j1.gif - 2682 Bytes

Švedijos mokslininkas - Lietuvos MA užsienio narys

Vytautas Kundrotas

Mokslinių ryšių tendencijos

Stiprinti Lietuvos mokslo ryšius su Skandinavijos valstybių mokslo institucijomis – tai rūpintis Lietuvos mokslo ateitimi. Būtent didžiausioje Skandinavijos valstybėje Švedijoje nuo 1901 m. teikiami beveik visi Nobelio premijos, iškiliausios pasaulyje mokslo premijos, apdovanojimai. Naujas šimtmetis pirmiausia bus pažymėtas premijos steigimo jubiliejumi.

Mokslo pasaulis susipažinęs su svarbiausiais faktais – Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkas, dalyvaujant Norvegijos karaliui ir karalienei, teikia Taikos premiją pasaulio taikos šalininkams, o Švedijos karalius teikia diplomus ir medalius Nobelio premijos laureatams: Švedijos akademijos teikimu - literatūros, Karališkosios Švedijos mokslų akademijos teikimu - chemijos, fizikos mokslų atstovams.

Trims dešimtims Lietuvos akademikų ir penkioms dešimtims narių korespondentų, ekspertams tikslinga labiau susipažinti su šių valstybių mokslo realijomis, ieškoti ne tik bendravimo, bet ir bendradarbiavimo būdų.

Prof. I. Martinson – Nobelio fondo valdybos narys nuo 1996 metų. Susitikime skaitytas jo inauguracinis pranešimas buvo skirtas šiai temai – svečias kalbėjo apie tai, kaip skiriamos Nobelio premijos, supažindino mokslininkus su Karališkosios Švedijos mokslų akademijos, nepriklausomos nuo vyriausybės mokslo institucijos, tarptautine veikla skiriant ir teikiant šią visame pasaulyje pripažintą labiausiai prestižine mokslininkams skirtą premiją, laureatų veikla, švedų kilmės inžinieriaus Alfredo Nobelio biografijos faktais.

Už Šiaurės ir Baltijos valstybių bendradarbiavimą

Naujasis Lietuvos MA užsienio narys yra Švedijos Karališkosios mokslų akademijos narys nuo 1986 m., Lundo universiteto profesorius nuo 1975 m., Šiaurės-Baltijos valstybių bendradarbiavimo teorinės fizikos srityje komiteto pirmininkas, Švedijos, Europos, tarptautinių sąjungų, tarybų, draugijų, komitetų, valdybų ir redkolegijų vadovas arba narys, mokslo organizavimo ir tarptautinio bendradarbiavimo veikėjas. Jau ką tik apgynęs pirmąją disertaciją Stokholme, turėjo tam tikrų galimybių susipažinti su JAV mokslu - dirbo mokslo darbuotoju Arizonos universitete.

Tolygią I. Martinsono mokslinę veiklą žymėjo pasiektus lygius liudijantys diplomai - mokslų daktaro (D.Sc.) disertaciją atomo fizikos tema apgynė 1971 m., daktaro (Ph.D.) disertaciją branduolio fizikos tema - 1967 m. Prestižinį Stokholmo universitetą, gaudamas matematiko, fiziko, astronomo specialybę, mokslininkas baigė 1961 m.

Prof. I Martinson yra vienas žymiausių atomo spektroskopijos teorijos ir jos taikymo specialistų, apie 200 mokslinių straipsnių rinkiniuose, žurnaluose autorius arba bendraautoris.

Būtina pasakyti, kad prof. I. Martinson pastebimai sustiprino Skandinavijos ir Baltijos valstybių fizikų ryšius - Lundo universitete ilgesnį ar trumpesnį laiką dirbo Lietuvos fizikų būrys, buvo užmegzti vertingi moksliniai ryšiai su Šiaurės šalių fizikos institutu (NORDITA) Kopenhagoje, kitais įvairių šalių mokslo ir studijų centrais.