j1.gif - 2682 Bytes

Lietuvos mokslininkų citavimo indeksas

Giedrė Sasnauskaitė
Lietuvos MA Bibliografijos skyrius

Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos Bibliografijos skaitykloje lankytojus kviečiame susipažinti su profesorės O.Voverienės parengtu leidiniu “Lietuvos mokslininkų citavimo indeksas, 1991-1995 m.”. Tai yra atskira knyga išleistas priedas prie šiuo metu rengiamos spaudai O.Voverienės monografijos “Bibliometrija”. Indeksas apima 1991-1995 m. duomenis apie Lietuvos mokslininkus, kurie bent vieną kartą buvo cituoti pasaulio mokslinėje literatūroje. Leidinys parengtas pagal pasaulinės mokslinių citatų rodyklės “Science Citation Index” duomenis.

Rodyklę “Science Citation Index” nuo 1963 m. leidžia Filadelfijos mokslinės informacijos institutas. Joje registruojami darbai, bent vieną kartą cituoti pasaulio literatūroje. Mokslotyrininkų nuomone, tai – patys aktualiausi tų laikų darbai. Rodyklė parodo mokslininko tarptautinį pripažinimą ir jo įtaką pasaulio mokslo raidai. Ji yra plačiai naudojama įvairių mokslo šakų bei mokslinių krypčių istorijai tirti, ryšiams tarp mokslo šakų, mokslinių disciplinų ir mokslinių mokyklų bei atskirų mokslininkų nustatyti, svarbiausiems įvairių mokslo šakų periodiniams leidiniams bei publikacijoms, jų senėjimui tirti, mokslinių kolektyvų bei mokslininkų indėliui į mokslo vystymą nustatyti ir kt.

“Lietuvos mokslininkų citavimo indekso” pratarmėje autorė aprašo informacijos paieškos rodyklėje metodiką, aptaria tradicinio ir elektroninio rodyklės “Science Citation Index” variantų skirtumus ir pranašumus, apžvelgia Lietuvos mokslininkų citavimo pasaulyje analizės rezultatus.

“Lietuvos mokslininkų citavimo indekso” pagrindinę dalį sudaro duomenys apie atskirų Lietuvos mokslininkų citavimą. Cituoti autoriai išdėstyti abėcėlės tvarka. Informacijos paieška rodyklėje labai paprasta. Tereikia žinoti atitinkamos srities autoriaus pavardę, ir jau galima gauti informaciją apie autoriaus bei šioje srityje padarytus darbus. Naudojantis rodykle, galima nustatyti :

1) kokius darbus, be žinomų, yra parašęs dominantis autorius, kur ir kada tie darbai buvo paskelbti;
2) ar šis autorius buvo cituojamas kitų autorių;
3) kurie autoriai citavo dominantį autorių, jų darbai, kur ir kada jie buvo paskelbti;
4) kurie autoriai dirba dominančioje srityje, jų darbai, kur ir kada jie buvo paskelbti.

Rodyklės struktūra nesudėtinga. Kiekvieną įrašą sudaro dvi arba daugiau eilučių. Pirmoje eilutėje nurodoma cituojamo straipsnio publikavimo data, leidinio, kuriame išspausdintas tas straipsnis, pavadinimas, tomas ir pirmas publikacijos puslapis. Antroje eilutėje pateikiamas cituojamas autorius, šaltinis, kuriame cituojamas straipsnis buvo paskelbtas, tomas, pirmas publikacijos puslapis ir metai. Trečioje ir tolesnėse eilutėse pateikiami duomenys apie kitus autorius, citavusius tą patį straipsnį.

Atlikus Lietuvos mokslininkų citavimo pasaulyje analizę, paaiškėjo, kad per 5 metus (1991-1995 m.) 170 autorių buvo cituoti 3034 kartus. Iš jų net 65 mokslininkai cituoti daugiau nei 10 kartų. 1991-1995 m. duomenis papildo O.Voverienės sudaryta lentelė, atspindinti 100 ir daugiau kartų cituotus Lietuvos mokslininkus 1945-1995 m. Iš lentelės matyti, kad per 50 metų daugiausiai cituoti buvo J.Požėla (663 kartus), V.Straižys (562 kartus), A.Janulaitis (463 kartus) ir Z.Januškevičius (435 kartus). Pagal citavimo rodiklius juos galima priskirti prie žymiausių pasaulio mokslininkų.

Tokie tyrimai yra aktualūs sprendžiant įvairias Lietuvos mokslo problemas. Kaip pratarmėje rašo autorė, “Lietuvos mokslininkų citavimų indeksai – vienas įdomiausių informacijos šaltinių apie Lietuvos mokslą, mokslininkų idėjų raidą, tos raidos vingius, aukštumas ir duobes, Lietuvos mokslo vaizdą pasaulio kontekste. Tai visiškai naujas mokslo istorijos aspektas, patikslinantis ir papildantis tyrimus, atliktus tradiciniais istoriniais metodais.”