j1.gif - 2682 Bytes

Mokslinis seminaras Pakretuonėje

Vytautas Rimša

Birželio 15-17 d. Švenčionių rajone, Aukštaitijos nacionaliniame parke, šalia Kretuonio ežero, vyko tarptautinis mokslinis seminaras “Nacionalinė biblioteka: pasikeitimų metas”. Renginys buvo skirtas Baltijos šalių nacionalinių bibliotekų įsteigimo 80-osioms metinėms pažymėti. Jį organizavo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, vykdydama Baltijos šalių bibliotekų tarptautinio bendradarbiavimo sutartį. Į seminarą buvo pakviesta per 60 Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių bibliotekų darbuotojų bei svečių. Seminare lankėsi Lietuvos kultūros ministras Arūnas Bėkšta.

Seminarai “LiLaEst” rengiami nuo 1968 m. ir turi savo tradicijas. Anksčiau paeiliui Baltijos šalyse jie vyko kasmet, o nuo 1990 m., išsiplėtus nacionalinių bibliotekų ryšiams su partnerėmis Vakarų šalyse ir tarptautinėmis profesinėmis organizacijomis (IFLA, JUNESCO ir kt.), seminarai rengiami kartą per trejus metus. Svarbiausias jų tikslas – padėti specialistams greičiau susipažinti su naujausiais bibliotekininkystės, bibliografijos, knygotyros ir informatikos teorijos, valstybinės politikos bibliotekų srityje naujovėmis, nacionalinių bibliotekų darbo patirtimi, bibliotekų technologijomis, sudaryti geras sąlygas bendradarbiauti Lietuvos, Latvijos ir Estijos bibliotekininkams bei plėtoti dalykinius ryšius. Kartu šiemet dar norėta seminare nuodugniau susipažinti su visais pasikeitimais, kurie atkūrus Baltijos šalių nepriklausomybę vyko jų nacionalinėse bibliotekose.

Seminaro darbotvarkėje buvo numatyti trys posėdžiai. Kiekviename jų gvildenta atskira tema.

Pirmojo tema buvo “Estijos, Latvijos ir Lietuvos nacionalinių bibliotekų veiklos automatizavimas ir mechanizavimas”. Posėdžio metu perskaityti 3 pagrindiniai ir 6 papildomi pranešimai. Juose nagrinėta daug su šia tema susijusių dalykų, tačiau daugiausia dėmesio skirta bibliotekų kompiuterizavimui: aprūpinti įranga, programomis, jas pritaikyti ir prižiūrėti, kaip darbuotojai mokomi dirbti pagal šias programas, įtraukiant bibliotekas ir jų duomenų bazes į šalies bei tarptautines informacijos sistemas.

Antrojo posėdžio metu gvildenta tema “Įstatymai ir kiti norminiai dokumentai, reglamentuojantys bibliotekų veiklą (priimti po 1991 m.)”. Čia taip pat perskaityti 3 pagrindiniai ir 6 papildomi pranešimai. Juose nemažai dėmesio buvo skirta ne tik bibliotekų įstatymų, poįstatyminių aktų ir kitų dokumentų, bet ir bibliotekų veiklos standartizavimo, autorinių teisių, valstybės bibliotekininkystės politikos klausimams bei tarptautiniams bibliotekininkystės dokumentams aptarti.

Trečiajame posėdyje nagrinėta tema “Respublikinės ir tarptautinės mokslinės programos, vykdomos Baltijos šalių nacionalinėse bibliotekose”. Čia perskaityti 3 pagrindiniai ir 9 papildomi pranešimai. Juose kalbėta apie tarptautinius (ISSN, ISBN, Index Translationum, History of Book, EXCEL, PHARE, Publica ir kt.) ir respublikinius (LIBIS, Terminų žodynai ir kt.) projektus bei jų įgyvendinimo būdus minėtų respublikų bibliotekose. Be to, remiantis ilgamete patirtimi, čia buvo aptarta šių seminarų tematika, jų reikšmė plėtojant Baltijos šalių nacionalinių bibliotekų mokslinį bendradarbiavimą, kai kuriuos organizacinius klausimus.

Iš viso seminaro dalyviai išklausė 9 pagrindinius ir 20 papildomų pranešimų, 21 specialistas kalbėjo diskusijose. Be to, daug profesinių dalykų gvildenta bendraujant neformaliai.

Įspūdinga buvo kultūros programa. Svečiai keliavo po Aukštaitijos nacionalinį parką, lankėsi Palūšėje, Ginučių malūne, Bitininkystės muziejuje, pabuvojo ant Ladakalnio. Vakarais buvo rengiamos žaismingos Lietuvos, Latvijos ir Estijos delegacijų vakaronės. Kaip sakė patys seminaro dalyviai, jie nė kiek neabejoja tokių renginių svarba gilinant profesines žinias ir plečiant kultūros akiratį. Po trejų metų “LiLaEst” seminarą įsipareigojo surengti Estijos nacionalinė biblioteka savojoje valstybėje.