Siemaszko), Seimo narys Juozas Dringelis. Yra ištraukų ir iš vokiečių mokslininko Michaelio Foedrovico (Michael Foedrowitz) studijos apie Armijos krajovos, kuri Rytų Lietuvoje atliko kitokį vaidmenį negu etninėje Lenkijoje, kontaktus su nacių pareigūnais.

Didesnę leidinio dalį užima publikuojami dokumentai: pirmajame skyriuje lietuvių antinacinio pogrindžio spaudos 1942-1944 m. tekstai, didelio visuomenės dėmesio susilaukęs Vilniaus Mažųjų brolių bernardinų vienuolyno sienoje 1955 m. rastas Armijos krajovos Vilniaus apygardos archyvas. Yra ir nacių okupacinės valdžios bei lietuvių savivaldos ir policijos 1943-1944 m. dokumentų.

Plėtojant Lietuvos ir Lenkijos santykius teks išspręsti ir su Armijos krajovos veikla Lietuvoje susijusias problemas. Tam istorikai ir publicistai galės panaudoti ir naująją knygą, kuri atskleidžia tragišką lietuvių ir lenkų tautų lemtį Antrojo pasaulinio karo metais.