j1.gif - 2682 Bytes

LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO UNIVERSITETE

Žmogaus ir aplinkos sveikata

Jaunųjų mokslininkų konferencija ir pedagogų seminaras

Romas Gražulevičius
LŽŪU Profesinės saugos ir inžinerinės vadybos katedros docentas

Gegužės pabaigoje Lietuvos žemės ūkio universitete vyko 5–oji jaunųjų mokslininkų konferencija ir pedagogų seminaras “Žmogaus ir gamtos sauga”. Pranešimus skaitė patyrę mokslininkai ir studentai – bakalaurai, magistrantai, doktorantai.

Konferencijos pabaigoje buvo organizuota išvyka su ekskursija į Dzūkijos nacionalinį parką, Čepkelių rezervatą, pakeliui aplankyta Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė. Apie tai rašo LŽŪU Profesinės saugos ir inžinerinės vadybos katedros doc. Romas Gražulevičius. Kituose "Lango" puslapiuose pristatome keletą jaunųjų mokslininkų darbų, kurie buvo perskaityti konferencijoje, iliustruodami nuotraukomis iš kelionės..

Lietuvos žemės ūkio universitete įvyko 5-oji konferencija ir seminaras “Žmogaus ir gamtos sauga”. Šių metų renginio tematika - žmogaus ir aplinkos sveikata. Renginio tikslas - kelti dėstytojų kvalifikaciją, ugdyti studentų mokslinius įgūdžius žmogaus ir aplinkos sveikatos srityje. Pranešimuose buvo bandoma nagrinėti kuo daugiau problemų. Seminaro ir konferencijos dalyviams įdomus buvo Lietuvos Etnokosmologijos centro vadovo daktaro Gunaro Kakaro pranešimas “Žmogaus esmės paieškos visatoje”, Kruonio HAE vyriausiojo hidrotechniko inžinieriaus Stanislovo Danilos pranešimas “Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės poveikis aplinkai”, Lietuvos žemės ūkio darbuotojų profesinių sąjungų federacijos pirmininko Alfonso Gedgaudo pranešimas “Baltijos šalių ekologinio informavimo sistema”. Palankiai buvo vertinami mūsų seminarų lektorių pranešimai: Lietuvos žemės ūkio universiteto prof. Dalios Brazauskienės bei prof. Sigitos Urbienės, Vytauto Didžiojo universiteto prof. Reginos Gražulevičienės, Kauno medicinos universiteto doc. Algirdo Lukausko, Lietuvos žemės ūkio universiteto doc. Petro Punio, Gvido Kazlausko, Slavomiro Mirino, Gvidono Labecko bei kt.

Iš jaunųjų mokslininkų minėtinas Žemės ūkio inžinerijos fakulteto magistranto Gintauto Žėko pranešimas “Asmeninių apsaugos nuo triukšmo priemonių efektyvumo analizė”. Jis socialinės inžinerijos metodais tyrė galimybes, kaip saugoti triukšmo ir vibracijos aplinkoje dirbančių žmonių sveikatą, naudoti darbe asmenines apsaugos nuo triukšmo priemones. Labai įdomus Miškų fakulteto studentės Živilės Kepalaitės pranešimas “Žmogaus ir aplinkos santykis Šveicarijos fermerio ūkyje”. Tai žvilgsnis į Šveicariją mąstant apie ateities Lietuvą. Originaliu nekasdieniu požiūriu išsiskyrė Živilės Jonaitytės darbas “Žmogaus ir gamtos santykis struktūrinio funkcionalizmo požiūriu”. Beje, savo mintis ji sugeba išsakyti ir teptuko potepiu. Pastarojoje srityje ji plačiau žinoma nei ekologijoje ar etnologijoje, kurią studijuoja Vytauto Didžiojo universiteto doktorantūroje. Mūsų konferencijoje kasmet įdomius pranešimus pateikia gydytoja Ingrida Bogužaitė, šiuo metu studijuojanti Kauno medicinos universiteto magistrantūroje, taip pat Vytauto Didžiojo universiteto doktorantas aplinkos magistras Tomas Tamulis, KMA Kardiologijos mokslinė bendradarbė Vilija Malinauskienė. Pastarieji pranešėjai turi ir nemažą patirtį, dalyvaudami tarptautiniuose seminaruose ir konferencijose.

Kokia naudą gavo renginio dalyviai? Jeigu galima būtų paklausti kiekvieno, 90% atsakytų, kad buvo įdomu. Taip teigiu po pokalbių su jaunais ir vyresniais seminaro ir konferencijos dalyviais.

Puikus gegužės oras ir gera nuotaika lydėjo išvykos dalyvius į Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę, Merkinę, ant jos piliakalnio, į pasipriešinimo kovų memorialą, Čepkelių rezervatą, istorinės reikšmės Uciekos kaimą. Studentams ypač patiko Merkinė, jos piliakalnis, pokario kovų memorialas. Mokytojo Juozo Kaupinio rūpesčio ir kūrybos dėka Merkinės memorialas, arba Kryžių kalnelis, šiandien yra viena iš reikšmingiausių šio krašto istorinių vertybių. Susimąstykime, ar daug Lietuvoje tokių išliekamąją vertę turinčių kūrinių ir ar daug mes žinome jų kūrėjų? Gamtininkų mintyse pirmiausiai iškyla profesorius Tadas Ivanauskas, o kartu su juo šių dienų kūrėjai – dr. Aloyzas Každailis, dr. Gunaras Kakaras, dr. Vaclovas Intas, dr. Algirdas Valavičius, miškininkas Kęstutis Kaltenis, mokytojas Juozas Kaupinis, miškininkas Rimantas Kviklys ...

Lietuvos žemės ūkio universiteto docentas, rezistencijos dalyvis Augustinas Švenčionis išvykos metu papasakojo apie pokario kovų reikšmę šių dienų Lietuvai. Docentas Vytautas Baltuškonis - apie Uciekos kaimą. Visiems teko paėjėti Jekaterinos vieškeliu, kas norėjo - perėjo demarkacinę liniją (1920-1939 m.), pasamprotauti apie medžio biolauką, vietovės bei gamtinės visumos daromą poveikį žmogui, pajusti Čepkelių raisto dvasią.

Pasamprotavome apie ateities laikus. Iškelta mintis, jog šeštoji konferencija ir seminaras kartu su Lietuvos žemės ūkio ministerija bei Žemės ūkio darbuotojų profesinių sąjungų federacija galėtų būti organizuoti Karklėje, su išvyka į Žemaitijos nacionalinį parką.

Daug rankų didžią naštą pakelia, - sako lietuvių patarlė. Žmogaus ir aplinkos sveikatos problema - iš tikrųjų sunki našta, tačiau ją kelia daug geranoriškai nusiteikusių žmonių - seminare ir konferencijoje buvo pateikta per 100 pranešimų iš daugelio Lietuvos universitetų, žemės ūkio mokyklų, mokslo įstaigų, visuomeninių organizacijų.

Lietuvos žemės ūkio universiteto Žemės ūkio inžinerijos fakulteto Profesinės saugos ir inžinerijos vadybos katedros bei Miškų fakulteto Ekologijos katedros suburti jaunieji mokslininkai ir dėstytojai, analizuodami atliktus darbus žmogaus ir gamtos saugos srityje, rengiasi kitam visai Lietuvai reikšmingo renginio etapui.